Romania – Riverbank protection works – Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuție de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” – Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița
Issued by Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti) · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 14 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 26,90,90,089
- Reference
- 602812-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Obiectul prezentei achiziții îl constituie încheierea unui contract având ca obiect Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuția de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” - Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița. Acest obiectiv de investiții este în principal necesar pentru reabilitarea protecției de aparăre de mal cu scopul de a asigura activități de exploatare și agrement în regim de siguranță. Rolul acestor amenajări hidrotehnice a fost unul de agrement dar și de protejare împotriva eroziunii malurilor. În prezent, apărările de mal se prezintă într-o stare de degradare (pe alocuri foarte avansată), cauzată atât de acțiunea uzuală a factorilor de mediu (precipitații, circulația apa freatic, ciclul îngheț-dezgheț, ape meteorice, etc.) cât și de absența lucrărilor regulate de mentenanță pe toată durata de viață a construcției. Din punct de vedere al spațiilor verzi adiacente lacului, majoritatea acestora se află într-o stare de degradare accentuată, datorată atât mentenanței deficitare, cât și a accesibilității dificile pe unele zone. Proiectul Promenada Verde promovează mobilitatea urbană durabilă, încurajarea transportului nemotorizat, creșterea calității mediului urban, reducerea poluării aerului și îmbunătățirea zonificării funcționale la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București. Principalii indicatori minimali (indicatori de performanță) aferenţi obiectivului de investiţii din conținutul Studiului de Fezabilitate, așa cum au fost acești indicatori aprobați în baza prevederilor art. 7 alin. (5) și alin. (6) din HG nr. 907/2016. Acești indicatori reprezintă elemente fizice/capacități fizice care indică atingerea țintei obiectivului de investiții și/sau, după caz, în conformitate cu standardele, normativele și reglementările tehnice în vigoare: 1. Suprafață totală intervenție = 867.885,52m, din care: Suprafață oglindă de apă = 764.618,12m; Suprafață spații verzi = 45.611,40m; Suprafață totală Promenada Verde (pe sol și deasupra apei) = 57.656,00m; 2. Lungime totală promenada = 8.409,00m Lungime pasarele pietonale = 231m; Lungime promenada pe sol = 2.350,00m Lungime promenada deasupra luciu apă = 5.828,00m
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 269090089): Obiectul prezentei achiziții îl constituie încheierea unui contract având ca obiect Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuția de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” - Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița. Acest obiectiv de investiții este în principal necesar pentru reabilitarea protecției de aparăre de mal cu scopul de a asigura activități de exploatare și agrement în regim de siguranță. Rolul acestor amenajări hidrotehnice a fost unul de agrement dar și de protejare împotriva eroziunii malurilor. În prezent, apărările de mal se prezintă într-o stare de degradare (pe alocuri foarte avansată), cauzată atât de acțiunea uzuală a factorilor de mediu (precipitații, circulația apa freatic, ciclul îngheț-dezgheț, ape meteorice, etc.) cât și de absența lucrărilor regulate de mentenanță pe toată durata de viață a construcției. Din punct de vedere al spațiilor verzi adiacente lacului, majoritatea acestora se află într-o stare de degradare accentuată, datorată atât mentenanței deficitare, cât și a accesibilității dificile pe unele zone. Proiectul Promenada Verde promovează mobilitatea urbană durabilă, încurajarea transportului nemotorizat, creșterea calității mediului urban, reducerea poluării aerului și îmbunătățirea zonificării funcționale la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București. Principalii indicatori minimali (indicatori de performanță) aferenţi obiectivului de investiţii din conținutul Studiului de Fezabilitate, așa cum au fost acești indicatori aprobați în baza prevederilor art. 7 alin. (5) și alin. (6) din HG nr. 907/2016. Acești indicatori reprezintă elemente fizice/capacități fizice care indică atingerea țintei obiectivului de investiții și/sau, după caz, în conformitate cu standardele, normativele și reglementările tehnice în vigoare: 1. Suprafață totală intervenție = 867.885,52m, din care: Suprafață oglindă de apă = 764.618,12m; Suprafață spații verzi = 45.611,40m; Suprafață totală Promenada Verde (pe sol și deasupra apei) = 57.656,00m; 2. Lungime totală promenada = 8.409,00m Lungime pasarele pietonale = 231m; Lungime promenada pe sol = 2.350,00m Lungime promenada deasupra luciu apă = 5.828,00m
Buyer: Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti)
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45246200
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 5 notices from Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti), going back to August 2026 — 5 of them still open. There are 96 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 10 days.
More from this buyer
- Romania – Road-surface painting work – Lucrări de infrastructură rutieră și sistematizare pe verticală aferente obiectivelor de investiții· closes 17 Sept
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Riverbank protection works – Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuție de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” – Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița· closes 8 Sept
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Road-maintenance works – ACORD CADRU – LUCRĂRI DE REPARATII ȘI ÎNTREȚINERE STRĂZI, ALEI, TROTUARE ȘI PARCĂRI· closes 6 Oct
- Romania – Roadworks – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție aferente obiectivului de investiție: „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”· closes 23 Sept
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021· closes 6 Oct
- Romania – Feasibility study, advisory service, analysis – Servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”· closes 22 Sept
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
Documents
- TED-official-notice-602812-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Construction of Training room and one no. storage room in CHP area and one no. storage room for C and I-II Division Behind first-aid center at RGTPP Khedar,Hisar- RESERVED FOR COOPERATIVE LC SOCIETYHaryana Board Corporation · HPGCL · RGTPP Hisar · India
- Construction of soild waste management yard at DCRTPP colony, HPGCL, Yamauna Nagar.Haryana Board Corporation · HPGCL · DCRTPP WYC Yamunanagar · India
- Construction of 3 CWSN Toilets ,8 no Boy toilets and 2 no Girl ToiletsHaryana Board Corporation · HSSPP Panchkula · India
- Building Work Boys Toilet Girls toilet CWSN Toilet Ambala2 Barara Ambala1 Frame StructureHaryana Board Corporation · HSSPP Panchkula · India
- RESTORATION OF F/W SUPPLY WORKS FOR DAMAGED PORTION OF 600MM. DIA. RESERVE MAIN PIPE LINE NEAR 73/1, PARUI PUCCA RD. WITH SOME ALLIED WORKS IN WD. NO. 128. (BR. XIV).KOLKATA MUNICIPAL CORPORATION · WATER SUPPLY · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →