Romania – Lathes, boring and milling machine tools – Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi
Issued by ORASUL MIZIL · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 10 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 2,43,301.7
- Reference
- 591651-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Contractul ce face obiectul prezentei proceduri de atribuire are ca obiect Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil 3 loturi și se derulează în cadrul proiectului „Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil”, finantat prin POR 2014-2020, Axa Prioritară 10 - Îmbunătățirea infrastructurii educaționale.- Obiectiv Specific 10.2 Creșterea gradului de participare la învăţământul profesional şi tehnic şi învăţare pe tot parcursul vieţii, proiectul etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contractul de finanțare 40/13.09.2024, proiect etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contract de finanțare 40/13.09.2024 Loturile scoase la achizitie sunt: LOT 1 – SUDURĂ val. estimata de 243.301,71 lei fara TVA; LOT 2 - PRELUCRĂRI MECANICE (Manual) val. estimata de 251.658,16 lei fara TVA; Lot 3 - PRELUCRĂRI CNC val. estimata de 412.983,28 lei fara TVA; Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 10 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 5-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — ECHIPAMENTE PENTRU SUDURĂ (estimated 243301.7): Se dorește achiziția de echipamente pentru sudură pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil. Lot 2 — ECHIPAMENTE PENTRU PRELUCRĂRI MECANICE (Manual) (estimated 251658.16): Se dorește achiziția de echipamente și unelte pentru prelucrarea metalelor pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil. Lot 3 — ECHIPAMENTE PENTRU PRELUCRĂRI CNC (estimated 412983.28): Se dorește achiziția de echipamente pentru prelucrări CNC pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil.
Buyer: ORASUL MIZIL
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 42620000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from ORASUL MIZIL, going back to August 2026 — 2 of them still open. There are 29 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 9 days.
More from this buyer
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Oxygen – Achiziționare oxigen medical și alte gaze medicale· closes 16 Sept
- Romania – Remote-control siren devices – Furnizare, montare și punere în funcțiune 20 bucăți sirene electronice de 1200W în cadrul proiectului „Sustainable Weather Emergency Management (SWEM)”, ROUA00430 programul Interreg NEXT România-Ucraina 2021-2027, prioritatea 1, ”Focus transfrontalier asupra mediului”· closes 6 Oct
- Romania – Mass spectrometer – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi· closes 8 Sept
- Romania – Miscellaneous furnishing – Dotari si echipamente in cadrul Proiectului AMENAJARE CENTRU CULTURAL SI ZONA PIETONALA CENTRALA IN ORASUL SOVATA, SMIS 324821 – 13 LOTURI· closes 15 Sept
- Romania – Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses) – Furnizare echipamente de laborator· closes 25 Sept
Documents
- TED-official-notice-591651-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Procurement of Printer Consumables (Toner, Developer, and Image Drum) for WHO Nigeria Country and State OfficesWHO · Nigeria
- Lithuania – Chromatographs – Laboratorinė įrangaLietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (PV) · Lithuania
- Slovakia – Furniture – Centrum európskej goralskej kultúry – nákup nábytkuObec Skalité · Slovakia
- Germany – Industrial machinery – A 52-26 WeA-HN BesandungsanlageAlbtal-Verkehrs-Gesellschaft mbH · Germany
- France – Sacks and bags – Marché n° 26.AO.VD.051 : Fourniture et livraison de sacs de déchets verts sur le territoire d’Est EnsembleEST ENSEMBLE DAACP · France
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →