FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Specialist vehicles – achizitie vehicule speciale pt implementarea proiectului

Issued by ORASUL MILISAUTI · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
4 Sept 2026
Closes
11 Sept 2026, 23:59 UTC
Value
RON 15,17,352
Reference
601697-2026
Location
Romania
Sector
Transport & Logistics
Type
goods

Details

Se achizitioneaza vehicule cu utilizare speciala pentru dotarea Serviciului Voluntar pentru Situatii de Urgenta Milisauti, achizitie necesara implementarii proiectului ROUA00432 – Be preventive - Support the intervention capacity in case of natural and man-made disasters / Sprijinirea capacității de intervenție în caz de dezastre naturale și provocate de om finanțat prin Programul Interreg NEXT VI-A România–Ucraina 2021–2027, Cod contract: 269020. Vehiculele ce fac obiectul acestei proceduri sunt: LOT I 1. Autospecială de pompieri (vehicul de intervenție-cabină dublă: 5+1 locuri, 4 uși, capacitate rezervor apă minim 4000 litri) 2. UTV cu apă și spumă pentru salvatori LOT II 1. Tractor Toate detaliile se regasesc in Caietul de sarcini. Cerintele din Fisa de date primeaza. Precizam ca preturile estimate pentru fiecare vehicul nu vor depasi plafonul precizat in documentatie, respectiv : - Autospecială de pompieri (vehicul de intervenție-cabină dublă: 5+1 locuri, 4 uși, capacitate rezervor apă minim 4000 litri) 1.390.907,70 lei fara TVA - UTV cu apă și spumă pentru salvatori 126.444,30 lei fara TVA -Tractor 337.186,50 lei fara TVA. Orice oferta financiara ce depaseste plafonul maxim pentru fiecare din vehiculele ce fac obiectul acestei achizitii, atrage excluderea ofertantului.

Lots Lot 1 — LOT I - vehicule interventie stingere incendii (estimated 1517352): Se achizitioneaza vehicule cu utilizare speciala, respectiv vehicule de pompieri, utilizate pentru stingere incendii. Vehiculele sunt : - Autospecială de pompieri (vehicul de intervenție-cabină dublă: 5+1 locuri, 4 uși, capacitate rezervor apă minim 4000 litri) - plafon maxim alocat - 1.390.907,70 lei fara TVA - UTV cu apă și spumă pentru salvatori - plafon maxim alocat - 126.444,30 lei fara TVA Lot 2 — LOT 2 - Tractor (estimated 337186.5): Se achizitioneaza un tractor, cu specificatiile tehnice prevazute in Caietul de Sarcini, in vederea implementarii proiectului ROUA00432 – Be preventive - Support the intervention capacity in case of natural and man-made disasters / Sprijinirea capacității de intervenție în caz de dezastre naturale și provocate de om finanțat prin Programul Interreg NEXT VI-A România–Ucraina 2021–2027, Cod contract: 269020

Buyer: ORASUL MILISAUTI

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 34114000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 24 open Transport & Logistics tenders in Romania. This one closes in 8 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Transport & Logistics tenders

All Transport & Logistics tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →