Romania – Road construction works – Servicii de proiectare, asistență tehnică şi execuţie lucrari la obiectivul de investitii: ”Modernizare drum judetean DJ 249D: - Intersecție DJ 249A (Cristești) – Intersecție DJ 249E (Țuțora), km 0+000 - 7+660”
Issued by DIRECTIA JUDETEANA DE ADMINISTRARE A DRUMURILOR SI PODURILOR IASI · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 16 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,50,39,550.69
- Reference
- 601262-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Servicii de proiectare, asistență tehnică şi execuţie lucrari la obiectivul de investitii: ”Modernizare drum judetean DJ 249D: - Intersecție DJ 249A (Cristești) – Intersecție DJ 249E (Țuțora), km 0+000 - 7+660”, în conformitate cu documentaţia de atribuire. Valoare estimata: 35.039.550,69 lei fără TVA, este compusă din: - cheltuieli pentru proiectarea tehnică şi pentru asistența tehnică din partea proiectantului – 531.042,90 lei fara TVA; - cheltuieli pentru construcții-montaj (C+M) – 34.508.507,79 lei fără TVA. În bugetul proiectului sunt prevăzute cheltuieli diverse și neprevăzute în cuantum de 3.506.777,09 lei fără TVA. Valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute poate fi accesată oricând în timpul derulării contractului, în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu dispoziţiile art. 160 alin. (2) şi art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 35039550.69): Servicii de proiectare, asistenta tehnica şi execuţie lucrari pentru obiectivul de investitii:"Modernizare drum judetean DJ 249D: - Intersecție DJ 249A (Cristești) – Intersecție DJ 249E (Țuțora), km 0+000 - 7+660”, în conformitate cu cerintele din documentatia de atribuire. Perioada de execuție este de: - servicii de proiectare – maximum 60 zile (2 luni); - executie lucrari – 24 luni calendaristice.
Buyer: DIRECTIA JUDETEANA DE ADMINISTRARE A DRUMURILOR SI PODURILOR IASI
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45233120
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 85 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 13 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
- Romania – Refurbishment work – Extindere, restructurare si refunctionalizare corp C1 pentru spatii de invatamant – P+E, cercetare, inovare si industrii creative in cadrul Facultatii de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (corp C) – UBB, Cluj-Napoca, str. Septimiu Albini, nr. 12.· closes 25 Sept
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Construction work for school buildings – Executie lucrari pentru investitia "CONSTRUIRE, DOTARE SI DIGITALIZARE LICEU TEORETIC COMANDOR ALEXANDRU CATUNEANU DIN SATUL LUNCA CETATUII, COMUNA CIUREA, JUDETUL IASI "· closes 6 Oct
Documents
- TED-official-notice-601262-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- e-TENDER NOTICE FOR CONSTRUCTION OF TWO STORIED AO & RBO AND THREE STORIED SBILD BUILDING ON BANK’S VACANT PLOT AT MAHATMA GANDHI AVENUE, DURGAPUR, WEST BENGALState Bank of India · India
- Greenhouse Repairs and Electrical Work at Norman A. Berg Plant Materials Center, Beltsville, MarylandAGRICULTURE, DEPARTMENT OF · FARM PRODUCTION AND CONSERVATION BUSINESS CENTER · FPAC BUS CNTR-ACQ DIV · United States
- NOTICE INVITING TENDER (NIT) FOR SELECTION OF PROPOSED PREMISES OF SBI DHAMDAMA BRANCHState Bank of India · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →