Romania – Refrigerators – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3
Issued by Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 28 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 39,669.42
- Reference
- 596235-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Contract de furnizare defalcat pe 19 loturi de produse - ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3, Cod CPV: 33100000-1; 38436000-0; 39711120-6; 39711130-9; 42931000-1; 42943000-8; 42513000-5; 42959000-3, cu o valoare estimata totala fără TVA: 889.146,56 lei. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor = 18 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante = cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor
Lots Lot 1 — Combină frigorifică de laborator medical (estimated 39669.42): Lotul nr.1 – Combină frigorifică de laborator medical; Cant. – 3 cpl, Valoare: 39.669,42 lei fără TVA. Lot 2 — Combină frigorifică de laborator (estimated 22314.05): Lot nr.2 - Combină frigorifică de laborator; Cant. – 1 cpl, Valoare: 22.314,05 lei fără TVA. Lot 3 — Congelator de laborator -20°C, cu răcire cu aer recirculat (estimated 33636.36): Lot nr.3 - Congelator de laborator -20°C, cu răcire cu aer recirculat; Cant. – 1 cpl, Valoare: 33.636,36 lei fără TVA. Lot 4 — Congelator de laborator medical -20°C (estimated 33884.3): Lot nr.4 -Congelator de laborator medical -20°C ; Cant. – 1 cpl, Valoare: 33.884,30 lei fără TVA. Lot 5 — Frigider de laborator medical (estimated 6611.57): Lot nr.5 - Frigider de laborator medical; Cant. – 1 cpl, Valoare: 6.611,57 lei fără TVA. Lot 6 — Congelator de laborator -20°C (estimated 71900.84): Lot nr.6 - Congelator de laborator -20°C; Cant. – 2 cpl, Valoare: 71.900,84 lei fără TVA. Lot 7 — Frigider de laborator a 550 Litri cu uși sticlă transparente glisante (estimated 73033.06): Lot nr.7 - Frigider de laborator a 550 Litri cu uși sticlă transparente glisante; Cant. – 2 cpl, Valoare: 73.033,06 lei fără TVA. Lot 8 — Refrigerator de laborator (estimated 84297.54): Lot nr.8 - Refrigerator de laborator; Cant. – 3 cpl, Valoare: 84.297,54 lei fără TVA. Lot 9 — Agitator orbital (estimated 8264.46): Lot nr.9 - Agitator orbital; Cant. – 1 cpl, Valoare: 8.264,46 lei fără TVA. Lot 10 — Baie de apă (estimated 9090.91): Lot nr.10 - Baie de apă; Cant. – 1 cpl, Valoare: 9.090,91 lei fără TVA. Lot 11 — Baie de apă termostată de laborator, cu agitare, recirculare si accesorii (estimated 33057.85): Lot nr.11 - Baie de apă termostată de laborator, cu agitare, recirculare si accesorii.; Cant. – 1 cpl, Valoare: 33.057,85 lei fără TVA. Lot 12 — Centrifugă de laborator cu un rotor inclus (estimated 20661.16): Lot nr.12 - Centrifugă de laborator cu un rotor inclus; Cant. – 1 cpl, Valoare: 20.661,16 lei fără TVA. Lot 13 — Centrifugă cu rotor, RCF maxim 21382, include rotor angular cu 24 godeuri (estimated 15702.48): Lot nr.13 - Centrifugă cu rotor, RCF maxim 21382, include rotor angular cu 24 godeuri ; Cant. – 1 cpl, Valoare: 15.702,48 lei fără TVA. Lot 14 — Centrifugă cu rotor, RCF maxim 18845, include rotor angular cu 18 godeuri (estimated 10743.8): Lot nr.14 - Centrifugă cu rotor, RCF maxim 18845, include rotor angular cu 18 godeuri; Cant. – 1 cpl, Valoare: 10.743,80 lei fără TVA. Lot 15 — Centrifugă cu vacuum, include rotor cu 36 godeuri (estimated 46940): Lot nr.15 - Centrifugă cu vacuum, include rotor cu 36 godeuri; Cant. – 1 cpl, Valoare: 46.940,00 lei fără TVA. Lot 16 — Rotor ultracentrifugă (estimated 68595.04): Lot nr.16 - Rotor ultracentrifugă; Cant. – 1 cpl, Valoare: 68 595,04 lei fără TVA. Lot 17 — Utilaj de încărcat si închis fiole de sticlă (estimated 133884.3): Lot nr.17 - Utilaj de încărcat si închis fiole de sticlă; Cant. – 1 cpl, Valoare: 133.884,30 lei fără TVA. Lot 18 — Mașină de spălat sticlărie de laborator si accesorii (estimated 144628.1): Lot nr.18 - Mașină de spălat sticlărie de laborator si accesorii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 144.628,10 lei fără TVA. Lot 19 — Mașină producere gheață fulgi (estimated 32231.32): Lot nr.19 - Mașină producere gheață fulgi; Cant. – 1 cpl, Valoare: 32.231,32 lei fără TVA.
Buyer: Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 39711130
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino, going back to September 2026 — 2 of them still open. There are 40 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 27 days.
More from this buyer
- Romania – Analysers – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2· closes 29 Sept
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Plastic products – Structură suport pentru detectoarele de neutroni ale ansamblului experimental ELIGANT-TN 2.0· closes 29 Sept
- Romania – Oxygen – Achiziționare oxigen medical și alte gaze medicale· closes 16 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi· closes 8 Sept
- Romania – Miscellaneous furnishing – Dotari si echipamente in cadrul Proiectului AMENAJARE CENTRU CULTURAL SI ZONA PIETONALA CENTRALA IN ORASUL SOVATA, SMIS 324821 – 13 LOTURI· closes 15 Sept
- Romania – Miscellaneous equipment – Soluții informatice + Echipamente hardware· closes 15 Sept
Documents
- TED-official-notice-596235-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Gofal Plant Ynys Mon, Isle of Anglesey Childcare ProvisionsIsle of Anglesey County Council · United Kingdom
- DRC-ALT-TUN-ITB-2026-002 Reference: DRC-ALT-TUN-ITB-2026-002 DRC requires the supply, international transportation of Child-Friendly Space (CFS) equipment, furniture, and educational and recreationalALT Office Didier Francisco HOSS [email protected] · Tunisia
- Annual Operation and Maintenance of STP, P7 and Septage Treatment Plant and all SPS under WATCO Sub-Division, PuriWATCO Bhubaneswar · India
- CONSULTANCY SERVICES FOR DETAILED DESIGN, TENDER ASSISTANCE OF SCADA SYSTEM IN ZARQA GOVERNORATEMiyahuna Water Company · Jordan
- Supervision of works Galovica canalCentral Fiduciary Unit · Serbia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →