Romania – Hospital facilities construction work – Executie lucrari pentru obiectivul„Reabilitare termică a pavilionului C17-Fizioterapie, Psihiatrie Copii”
Issued by JUDETUL SIBIU · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 21 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,84,22,895.73
- Reference
- 595691-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Obiectul contractului constă în execuția lucrărilor aferente obiectivului „Reabilitare termică a pavilionului C17-Fizioterapie, Psihiatrie Copii””. Valoarea totală estimată a contractului de execuție lucrări este de 38.422.895,73 lei fără TVA. Proiectul presupune o eficientizare energetică a clădirii C17 – Fizioterapie, psihoterapie copii, prin urmare, destinațiile, funcțiunile și gradul de rezistență la foc vor rămâne aceleași. Prin renovarea energetică a clădirii C17 se propun lucrări de intervenție, care au ca și obiectiv reducerea consumului de energie primară și a emisiilor de CO2 dar și a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire. Clădirea C17 – FIZIOTERAPIE, PSIHOTERAPIE COPII, este cu un regim de înălțime S+P+3E, și se compune din saloane pentru pacienți, cabinete medicale, spații pentru recuperare medicală, grupuri sanitare, spații de depozitare și spații tehnice. Numarul de zile pâna la care se pot solicita clarificari înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. În măsura în care solicitarile de clarificări sau informatiile suplimentare sunt adresate în termenul stabilit prin fisa de date, respectiv de 20 zile, autoritatea contractantă va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu cel putin 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice cu modificările și completările ulterioare.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 38422895.73): Obiectul contractului constă în execuția lucrărilor aferente obiectivului „Reabilitare termică a pavilionului C17-Fizioterapie, Psihiatrie Copii””. Valoarea totală estimată a contractului de execuție lucrări este de 38.422.895,73 lei fără TVA. Proiectul presupune o eficientizare energetică a clădirii C17 – Fizioterapie, psihoterapie copii, prin urmare, destinațiile, funcțiunile și gradul de rezistență la foc vor rămâne aceleași. Prin renovarea energetică a clădirii C17 se propun lucrări de intervenție, care au ca și obiectiv reducerea consumului de energie primară și a emisiilor de CO2 dar și a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire. Clădirea C17 – FIZIOTERAPIE, PSIHOTERAPIE COPII, este cu un regim de înălțime S+P+3E, și se compune din saloane pentru pacienți, cabinete medicale, spații pentru recuperare medicală, grupuri sanitare, spații de depozitare și spații tehnice. Durata contractului este următoarea: Durata contractului este de minim 79 luni și se împarte după cum urmează: -Execuție lucrări – 18 luni de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor+1 lună pentru recepția lucrărilor . -Perioada de garanție – minim 60 luni – până la încheierea procesului verbal de recepție finală
Buyer: JUDETUL SIBIU
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45215140
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 64 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 20 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Bridge construction work – Lucrări de execuție aferente obiectivului de investiții ”Amenajare urbană spațiu public urban Podul Calicilor și Cheiul Dâmboviței între Piața Unirii și Pod Izvor”: OBIECT 1 - Spațiu public urban Podul Calicilor - Ansamblu urban Domnița Bălașa, Parcaj subteran, amenajare urbană Palatul de Justiție OBIECT 2 - Proiect „Cheiul Dâmboviței Unirii-lzvor”, Splaiul Ind· closes 2 Oct
- Romania – Overhaul and refurbishment work – ,,Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiție:’’Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița”, cod SMIS 336779 - PMT-2026-P-030, Cod unic de identificare procedura: 4279944· closes 13 Oct
- Romania – Project and design preparation, estimation of costs – Servicii de proiectare, verificare proiect si asistenta tehnica pentru obiectivului de investitii: „AMENAJARE ALBIE PÂRÂU ARMENIȘ ÎN LOCALITATEA SAT BATRÂN, COMUNA ARMENIȘ, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN”· closes 10 Oct
- Romania – Turbine works – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu· closes 16 Oct
- Romania – Road construction works – EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITIE „MODERNIZARE STRAZI, AMENAJARE TROTUARE SI REALIZARE SISTEM DE PRELUARE APE PLUVIALE” COMUNA TUNARI, JUDETUL ILFOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-595691-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Filling and Tile work at House of Babbu Ram to Meshu Bhagat at w.no 1. Pyt. C.K.Pur Block Bhalwal Brahmana under Scheme CD PYT. for the yearRural Development and Panchayati Raj · Directorate of Rural Development Department JAMMU · Superintending Engineer REW Jammu · XEN REW JAMMU · India
- construction of DRSM/ crate Bund/Bags At NERU PURANA TULAILSoil and Water Conservation Department · Director soil and water conservation Department · Joint Director Kashmir · DSCO Baramulla · India
- Construction of Veterinary Dispensary at Milan-Di-Khui under UT Capex Budget 2026-27. (Ist Call)PWD · CE RandB Jammu · SE RandB North Jammu · EE RandB Khour · India
- Construction of Lane/Drains, Beautification and Protection Work in different Wards of MC Surankote District Poonch.(Under UT Capex Budget 2026-27 UDS)PWD · CE RandB Pir Panjal · SE RandB Poonch · EE RandB Surankote · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →