Romania – Teaching equipment – ‘Furnizare, montare și punere în funcțiune echipamente și dotări în cadrul proiectului„Reabilitarea, modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul profesional și tehnic la Colegiul Tehnic Alexandru Ioan Cuza și adaptarea sistemului de educație la evoluția tehnologică”, cod SMIS 317839’
Issued by MUNICIPIUL SUCEAVA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 29 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 19,40,362.96
- Reference
- 595573-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Municipiul Suceava a obtinut finantarea nerambursabila pentru proiectului „Reabilitarea, modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul profesional și tehnic la Colegiul Tehnic Alexandru Ioan Cuza și adaptarea sistemului de educație la evoluția tehnologică”, cod SMIS 317839’,, finantat în cadrul Prioritatea 6 – Nord-Est – O regiune educată, Programul Regional Nord-Est 2021-2027.. Scopul principal al proiectului îl reprezintă creșterea calității și a atractivității procesului de educație în cadrul Colegiului Tehnic "Alexandru Ioan Cuza" prin dotarea atelierelor de practică din cadrul acestuia cu mobilier și materiale didactice specifice, precum și cu echipamente IT, în vederea dobândirii de competențe și învățare relevante pentru piața forței de muncă. Obiectul prezentei proceduri este dotarea atelierelor cu materiale didactice Mobilierul si echipamentele IT au fost achizitionate in cadrul unei proceduri anterioare. În conformitate cu art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabilește un singur termen limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare, în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificări depuse până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 1940362.96): Obiectul prezentei proceduri este dotarea acestor ateliere cu materiale didactice.
Buyer: MUNICIPIUL SUCEAVA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 39162100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 40 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 28 days.
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Lathes, boring and milling machine tools – Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi· closes 11 Sept
- Romania – Miscellaneous equipment – Soluții informatice + Echipamente hardware· closes 15 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi· closes 8 Sept
- Romania – Refrigerators – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3· closes 29 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Spectrometru de masă cuadrupolar· closes 2 Oct
Documents
- TED-official-notice-595573-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Gofal Plant Ynys Mon, Isle of Anglesey Childcare ProvisionsIsle of Anglesey County Council · United Kingdom
- DRC-ALT-TUN-ITB-2026-002 Reference: DRC-ALT-TUN-ITB-2026-002 DRC requires the supply, international transportation of Child-Friendly Space (CFS) equipment, furniture, and educational and recreationalALT Office Didier Francisco HOSS [email protected] · Tunisia
- Annual Operation and Maintenance of STP, P7 and Septage Treatment Plant and all SPS under WATCO Sub-Division, PuriWATCO Bhubaneswar · India
- CONSULTANCY SERVICES FOR DETAILED DESIGN, TENDER ASSISTANCE OF SCADA SYSTEM IN ZARQA GOVERNORATEMiyahuna Water Company · Jordan
- Supervision of works Galovica canalCentral Fiduciary Unit · Serbia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →