Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS.Fantanele 2026 DSBC
Issued by REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Directia Silvica Bacau · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 14,16,930.99
- Reference
- 596883-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Financial & Professional Services
- Type
- services
Details
Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 (faza teren 2027) prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru Ocolul Silvic Fantanele. Suprafața totala a Ocolului Silvic Fantanele este de 8895.85 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 1416930.99): Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Bacau – Ocolul Silvic Fantanele, faza teren 2027, pentru suprafața de 8895.85 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic.
Buyer: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Directia Silvica Bacau
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 79311100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 4 notices from REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Directia Silvica Bacau, going back to August 2026 — 4 of them still open. They buy mostly in Financial & Professional Services and Agriculture & Food. There are 21 open Financial & Professional Services tenders in Romania. This one closes in 33 days.
More from this buyer
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS.Livezi 2026 DSBC· closes 6 Oct
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS.Sascut 2026 DSBC· closes 9 Oct
- Romania – Forestry services – Acord cadru servicii pentru regenerari 2026 DSBC II· closes 29 Sept
Similar Financial & Professional Services tenders
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS.Sascut 2026 DSBC· closes 9 Oct
- Romania – Guard services – Acord cadru - Servicii de pază, monitorizare si transport valori pentru sediile structurilor din cadrul DGRFP Galati· closes 29 Sept
- Romania – Marketing services – Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR prin reprezentare media – 2 Loturi.· closes 7 Oct
- Romania – Guard services – SERVICII DE PAZĂ CIVILĂ FIXĂ ȘI PAZĂ PRIN PATRULARE AUTO LA OBIECTIVELE C.N. A.C.N. SA.· closes 16 Sept
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS.Livezi 2026 DSBC· closes 6 Oct
Documents
- TED-official-notice-596883-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this financial & professional services opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Financial & Professional Services tenders
- Poland – Security services – Świadczenie całodobowej, stałej usługi bezpośredniej ochrony fizycznej osób i mienia w oddziałach Muzeum Narodowego w KrakowieMuzeum Narodowe w Krakowie · Poland
- Croatia – Insurance services – USLUGE OSIGURANJAGRAD ZAGREB · Croatia
- France – Publishing services – Edition et diffusion d'ouvrages scientifiques pour le Département de l'Aube-.Département de l'Aube · France
- France – Provision of services to the community – Aménagements intérieurs, extérieurs et signalisations pour les véhicules du département de l'HéraultConseil départemental de l'Hérault · France
- Italy – Guard services – S11_Servizio di custodia dei veicoli rimossi nel territorio del Comune di MilanoAzienda Trasporti Milanesi · Italy
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →