FreeTender
Accepting bidsitbGreece

Greece – Training services – Δράσεις Κατάρτισης και Πιστοποίησης Εργαζομένων

Issued by Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος (Ε.Ν.Ε.) · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
5 Sept 2026
Closes
Value
EUR 12,57,827.41
Reference
607784-2026
Location
Greece
Sector
Education & Training
Type
services

Details

Αντικείμενο της σύμβασης είναι η αναβάθμιση δεξιοτήτων των επικουρικών διασωστών – πληρωμάτων ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ, μέσω κατάλληλης εκπαίδευσης και πιστοποίησης. Αντικείμενο του έργου είναι η υλοποίηση ενός προγράμματος συνεχιζόμενης αναβάθμισης δεξιοτήτων των επικουρικών διασωστών – πληρωμάτων ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ με τα παρακάτω αντικείμενα: Το φυσικό αντικείμενο θα περιλαμβάνει: - την ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού - την κατάρτιση οκτακοσίων πενήντα (850) ατόμων μέσω εκατόν εβδομήντα (170) ωρών εκπαίδευσης, εκ των οποίων οι ογδόντα (80) ώρες θα πραγματοποιηθούν μέσω της σύγχρονης και ενενήντα (90) ώρες μέσω ασύγχρονης εκπαίδευσης σε διάφορες θεματικές ενότητες - πιστοποίηση των καταρτιζόμενων και - δράσεις δημοσιότητας. Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από Πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (Συλλογική Απόφαση ΣΑΝΑ391, Ενάριθμος Έργου 2025ΝΑ39100002). Η σύμβαση περιλαμβάνεται στο υποέργο Νο 1 της Πράξης: «Δράσεις ανάπτυξης δεξιοτήτων και ικανοτήτων ανθρωπίνου δυναμικού, Επικουρικών Διασωστών Πληρωμάτων Ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ», η οποία έχει ενταχθεί στο Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης 2021-2025 με βάση την Απόφαση Ένταξης με αρ. πρωτ. Α3α/Γ.Π.οικ.10539/05-03-2025 και έχει λάβει κωδικό MIS 5224975. Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από την εθνικούς πόρους μέσω του ΠΔΕ.

Lots Lot 1 — Δράσεις Κατάρτισης και Πιστοποίησης Εργαζομένων (estimated 1257827.41): Αντικείμενο της σύμβασης είναι η αναβάθμιση δεξιοτήτων των επικουρικών διασωστών – πληρωμάτων ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ, μέσω κατάλληλης εκπαίδευσης και πιστοποίησης. Αντικείμενο του έργου είναι η υλοποίηση ενός προγράμματος συνεχιζόμενης αναβάθμισης δεξιοτήτων των επικουρικών διασωστών – πληρωμάτων ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ με τα παρακάτω αντικείμενα: Το φυσικό αντικείμενο θα περιλαμβάνει: - την ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού - την κατάρτιση οκτακοσίων πενήντα (850) ατόμων μέσω εκατόν εβδομήντα (170) ωρών εκπαίδευσης, εκ των οποίων οι ογδόντα (80) ώρες θα πραγματοποιηθούν μέσω της σύγχρονης και ενενήντα (90) ώρες μέσω ασύγχρονης εκπαίδευσης σε διάφορες θεματικές ενότητες - πιστοποίηση των καταρτιζόμενων και - δράσεις δημοσιότητας. Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από Πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (Συλλογική Απόφαση ΣΑΝΑ391, Ενάριθμος Έργου 2025ΝΑ39100002). Η σύμβαση περιλαμβάνεται στο υποέργο Νο 1 της Πράξης : «Δράσεις ανάπτυξης δεξιοτήτων και ικανοτήτων ανθρωπίνου δυναμικού, Επικουρικών Διασωστών Πληρωμάτων Ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ», η οποία έχει ενταχθεί στο Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης 2021-2025 με βάση την Απόφαση Ένταξης με αρ. πρωτ. Α3α/Γ.Π.οικ.10539/05-03-2025 και έχει λάβει κωδικό MIS 5224975. Η παρούσα σύμβαση χρηματοδοτείται από την εθνικούς πόρους μέσω του ΠΔΕ.

Buyer: Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος (Ε.Ν.Ε.)

Buyer country: GRC

Procedure: open

CPV code: 80500000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 3 open Education & Training tenders in Greece. This one closes in 3 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this education & training opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Education & Training tenders

All Education & Training tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →