Romania – Feasibility study, advisory service, analysis – Servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”
Issued by Municipiul Craiova · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 21 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 32,40,000
- Reference
- 603146-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- services
Details
Obiectul contractului constă în prestarea de servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”, în conformitate cu cerinţele prevăzute în Caietul de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Obiectivul general la care contribuie realizarea serviciilor de proiectare este dezvoltarea și modernizarea durabilă a sistemului de canalizare pluvială al Municipiului Craiova, în concordanță cu tendințele climatice, directivele europene (2000/60/CE, 91/271/CEE, 2007/60/CE), strategiile naționale și nevoile urbanistice locale. Obiectivul este reducerea riscului de inundații, protejarea corpurilor de apă de suprafață și creșterea capacității de răspuns în fața evenimentelor meteo extreme. Obiectivul Studiului de Fezabilitate face parte din investițiile prioritare etapizate pentru perioada 2025–2030 și urmărește degrevarea colectorului de pe str. Râului de aportul de ape pluviale, prin: - dublarea colectorului pe strada Râului, colector nou pe B-dul Știrbei Vodă; - Conectare overflow (preaplin) din colector str. Râului în colector nou B-dul Știrbei Vodă; - Descărcarea colectorului nou în pârâul Șerca, inclusiv lucrări de decolmatare/ regularizare pârâu Șerca până la limita UAT. Principalele lucrări tehnice propuse includ: • Dublare colector zona stăvilar Mall Promenada până la intersecția Str. Râului cu Str. Gheorghe Bibescu) • Construire colector nou zona intersecției Str. Râului cu Bulevardul Ilie Balaci până la vărsare în pârâul Șerca, din zona Cantonament Luncă • Conectare overflow (preaplin) din colector str. Râului în colector nou B-dul Știrbei Vodă • Descărcarea colectorului nou în pârâul Șerca, amenajare gura de vărsare • Lucrări de decolmatare/regularizare pârâu Șerca până la limita UAT Craiova. Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului în cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile și condițiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizează prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 3240000): Serviciile având ca obiect elaborarea studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”, se vor realiza în conformitate cu cerințele prevăzute în Caietul de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Cerințele minime pentru prestarea serviciilor de elaborare a studiului de fezabilitate, a documentațiilor pentru avize și acorduri, a investigațiilor de teren și a documentațiilor-suport necesare promovării investiției AXA 1, în conformitate cu H.G. nr. 907/2016 și cu cerințele specifice ale obiectivului, sunt stabilite prin caietul de sarcini nr. 248738/13.07.2026. Scopul contractului este elaborarea unei documentații tehnico-economice complete, mature și avizabile pentru obiectivul AXA 1, care să permită aprobarea indicatorilor tehnico-economici și pregătirea etapelor ulterioare de finanțare, proiectare și execuție. Prestatorul va fundamenta soluția optimă pentru: Construire tronson I- zona stăvilar Mall Promenada până la intersecția Str. Râului cu Str. Gheorghe Bibescu), Construire colector nou zona intersecției Str. Râului cu Bulevardul Ilie Balaci până la vărsare în pârâul Șerca, din zona Cantonament Luncă, inclusiv preluare overflow din colector str. Râului, Descărcarea colectorului nou în Pârâul Șerca, îndiguire Pârâu Șerca - tronsonul cuprins între Cantonament Luncă și limita de proprietate a UAT Municipiul Craiova., integrarea lucrărilor de descărcare controlată, disipare de energie, preepurare și monitorizare, după caz. Studiul de fezabilitate va demonstra eficiența hidraulică, fezabilitatea tehnică, sustenabilitatea economică, conformarea de mediu și compatibilitatea investiției cu sistemul pluvial existent și cu celelalte intervenții prioritare din masterplan. Serviciile ce fac obiectul contractului sunt detaliate în cuprinsul Caietului de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, astfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispozitiile legii.
Buyer: Municipiul Craiova
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 71241000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 3 notices from Municipiul Craiova, going back to August 2026 — 2 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure and Manufacturing & Supply. There are 96 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 17 days.
More from this buyer
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Roadworks – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție aferente obiectivului de investiție: „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”· closes 23 Sept
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021· closes 6 Oct
- Romania – Road-maintenance works – ACORD CADRU – LUCRĂRI DE REPARATII ȘI ÎNTREȚINERE STRĂZI, ALEI, TROTUARE ȘI PARCĂRI· closes 6 Oct
- Romania – Riverbank protection works – Servicii de elaborare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic, asistență tehnică și execuție de lucrări aferente obiectivului de investiții „PROMENADA VERDE” – Obiectul nr. 2 - Renovarea, reabilitarea și consolidarea malurilor lacului Grivița· closes 15 Sept
Documents
- TED-official-notice-603146-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- IFQ Street LightsBAIF Development Research Foundation · India
- Annual Rate Contract for Maintenance of existing water supply line for fresh water and waste water Drainage lines in shafts at The Ashok Hotel, New DelhiIndia Tourism Development Corporation Ltd. · The Ashok - ITDC · India
- Construction of Critical Care Block at GH Kalpetta, Wayanad DistrictHLL Lifecare Limited · Corporate Head Office (Thiruvananthapuram) - HLL · HICARE Division - HLL · India
- Dismantling of 40 M high Ground Based Tower at Dyalpur and Shifting the dismantled material to BSNL Store at Batala Road, Amritsar.Bharat Sanchar Nigam Limited (Govt of India Enterprise) · Punjab Telecom Circle · GMTD, Jalandhar · India
- Special repair and other Civil work in Type-II and III staff quarters at MW compound DimoriaNagaon.Bharat Sanchar Nigam Limited (Govt of India Enterprise) · Assam Telecom Circle Guwahati · CE (Civil) · EE (Civil), Tezpur · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →