FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Water meters – FURNIZARE CONTOARE DE APA RECE

Issued by APA CANAL S.A. · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
6 Sept 2026
Closes
12 Oct 2026, 23:59 UTC
Reference
609267-2026
Location
Romania
Sector
Manufacturing & Supply
Type
goods

Details

Entitatea contractanta Apa Canal S.A. Galati intentioneaza sa achizitioneze contoare de apa rece, de tip static (fara piese in miscare), electromagnetice, cu accesorii, echipate pentru transmitere la distanta, cu diametrul nominal Dn 15mm; Dn 20mm; Dn 25mm; Dn 32mm; Dn 40mm; Dn 80mm; Dn 100mm si contoare combinate de apa rece, cu accesorii, echipate pentru transmitere la distanta, cu diametrele nominale Dn 50/20mm; Dn 80/20mm; Dn 100/20mm care au: • modulul radio adresabil pentru citire la distanta - integrat in carcasa; • componentele de securizare complete - sigilii magnetice, capace rabatabile din plastic; • baterie Li-Ion cu durata de viata a de min. 14 ani. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Lots Lot 1 — Default lot: Cantitati estimate Acord cadru 1.Contor a.r. Dn 15 mm buc min. 6.000 max. 24.000 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per min 6.000 max 24.000 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 3/4 '' buc min 6.000 max 24.000 Robinet de sectionare 3/4 ''buc min 12.000 max 48.000 2.Contor a.r. Dn 20 mm. buc min.625 max.2500 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min.625 max.2500 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 3/4 '' buc. min.625 max.2500 Robinet de sectionare 3/4 '' buc. min. 1.250 max. 5.000 3.Contor a.r. Dn 25 mm. buc. min. 63 max. 250 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min.63 max.250 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 1 '' buc. min.63 max.250 Robinet de sectionare 1 '' buc. min.126 max.500 4.Contor a.r. Dn 32 mm. buc. min. 80 max.320 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min. 80 max.320 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 11/4 '' buc. min. 80 max.320 Robinet de sectionare 11/4 '' buc. min. 160 max.640 5.Contor a.r. Dn 40 mm. buc. min. 80 max.320 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min. 80 max 320 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 11/2 '' buc. min. 80 max 320 Robinet de sectionare 11/2 '' buc. min. 160 max 640 6. Contor de a.r. Dn 80 mm buc. min. 1 max 2 Filtru Y Dn 80 mm buc. min. 1 max 2 Robinet de retinere cu clapa Dn 80 mm buc. min. 1 max 2 Robinet sertar corp plat Dn 80 mm buc. min. 2 max 4 7.Contor de a.r. Dn 100 mm buc. min. 1 max 4 Filtru Y Dn 100 mmbuc. min. 1 max 4 Robinet de retinere cu clapa Dn 100 mm buc. min. 1 max 4 Robinet sertar corp plat Dn 100 mm buc. min. 2 max 8 8.Contor combinat de a.r. Dn 50/20 mm buc. min. 2 max 8 Filtru Y Dn 50 mm buc. min. 2 max 8 Robinet de retinere cu clapa Dn 50 mm buc. min. 2 max 8 Robinet sertar corp plat Dn 50 mm buc. min. 4 max 16 9.Contor combinat de a.r. Dn 80/20 mm buc. min. 2 max 6 Filtru Y Dn 80 mm buc. min. 2 max 6 Robinet de retinere cu clapa Dn 80 mm buc. min. 2 max 6 Robinet sertar corp plat Dn 80 mm buc. min. 4 max 12 10.Contor combinat de a.r. Dn 100/20 mm buc. min. 2 max 8 Filtru Y Dn 100 mm buc. min. 2 max 8 Robinet de retinere cu clapa Dn 100 mm buc. min. 2 max 8 Robinet sertar corp plat Dn 100 mm buc. min. 4 max 16 Cantitati estimate Contortract subsecvent: 1.Contor a.r. Dn 15 mm buc min. 6.000 max. 12.000 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc per min 6.000 max 12.000 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 3/4 '' buc min 6.000 max 12.000 Robinet de sectionare 3/4 '' buc min 12.000 max 24.000 2.Contor a.r. Dn 20 mm. buc min.625 max.1.250 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min.625 max.1.250 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 3/4 '' buc. min.625 max.1.250 Robinet de sectionare 3/4 '' buc. min. 1.250 max. 2.500 3.Contor a.r. Dn 25 mm. buc. min. 63 max. 125 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min.63 max. 125 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 1 '' buc. min.63 max. 125 Robinet de sectionare 1 '' buc. min.126 max. 250 4.Contor a.r. Dn 32 mm. buc. min. 80 max.160 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min. 80 max.160 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 11/4 '' buc. min. 80 max. 160 Robinet de sectionare 11/4 '' buc. min. 160 max. 320 5.Contor a.r. Dn 40 mm. buc. min. 80 max.160 2 buc. nipluri cu racord olandez, inclusiv garniturile de etansare din EPDM/buc. per. min. 80 max 160 Supapa de sens unic (clapet de retinere) 11/2 '' buc.min. 80 max 160 Robinet de sectionare 11/2 '' buc.min. 160 max 320 6. Contor de a.r. Dn 80 mm buc. min. 1 max 2 Filtru Y Dn 80 mm buc. min. 1 max 2 Robinet de retinere cu clapa Dn 80 mm buc.min. 1 max 2 Robinet sertar corp plat Dn 80 mm buc.min. 4 max 6 10.Contor combinat de a.r. Dn 100/20 mm buc.min. 2 max 4 Filtru Y Dn 100 mm buc. min. 2 max 4 Robinet de retinere cu clapa Dn 100 mm buc. min. 2 max 4 Robinet sertar corp plat Dn 100 mm buc. min. 4 max 8 - Valoarea estimata a acordului cadru – 21.507.776 lei fara T.V.A. - Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent – 10.759.731 lei fara T.V.A.

Buyer: APA CANAL S.A.

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 38421100

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 65 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 37 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Manufacturing & Supply tenders

All Manufacturing & Supply tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →