Romania – Vocational training services – Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE - cod SMIS
Issued by Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 16,80,230.4
- Reference
- 606638-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Education & Training
- Type
- services
Details
Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat. Se solicită operatorilor economici să-și păstreze valabilitatea ofertei 6 luni de la data limită de depunere a ofertelor. Durata contractului: 24 luni de la momentul semnării contractului de către ultima parte Valoarea estimata: 1.680.230,40 lei, exclusiv TVA Garanția de participare : Nu este cazul. Garanția de bună execuție: se solicită constituirea garanției de bună execuție în valoare de 10 % din valoarea contractului fără TVA. În conformitate cu prevederile art. 154 alin. (3) și alin (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere specificul serviciilor ce fac obiectul prezentei achiziții, în scopul asigurării autorității contractante privind îndeplinirea cerințelor calitative a serviciilor și în perioada convenită a contractului, se consideră necesară constituirea garanției de bună execuție a contractului de către operatorul economic semnatar al contractului. Potrivit art. 154 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se stabileste valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului într-un cuantum corespunzător unui procent de 10% din valoarea contractului, fără TVA. Perioada de valabilitate a garanţiei de bună execuție va fi egală cu durata contractului. Data limită pentru depunerea ofertei: 05.10.2026 (minim 30 zile de la data transmiterii spre publicare), ora 23:59 la adresa de e-mail [contact details removed]. Data limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări: 15.09.2026, ora 23:59. Data la care autoritatea contractantă va răspunde consolidat la solicitările de clarificări: 24.09.2026, ora 23:59. Toate informatiile privind participarea la prezenta procedura, precum si setul de documente aferente se regasesc pe site-ul MIPE ( https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ ) la sectiunea Interes Public/Achizitii publice/Invitatii de participare. Toate clarificarile/modificarile la documentatia de atribuire se vor publica pe site¬ul MIPE, in aceeasi sectiune. Ca atare operatorii economici interesati vor consulta site¬ul MIPE pentru informatii complete legate de prezenta procedura.
Lots Lot 1 — Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE (estimated 1680230.4): Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat.
Buyer: Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene
Buyer country: ROU
Procedure: oth-single
CPV code: 80530000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 2 open Education & Training tenders in Romania. This one closes in 31 days.
Similar Education & Training tenders
- Social Specialist· closes 17 Sept
Documents
- TED-official-notice-606638-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this education & training opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Education & Training tenders
- France – Non-residential property services – Assistance à la maîtrise d'ouvrage pour le transfert de propriété des lignes de desserte fine du territoire (LDFT) et des ateliers de maintenance et de remisage du matériel roulantSPL Grand Est Infrastructures · France
- Italy – Pre-school education services – COMUNE DI POLLENA TROCCHIA (NA): SERVIZIO GESTIONE ASILO NIDO PER MASSIMO N.96 SETTIMANE PERIODO SETTEMBRE 2026 - LUGLIOAgenzia Locale di Sviluppo dei Comuni dell'Area Nolana S.C.P.A. · Italy
- Greece – Training services – Δράσεις Κατάρτισης και Πιστοποίησης ΕργαζομένωνΈνωση Νοσηλευτών Ελλάδος (Ε.Ν.Ε.) · Greece
- Switzerland – Primary school construction work – PROJET DE CONSTRUCTIONS SCOLAIRES MODULAIRES sur les sites de Forel et SavignyASIJ (F-Partenaires SA) · Switzerland
- Croatia – Primary school construction work – Izvođenje radova dogradnje i rekonstrukcije na PŠ Jarče PoljeKARLOVAČKA ŽUPANIJA · Croatia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →