Romania – Transformer substation – Modernizarea instalaţiilor de 110 si 400(220) kV din staţia Focşani Vest - actualizare, completare şi finalizare (proiectare și execuție)
Issued by COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A. prin Sucursala Teritorială de Transport Bacă · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 35,46,262
- Reference
- 599750-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Achiziția are ca scop atribuirea contractului sectorial de executare de lucrări ( proiectare si executie) pentru finalizarea retehnologizării stației 110 kV Focșani Vest, ca urmare a rezilierii contractului nr. C260 / 11.12.2017 dintre C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA S.A. și ROMELECTRO S.A. La baza executării lucrărilor de modernizare a instalațiilor din stația Focșani Vest (ȋn proporție de 91,8%) a stat Proiectul tehnic neutral și Caietul de sarcini elaborat de S.C. FALMA – ROM SRL, care se constituie Anexa 1 la Notă Tehnică (revizia 1) nr. 3235/20.02.2024 și care se modifică conform Notei Tehnice (revizia 1) nr. 3235/20.02.2024. Caietul de sarcini a fost elaborat de S.C. FALMA – ROM SRL si este structurat ȋn 14 volume, anexate la documentatia de atribuire. Față de Proiectul tehnic neutral + Caietele de sarcini prin care se evidențiau cerințele pentru modernizarea instalațiilor ȋntregii stații Focșani Vest, prin execuția / prestarea / livrarea lucrărilor / serviciilor / echipamentelor și materialelor, se va avea ȋn vedere doar Restul rămas de executat / prestat / livrat completat așa cum este acesta evidențiat în Anexa nr.2 LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE la Memoriu Tehnic Actualizare CS Focşani în care sunt evidenţiate modificările/actualizările necesare în documentaţia Caiet de Sarcini. Se pun la dispoziția ofertantului, de asemenea, Proiectul tehnic de execuție și Detaliile de execuție elaborate ȋn cadrul contractului anterior, Conform documentaţiei tehnice, pusă la dispoziţie de entitatea contractantă coroborat cu Anexa nr.2- LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE, obiectul achiziţiei constă în : - execuţia de lucrări de construcţii – montaj pentru staţia 110kV şi comune staţiei Focşani Vest, conform tabel 3 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE; - prestarea de servicii, conform tabel 2 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și, - procurare şi livrare echipamente şi materiale, conform tabel 1 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE. In plus fata de proiectul tehnic initial, se vor executa lucrari de amenajare la cladirea corp comanda, astfel: - in zona grupului sanitar S=6.35mp ( recompartimentare pentru separare WC cu perete rigips cu usa termopan inclusa, schimbare gresie si fainta existenta, inlocuire obiecte si instalatii sanitare) - realizarea unui spatiu utilitar in camera de comanda ( doi pereti termopan 2.5m x 3m cu usa inclusa, chiuveta, accesorii bucatarie ), - reparații platformă pietonală de acces din beton S=40m x 1.5m (îndepărtarea zonelor degradate, repararea suportului, realizarea hidroizolației și aplicarea unei solutii de finisaj antiderapant pentru exterior). Durata contractului este de maxim 6 (sase) luni, de la data înscrisă în ordinul de începere a contractului sectorial de lucrări, dar nu mai târziu de 31.12.2026, cu respectarea cerinţelor solicitate în caietul de sarcini. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor : 20 zile. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Entitatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/ informaţiilor suplimentare, astfel: în a 22-a zi calendaristică și în a 11-a zi calendaristică înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016, entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor de clarificări adresate după termenul-limită stabilit mai sus sau solicitate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită prin anunțul de participare. Notă: la calculul termenului de solicitare/răspuns clarificări exprimat în zile, data limită de depunere a ofertelor nu se ia în considerare.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 3546262): Achiziția are ca scop atribuirea a 1 (unui) contract sectorial de lucrări (proiectare și execuție) pentru restul rămas de executat / prestat / livrat din contractul nr. C260 / 11.12.2017, respectiv actualizarea, completarea şi finalizarea modernizării instalațiilor 110 și 400 (220) kV în stația Focșani Vest, cu respectarea cerințelor caietului de sarcini pus la dispoziție de entitatea contractantă coroboart cu cerinţele Memoriului tehnic nr.15241 din 13.03.2026, elaborat de C.N.T.E.E. „TRANSELECTRICA” S.A. Bucureşti Direcţia Tehnică, Eficienţă Energetică Şi Tehnologii Noi - Departamentul Proiectare Staţii şi Linii Electrice. Conform documentaţiei tehnice, pusă la dispoziţie de entitatea contractantă coroborat cu Anexa nr.2 LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE, obiectul achiziţiei constă în : - execuţia de lucrări de construcţii – montaj pentru staţia 110kV şi comune staţiei Focşani Vest, conform tabel 3 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE; - prestarea de servicii, conform tabel 2 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și, - procurare şi livrare echipamente şi materiale, conform tabel 1 din LISTA ESTIMATIVĂ DE LUCRĂRI, SERVICII și ECHIPAMENTE. Se vor executa lucrări pentru restul rămas de executat / prestat / livrat, aproximativ 8,2% din contractul nr. C260 / 11.12.2017 pentru finalizarea modernizării instalațiilor 110 și 400 (220) kV în stația Focșani Vest dar si pentru lucrarile aduse în completare aşa cum reiese din Memoriul tehnic, astfel : A. Principalele categorii de lucrări rămase de executat: 1.Lucrări de circuite primare; 2.Lucrări de construcții – rezistență; 3.Sisteme de control-protecție-automatizare și metering. B. Principalele categorii de lucrări noi: I. Instalati de iluminat exterior şi perimetral si prize exterioare II. Constructii // arhitectura a. Suporți metalici și fundații noi b. Refacere canale de cabluri c. Refacere drumuri d. Amenajări în cladire corp comandă: ( grup sanitar S=6.35mp, perete rigips cu usa termopan inclusa S=2.8mx1.6m, amenajare termopan spatiu utilitar, doi pereti termopan 2.5m x3m usa inclusa, amenajare trotuar camera comanda S=40m x 1.5m)
Buyer: COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A. prin Sucursala Teritorială de Transport Bacă
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45232221
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 87 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 32 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare (documentații pentru obținerea avizelor și acordurilor, autorizatiei de construire, DTAC, DTOE, DTAD, după caz, PT+DE și caiete de sarcini pe specialități) și asistență tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investiții „REPARAȚII CAPITALE CLĂDIRI ȘI ANEXE FERMA ZOOTEHNICĂ · closes 6 Oct
- Romania – Construction work for school buildings – Executie lucrari pentru investitia "CONSTRUIRE, DOTARE SI DIGITALIZARE LICEU TEORETIC COMANDOR ALEXANDRU CATUNEANU DIN SATUL LUNCA CETATUII, COMUNA CIUREA, JUDETUL IASI "· closes 6 Oct
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Water-main refurbishment construction work – CL1-L2- Extinderea si reabilitarea sistemului de apa si de canalizare CJ NEAMT –Reabilitare STA Batca Doamnei si extindere linie tratare namol SEAU Piatra Neamt· closes 1 Oct
Documents
- TED-official-notice-599750-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- RBOSOL2026007: TENDER FOR PREMISES OF NEW VELAPUR BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- RBOSOL2026005: TENDER FOR PREMISES OF NEW BALE BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- RBOSOL2026006: TENDER FOR PREMISES OF NEW DAMANI NAGAR SOLAPUR BRANCH RBO SOLAPURState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →