Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”
Issued by Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti) · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 14 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,88,36,287.7
- Reference
- 595453-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Obiectul contractului ce rezultă din prezenta procedură îl reprezintă execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178, Str. Dridu nr. 2, Sector 1, București”. Contractul include execuția completă a tuturor lucrărilor prevăzute în documentația tehnică, precum și toate activitățile necesare pentru realizarea, finalizarea, receptionarea și predarea acestora în condiții de calitate, siguranță și funcționalitate. În acest sens, Contractantul va avea obligația de a realiza, execuția lucrărilor de construcții și instalații, inclusiv lucrări de: • consolidare structurală; • reabilitare și modernizare arhitecturală; • creștere a performanței energetice; • modernizare instalații (electrice, sanitare, termice, HVAC, antiefractie, control acces, supraveghere, detectie, BMS); • amenajări exterioare și lucrări conexe; La baza determinarii valorii estimate a contractului a stat Listele de cantitati elaborate in proiectul tehnic: Cap 1.2. Amenajarea terenului – 398.227,00 lei fara TVA Cap 4.1 Constructii si instalatii – 31.833.948,27 lei fara TVA Cap 4.2 Montaj utilaje si echipamente tehnologice – 1.006.311,51 lei Cap4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 4.643.937,06 lei fara TVA Cap 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 773.863,86 lei fara TVA. Cap 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii de santier – 157.185,88 lei fara TVA Cap 6.2. Probe tehnologice si teste – 25.000 lei fara TVA
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 38836287.7): Obiectul contractului ce rezultă din prezenta procedură îl reprezintă execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178, Str. Dridu nr. 2, Sector 1, București”. Contractul include execuția completă a tuturor lucrărilor prevăzute în documentația tehnică, precum și toate activitățile necesare pentru realizarea, finalizarea, receptionarea și predarea acestora în condiții de calitate, siguranță și funcționalitate. În acest sens, Contractantul va avea obligația de a realiza, execuția lucrărilor de construcții și instalații, inclusiv lucrări de: • consolidare structurală; • reabilitare și modernizare arhitecturală; • creștere a performanței energetice; • modernizare instalații (electrice, sanitare, termice, HVAC, antiefractie, control acces, supraveghere, detectie, BMS); • amenajări exterioare și lucrări conexe; La baza determinarii valorii estimate a contractului a stat Listele de cantitati elaborate in proiectul tehnic: Cap 1.2. Amenajarea terenului – 398.227,00 lei fara TVA Cap 4.1 Constructii si instalatii – 31.833.948,27 lei fara TVA Cap 4.2 Montaj utilaje si echipamente tehnologice – 1.006.311,51 lei Cap4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 4.643.937,06 lei fara TVA Cap 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier – 773.863,86 lei fara TVA. Cap 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii de santier – 157.185,88 lei fara TVA Cap 6.2. Probe tehnologice si teste – 25.000 lei fara TVA
Buyer: Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti)
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45214200
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti), going back to August 2026 — 2 of them still open. There are 64 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 13 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Turbine works – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu· closes 16 Oct
- Romania – Bridge construction work – Lucrări de execuție aferente obiectivului de investiții ”Amenajare urbană spațiu public urban Podul Calicilor și Cheiul Dâmboviței între Piața Unirii și Pod Izvor”: OBIECT 1 - Spațiu public urban Podul Calicilor - Ansamblu urban Domnița Bălașa, Parcaj subteran, amenajare urbană Palatul de Justiție OBIECT 2 - Proiect „Cheiul Dâmboviței Unirii-lzvor”, Splaiul Ind· closes 2 Oct
- Romania – Project and design preparation, estimation of costs – Servicii de proiectare, verificare proiect si asistenta tehnica pentru obiectivului de investitii: „AMENAJARE ALBIE PÂRÂU ARMENIȘ ÎN LOCALITATEA SAT BATRÂN, COMUNA ARMENIȘ, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN”· closes 10 Oct
- Romania – Hospital facilities construction work – Executie lucrari pentru obiectivul„Reabilitare termică a pavilionului C17-Fizioterapie, Psihiatrie Copii”· closes 22 Sept
- Romania – Road construction works – EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITIE „MODERNIZARE STRAZI, AMENAJARE TROTUARE SI REALIZARE SISTEM DE PRELUARE APE PLUVIALE” COMUNA TUNARI, JUDETUL ILFOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-595453-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Filling and Tile work at House of Babbu Ram to Meshu Bhagat at w.no 1. Pyt. C.K.Pur Block Bhalwal Brahmana under Scheme CD PYT. for the yearRural Development and Panchayati Raj · Directorate of Rural Development Department JAMMU · Superintending Engineer REW Jammu · XEN REW JAMMU · India
- construction of DRSM/ crate Bund/Bags At NERU PURANA TULAILSoil and Water Conservation Department · Director soil and water conservation Department · Joint Director Kashmir · DSCO Baramulla · India
- Construction of Veterinary Dispensary at Milan-Di-Khui under UT Capex Budget 2026-27. (Ist Call)PWD · CE RandB Jammu · SE RandB North Jammu · EE RandB Khour · India
- Construction of Lane/Drains, Beautification and Protection Work in different Wards of MC Surankote District Poonch.(Under UT Capex Budget 2026-27 UDS)PWD · CE RandB Pir Panjal · SE RandB Poonch · EE RandB Surankote · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →