Romania – Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment – Servicii de intretinere, constatare/diagnosticare, reglari si reparatii, inclusiv furnizare de piese de schimb si materiale de exploatare pentru autovehiculele tip UNIMOG
Issued by COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 2 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 64,98,156.42
- Reference
- 594505-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Transport & Logistics
- Type
- services
Details
Serviciile ce urmeaza a fi achizitionate, respectiv: “Servicii de intretinere, constatare/diagnosticare, reglari si reparatii, inclusiv furnizare de piese de schimb si materiale de exploatare pentru autovehiculele tip UNIMOG” Valoarea contractului = 6.498.156,42 (lei fara TVA), din care REZERVA DE IMPLEMENTARE este de 1.856.616,12 (lei fara TVA). REZERVA DE IMPLEMENTARE: suma fixa alocata de Autoritatea contractanta din care se pot deconta valorile unor cantitati suplimentare de piese de schimb necuprinse in Anexa nr. 1 si manoperele aferente. A. Conform art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari/informatii suplimentare in legatura cu Documentatia de Atribuire este: - primul termen este cu 26 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B. Conform art. 160 alin. 2 din Legea 98/2016, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare: - primul termen-limita este cu 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen-limita este cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pt care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire. Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pt analizarea Documentatiei de Atribuire si, ulterior, pt elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. C. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A, va pune AC in imposibilitatea de a oferi un raspuns si drept urmare se va considera TARDIVA. D. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (www.e-licitatie.ro).
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 6498156.42): Achizitia are ca obiect atribuirea unui contract pentru prestarea serviciilor de reparare, intretinere, piese de schimb si consumabile pentru autovehiculelor tip UNIMOG. În afara serviciilor principale ce fac obiectului contractului, prestatorul, din proprie inițiativă, poate semnala și propune soluții de remediere achizitorului, pentru defecțiuni și uzuri ce afectează siguranța circulației, identificate ca urmare a operațiunilor de demontare și/sau reasamblare de piese de schimb. Listele estimative cu piese de schimb, materiale de exploatare si ore de manopera solicitate pentru autovehiculele ce fac obiectul procedurii se regasesc in Anexa nr. 1. Pentru autovehiculele Autoritatii contractante, mentionate in cadrul Anexei nr. 2 la caietul de sarcini Prestatorul trebuie sa: -detina tester original dedicat pentru autovehicule tip UNIMOG; - asigure asistenta tehnica pentru interventii si reparatii 24/24 ore, in perioada 20 octombrie – 15 martie: -detina service mobil in cazul reparatiilor pe teren; -se aprovizioneze cu piesele de schimb şi materialele de exploatare necesare; -efectueze reparatiile solicitate de catre Autoritatea contractanta; -efectueze probe funcţionale în prezenţa conducatorului autovehiculului si a unui delegat al Autoritatii contractante.
Buyer: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 50100000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 8 notices from COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., going back to August 2026 — 5 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure, Transport & Logistics and IT & Telecom. There are 20 open Transport & Logistics tenders in Romania. This one closes in 31 days.
More from this buyer
- Romania – Construction supervision services – Servicii de Supervizare ,,Proiectare și execuție Autostrada Târgu Mureș – Târgu Neamț: Secțiunea II: Miercurea Nirajului – Leghin, km 22+000 – km 181+195: Lot 1b: Miercurea Nirajului – Sărățeni”· closes 8 Sept
- Romania – Construction supervision services – Servicii de supervizare "Proiectare și execuție Autostrada Târgu Mureș-Târgu Neamț Secțiunea II: Miercurea Nirajului-Leghin, Lot 2C: Pipirig-Vânători Neamț (Leghin)"· closes 18 Sept
- Romania – Pick-ups – AUTOUTILITARA PICKUP, full hybrid (N1)· closes 1 Oct
- Romania – Construction supervision services – Servicii de Supervizare “Modernizare DN71 Baldana – Targoviste – Sinaia, km 0+000 – km 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km 51+041 – km 109+905 drum la doua benzi, Sector 1: Baldana – Targoviste km 0+000 – km 44+130 largire la 4 benzi de circulatie”· closes 8 Sept
Similar Transport & Logistics tenders
- Romania – Motor vehicles – Achizitie autovehicule· closes 1 Oct
- Romania – Special-purpose road passenger-transport services – Transport sanitar neasistat al pacientilor hemodializati· closes 2 Oct
- Romania – Specialist vehicles – Autovehicule pentru muncă operativă· closes 6 Oct
- Romania – Crane and dumper trucks – Achizitie: autospeciala dotata cu Hook-Lift, incarcare-descarcare containere 20 tone, echipare iarna-vara cu: lama zapada, sararita, istalatie spalat-stropit rezervor minim 6000 litri - 1 buc· closes 29 Sept
- Romania – Training simulators – Contract de furnizare echipamente și aparatură medicală pentru formare în cadrul proiectului PROTEGO – Program de Resiliență și Organizare pentru Tratamentul Eficient al leziunilor Generate de arsuri și al altor situații critice”· closes 2 Oct
Documents
- TED-official-notice-594505-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Transport & Logistics tenders
- Appui logistique - Service d'hôtellerie - Atelier PRE SudILO · Tunisia
- Supply of Passenger vehicle (Sedan)OSCE · Moldova
- SUPPLY AND DELIVERY OF 1 UNIT OF 6-WHEELER 4X4 DROPSIDE CARGO TRUCKUNDP · Philippines
- Purchase of one (1) new soft-skin all-terrain 4WD vehicle to be delivered to the International Criminal Court (ICC) office in Kampala, Uganda.ICC · Netherlands
- France – Parts and accessories for vehicles and their engines – Fourniture d’accessoires et de pièces détachées pour VL et VU de marque Peugeot-.Communauté Urbaine du Grand Reims · France
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →