Romania – Trolleybuses – Achiziționarea de troleibuze articulate pentru îmbunătățirea și extinderea capacității transportului public de călători în Municipiul București - 100 bucăți
Issued by MUNICIPIUL BUCURESTI · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 49,27,87,450
- Reference
- 601268-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Transport & Logistics
- Type
- goods
Details
Obiectul contractului de achiziție publică îl reprezintă ”Achiziționarea de troleibuze articulate pentru îmbunătățirea și extinderea capacității transportului public de călători în Municipiul București” - cod SMIS 351096, în cadrul Programului Regional București Ilfov 2021-2027, prioritatea 4 – O regiune cu mobilitate urbană multimodală durabilă, Obiectivul Specific ”Promovarea mobilității urbane multimodale durabile, ca parte a tranziției către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon” – Apel P4/4.1/4.2/2025 -Apel dedicat transportului public curat. Proiectul prevede achizitia a 100 troleibuze articulate cu autonomie, conform cerințelor din documentația de atribuire. Termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de maxim 20 de zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă menționează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de către operatorii economici până la termenul limită stabilit în Anunțul de participare. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 492787450): Obiectul contractului de achizitie publica ”Achiziționarea de troleibuze articulate pentru îmbunătățirea și extinderea capacității transportului public de călători în Municipiul București” - cod SMIS 351096, în cadrul Programului Regional București Ilfov 2021-2027, prioritatea 4 – O regiune cu mobilitate urbană multimodală durabilă, Obiectivul Specific ”Promovarea mobilității urbane multimodale durabile, ca parte a tranziției către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon” – Apel P4/4.1/4.2/2025 -Apel dedicat transportului public curat. Proiectul prevede achizitia a 100 troleibuze articulate cu autonomie. Durata contractului este de 20 de luni (livrare, activitati tehnice de testare și recepție a produselor), la care se adaugă durata perioadei de garanție FULL WARRANTY declarată în oferta câștigătoare, de minimum 60 de luni. Furnizorul se obligă să livreze produsele care fac obiectul Contractului, conform graficului de livrare menționat în Anexa 7 la prezentul contract, în termen de maxim18 luni calculate din luna următoare semnării contractului
Buyer: MUNICIPIUL BUCURESTI
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 34622300
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 4 notices from MUNICIPIUL BUCURESTI, going back to August 2026 — 4 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure and Transport & Logistics. There are 24 open Transport & Logistics tenders in Romania. This one closes in 32 days.
More from this buyer
- Romania – Bridge construction work – Lucrări de execuție aferente obiectivului de investiții ”Amenajare urbană spațiu public urban Podul Calicilor și Cheiul Dâmboviței între Piața Unirii și Pod Izvor”: OBIECT 1 - Spațiu public urban Podul Calicilor - Ansamblu urban Domnița Bălașa, Parcaj subteran, amenajare urbană Palatul de Justiție OBIECT 2 - Proiect „Cheiul Dâmboviței Unirii-lzvor”, Splaiul Ind· closes 2 Oct
- Romania – Building construction work – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție pentru obiectivele de investiții LOT 1- Modernizare Depoul de Tramvaie Colentina; LOT 2- Modernizare Depoul de Tramvaie Titan· closes 16 Sept
- Romania – Road construction works – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție aferente obiectivului de investiții ”Lărgire Bd. Dimitrie Pompeiu cu extindere infrastructura de tramvai si străpungere Bd. Barbu Vacarescu, construire drum de legătură intre Sos. Pipera, Bd. Dimitrie Pompeiu si Str. Fabrica de Glucoza si construire parcare Tip Park&Ride”· closes 15 Sept
Similar Transport & Logistics tenders
- Romania – Coaches – Achizitie 2 autocare noi, M3, Clasa III, Euro 6, prin leasing financiar pentru o perioada de 60 de luni, destinate exclusiv transportului ocazional, in conditiile legii, pentru SC LOCTRANS SA· closes 7 Oct
- Romania – Specialist vehicles – achizitie vehicule speciale pt implementarea proiectului· closes 12 Sept
- Romania – Special-purpose motor vehicles – Autospecială pentru controlul documentelor şi efectuarea verificărilor în baza de date· closes 10 Sept
- Romania – Railway maintenance or service vehicles, and railway freight wagons – DREZINA MOTOR DIESEL EURO 6 TIP AGR 200· closes 1 Oct
- Romania – Training simulators – Contract de furnizare echipamente și aparatură medicală pentru formare în cadrul proiectului PROTEGO – Program de Resiliență și Organizare pentru Tratamentul Eficient al leziunilor Generate de arsuri și al altor situații critice”· closes 2 Oct
Documents
- TED-official-notice-601268-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Transport & Logistics tenders
- Supply and Installation of Luggage Racks on 12 BusesLand Transport Authority · Singapore
- PROVISION OF BUS TRANSPORT SERVICES 2027 - YUYING SECONDARY SCHOOLMinistry of Education - Schools · Singapore
- Class 397 Heavy Maintenance Overhaul Delivery PartnerTranspennine Trains Limited · United Kingdom
- Speed Awareness CoursesTransport for London · United Kingdom
- Preliminary Market Engagement Questionnaire - Intubating DevicesBusiness Services Organisation Procurement and Logistics Service · United Kingdom
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →