Romania – Overhaul and refurbishment work – ,,Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiție:’’Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița”, cod SMIS 336779 - PMT-2026-P-030, Cod unic de identificare procedura: 4279944
Issued by MUNICIPIUL TARGOVISTE · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 12 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 48,46,828.9
- Reference
- 590823-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Municipiul Targoviste a incheiat Contractul de finantare nr. 870 din 09.07.2026 cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritate: P6.O regiune atractivă, Obiectivul specific RSO 5.1 - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului sustenabil și a securității în zonele urbane, OPERAȚIUNEA B - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul cultural și a patrimoniului natural în regiunea sud- muntenia pentru municipii reşedinţă de judeţ şi zonele urbane funcţionale ale acestora, Apel de proiecte nr. PRSM/369/PRSM_P6/OP5/RSO5.1/PRSM_A40. Proiectul „Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița” se va implementa în Municipiul Târgoviște, Calea Domneasca, nr. 208 si vine în întâmpinarea necesităţilor interventiilor urgente de consolidare si renovare a cladirilor de patrimoniu care se confruntă, în cele mai multe cazuri, cu o infrastructură necorespunzatoare si se afla intr-o stare avansata de degradare. Casa Fusea-Parvulescu - monument istoric, este una dintre aceste cladiri ce necesita o astfel de investitie, dorindu-se din partea administratiei publice locale conservarea spiritului și personalității autentice românești, alinierea la standardele europene si nu in ultimul rand dorinta de a oferi cetatenilor siguranta. Lucrarile care se vor executa sunt prezentate in caietul de sarcini. Conform Devizului general, valoarea estimata a contractului de lucrari este de 4.846.828,90 lei fara TVA si se compune astfel : valoarea estimata totala =1.2 Amenajarea terenului+ 1.3 Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala + 2.1 Cheltuieli aferente asigurarii cu utilitatile necesare functionarii obiectivului de investitie + 4.1. Construcții și instalații + 4.2. Montaj utilaje tehnologice si functionale + 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcționale care necesită montaj + 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier = 506.971,48 lei fara TVA + 24.347,53 lei fara TVA + 325.230,14 lei fara TVA + 3.375.794,85 lei fara TVA + 262.123,81 lei fara TVA + 21.523,34 lei fara TVA + 1.157,19 lei fara T.V.A. + 235.951 lei fara TVA + 9.175 lei fara T.V.A. + 84.554,56 lei fara TVA = 4.846.828,90 lei fara TVA. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a 11 zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform art.161 din Legea nr.98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta a prevazut in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform prevederilor art. 221 alineat (1) litera a), e) si f) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare referitor la modificari nesubstantiale in procent de maxim 10,60 % din valoarea contractului. NUMAR DE REFERINTA: 4279944-2026-13.2
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 4846828.9): Municipiul Targoviste a incheiat Contractul de finantare nr. 870 din 09.07.2026 cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritate: P6.O regiune atractivă, Obiectivul specific RSO 5.1 - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului sustenabil și a securității în zonele urbane, OPERAȚIUNEA B - Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul cultural și a patrimoniului natural în regiunea sud- muntenia pentru municipii reşedinţă de judeţ şi zonele urbane funcţionale ale acestora, Apel de proiecte nr. PRSM/369/PRSM_P6/OP5/RSO5.1/PRSM_A40. Proiectul „Restaurarea, consolidarea si punerea in valoare a clădirii "Casa Fusea-Parvulescu" (cod LMI DB-II-m-A-17248) din Târgoviște, jud.Dâmbovița” se va implementa în Municipiul Târgoviște, Calea Domneasca, nr. 208 si vine în întâmpinarea necesităţilor interventiilor urgente de consolidare si renovare a cladirilor de patrimoniu care se confruntă, în cele mai multe cazuri, cu o infrastructură necorespunzatoare si se afla intr-o stare avansata de degradare. Casa Fusea-Parvulescu - monument istoric, este una dintre aceste cladiri ce necesita o astfel de investitie, dorindu-se din partea administratiei publice locale conservarea spiritului și personalității autentice românești, alinierea la standardele europene si nu in ultimul rand dorinta de a oferi cetatenilor siguranta. Lucrarile care se vor executa sunt prezentate in caietul de sarcini. Conform Devizului general, valoarea estimata a contractului de lucrari este de 4.846.828,90 lei fara TVA si se compune astfel : valoarea estimata totala =1.2 Amenajarea terenului+ 1.3 Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala + 2.1 Cheltuieli aferente asigurarii cu utilitatile necesare functionarii obiectivului de investitie + 4.1. Construcții și instalații + 4.2. Montaj utilaje tehnologice si functionale + 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcționale care necesită montaj + 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier = 506.971,48 lei fara TVA + 24.347,53 lei fara TVA + 325.230,14 lei fara TVA + 3.375.794,85 lei fara TVA + 262.123,81 lei fara TVA + 21.523,34 lei fara TVA + 1.157,19 lei fara T.V.A. + 235.951 lei fara TVA + 9.175 lei fara T.V.A. + 84.554,56 lei fara TVA = 4.846.828,90 lei fara TVA. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a 11 zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform art.161 din Legea nr.98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta a prevazut in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform prevederilor art. 221 alineat (1) litera a), e) si f) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare referitor la modificari nesubstantiale in procent de maxim 10,60 % din valoarea contractului. NUMAR DE REFERINTA: 4279944-2026-13.2
Buyer: MUNICIPIUL TARGOVISTE
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45453000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 55 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 41 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Thermal insulation work – Lucrări de intervenție în vederea creșterii eficienței energetice pentru clădirea rezidențială, blocul 24 din strada 8 Martie, oraș Petrila, județul Hunedoara, COD SMIS· closes 2 Oct
- Romania – Construction supervision services – Servicii de supervizare pentru execuția lucrărilor din cadrul obiectivului “CONSTRUIRE SPITAL CLINIC DE PNEUMOFTIZIOLOGIE ȘI BOLI INFECȚIOASE, BRAȘOV”· closes 16 Sept
- Romania – Miscellaneous hand tools – Scule si dispozitive de mana· closes 29 Sept
- Romania – Project and design preparation, estimation of costs – Servicii de proiectare, verificare proiect si asistenta tehnica pentru obiectivului de investitii: „AMENAJARE ALBIE PÂRÂU ARMENIȘ ÎN LOCALITATEA SAT BATRÂN, COMUNA ARMENIȘ, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN”· closes 10 Oct
- Romania – Road construction works – EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITIE „MODERNIZARE STRAZI, AMENAJARE TROTUARE SI REALIZARE SISTEM DE PRELUARE APE PLUVIALE” COMUNA TUNARI, JUDETUL ILFOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-590823-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Germany – Floor-covering work – BK 14.2 Tanzboden - Schwingboden am Hochbunker AgathofMagistrat der Stadt Kassel · Germany
- Poland – Installation of road lighting equipment – Oświetlenie przejść dla pieszych na ulicach będących w zarządzie Miejskiego Zarządu Dróg w RzeszowieGmina Miasto Rzeszów - Urząd Miasta Rzeszowa · Poland
- Germany – Railway construction works – VKP München; Ausbau des bauzeitlichen ZugangesDB InfraGO AG – Geschäftsbereich Personenbahnhöfe (Bukr 11) · Germany
- Slovenia – Road-maintenance equipment – CISTERNA ZA PRANJE CESTIŠČ NA SISTEMU ABROLDRUŽBA ZA AVTOCESTE V REPUBLIKI SLOVENIJI D.D. · Slovenia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →