Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”
Issued by Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti) · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 14 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,88,36,287.7
- Reference
- 600234-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Obiectul contractului ce rezultă din prezenta procedură îl reprezintă execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178, Str. Dridu nr. 2, Sector 1, București”. Contractul include execuția completă a tuturor lucrărilor prevăzute în documentația tehnică, precum și toate activitățile necesare pentru realizarea, finalizarea, receptionarea și predarea acestora în condiții de calitate, siguranță și funcționalitate. În acest sens, Contractantul va avea obligația de a realiza, execuția lucrărilor de construcții și instalații, inclusiv lucrări de: • consolidare structurală; • reabilitare și modernizare arhitecturală; • creștere a performanței energetice; • modernizare instalații (electrice, sanitare, termice, HVAC, antiefractie, control acces, supraveghere, detectie, BMS); • amenajări exterioare și lucrări conexe; La baza determinarii valorii estimate a contractului a stat Listele de cantitati elaborate in proiectul tehnic: Cap 1.2. Amenajarea terenului – 398.227,00 lei fara TVA Cap 4.1 Constructii si instalatii – 31.833.948,27 lei fara TVA Cap 4.2 Montaj utilaje si echipamente tehnologice – 1.006.311,51 lei Cap4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 4.643.937,06 lei fara TVA Cap 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 773.863,86 lei fara TVA. Cap 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii de santier – 157.185,88 lei fara TVA Cap 6.2. Probe tehnologice si teste – 25.000 lei fara TVA
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 38836287.7): Obiectul contractului ce rezultă din prezenta procedură îl reprezintă execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178, Str. Dridu nr. 2, Sector 1, București”. Contractul include execuția completă a tuturor lucrărilor prevăzute în documentația tehnică, precum și toate activitățile necesare pentru realizarea, finalizarea, receptionarea și predarea acestora în condiții de calitate, siguranță și funcționalitate. În acest sens, Contractantul va avea obligația de a realiza, execuția lucrărilor de construcții și instalații, inclusiv lucrări de: • consolidare structurală; • reabilitare și modernizare arhitecturală; • creștere a performanței energetice; • modernizare instalații (electrice, sanitare, termice, HVAC, antiefractie, control acces, supraveghere, detectie, BMS); • amenajări exterioare și lucrări conexe; La baza determinarii valorii estimate a contractului a stat Listele de cantitati elaborate in proiectul tehnic: Cap 1.2. Amenajarea terenului – 398.227,00 lei fara TVA Cap 4.1 Constructii si instalatii – 31.833.948,27 lei fara TVA Cap 4.2 Montaj utilaje si echipamente tehnologice – 1.006.311,51 lei Cap4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 4.643.937,06 lei fara TVA Cap 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 773.863,86 lei fara TVA. Cap 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii de santier – 157.185,88 lei fara TVA Cap 6.2. Probe tehnologice si teste – 25.000 lei fara TVA
Buyer: Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti)
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45214200
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 4 notices from Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti), going back to August 2026 — 4 of them still open. There are 87 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 11 days.
More from this buyer
- Romania – Road-surface painting work – Lucrări de infrastructură rutieră și sistematizare pe verticală aferente obiectivelor de investiții· closes 17 Sept
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Riverbank protection works – Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuție de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” – Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița· closes 8 Sept
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Road-surface painting work – Lucrări de infrastructură rutieră și sistematizare pe verticală aferente obiectivelor de investiții· closes 17 Sept
- Romania – Water-main refurbishment construction work – CL1-L2- Extinderea si reabilitarea sistemului de apa si de canalizare CJ NEAMT –Reabilitare STA Batca Doamnei si extindere linie tratare namol SEAU Piatra Neamt· closes 1 Oct
- Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare (documentații pentru obținerea avizelor și acordurilor, autorizatiei de construire, DTAC, DTOE, DTAD, după caz, PT+DE și caiete de sarcini pe specialități) și asistență tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investiții „REPARAȚII CAPITALE CLĂDIRI ȘI ANEXE FERMA ZOOTEHNICĂ · closes 6 Oct
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
Documents
- TED-official-notice-600234-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- RBOSOL2026007: TENDER FOR PREMISES OF NEW VELAPUR BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- RBOSOL2026005: TENDER FOR PREMISES OF NEW BALE BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- RBOSOL2026006: TENDER FOR PREMISES OF NEW DAMANI NAGAR SOLAPUR BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →