FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Water-main refurbishment construction work – CL1-L2- Extinderea si reabilitarea sistemului de apa si de canalizare CJ NEAMT –Reabilitare STA Batca Doamnei si extindere linie tratare namol SEAU Piatra Neamt

Issued by Compania Judeteana Apa Serv S.A. Neamt · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
4 Sept 2026
Closes
30 Sept 2026, 23:59 UTC
Value
RON 4,95,84,903.71
Reference
602440-2026
Location
Romania
Sector
Construction & Infrastructure
Type
works

Details

Contractul implica lucrări de proiectare si executie pentru instalatia de valorificare a namolului provenit din statiile de epurare, ce includ: a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru: - Instalatie de dezinfectie cu ozon a apei decantate (pe conducta de iesire din decantoare inainte de filtre) in STA Batca Doamnei; - Instalatie de cogenerare pe biogaz la Statia de epurare Piatra Neamt; - Instalatie de tratare termica pentru valorificarea energetica si/sau materiala a namolului la Statia de epurare Piatra Neamt; - Paturi de uscare namol, acoperite, la Statia de epurare Piatra Neamt Proiectul va include printre altele toate documentele necesare(dupa cum ar fi memorii, desene, calcule, fise tehnice etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei; c) Lucrari de constructie; d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; e) Testare si punere in functiune; f) Monitorizarea functionarii statiei si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar; g) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garanție; h) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului. Contractantul va proiecta si executa lucrarile aferente acestei proceduri in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de sarcini sunt prezentate tipul activitatilor, specializarea si cantitatile minime necesare realizarii contractului. EC isi rezerva dreptul de a efectua modificari ale contractului in temeiul art. 235 si urmatoarele din Legea nr. 99/2016 cu privire la urmatoarele aspecte enumerate cu titlu exemplificativ:modificari generate de solicitari ale proprietarilor retelelor de utilitati; modificari ale culoarului/coridorului de expropriere; modificari ale duratei de executie ca urmare a aparitiei unor elemente independente de vointa Beneficiarului sau Antreprenorului;modificari legislative sau de norme tehnice/stasuri/ normative/standarde;modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; modificari generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii; modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state;modificari generate de aplicarea legii monumentelor istorice; modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali; modificari generate de schimbarea personalului cheie; modificari generate de expertize tehnice; modificari ale valorii minime a CIP-ului; modificari generate de cerinte privind cercetare si lucrari arheologice. Aceste modificari pot fi realizate ulterior semnarii contractului, in conditiile prevazute de conditiile contractuale, si numai in situatia in care acestea nu se incadreaza in prevederile art. 240 alin. (3) din Legea 99/2016.

Lots Lot 1 — Default lot (estimated 49584903.71): a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru: - Instalatie de dezinfectie cu ozon a apei decantate (pe conducta de iesire din decantoare inainte de filtre) in STA Batca Doamnei; - Instalatie de cogenerare pe biogaz la Statia de epurare Piatra Neamt; - Instalatie de tratare termica pentru valorificarea energetica si/sau materiala a namolului la Statia de epurare Piatra Neamt; - Paturi de uscare namol, acoperite, la Statia de epurare Piatra Neamt Proiectul va include printre altele toate documentele necesare(dupa cum ar fi memorii, desene, calcule, fise tehnice etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei; c) Lucrari de constructie; d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; e) Testare si punere in functiune; f) Monitorizarea functionarii statiei si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar; g) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garanție; h) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.

Buyer: Compania Judeteana Apa Serv S.A. Neamt

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 45232151

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 87 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 26 days.

Similar Construction & Infrastructure tenders

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Construction & Infrastructure tenders

All Construction & Infrastructure tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →