FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Plastic products – Structură suport pentru detectoarele de neutroni ale ansamblului experimental ELIGANT-TN 2.0

Issued by Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei" · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
2 Sept 2026
Closes
28 Sept 2026, 23:59 UTC
Value
RON 4,92,388
Reference
595873-2026
Location
Romania
Sector
Manufacturing & Supply
Type
goods

Details

Scopul acestei proceduri de atribuire este achizitia unei structuri pentru suportul unui număr de 74 detectoare de neutroni de tip 3^He în configurația optimă de detecție a emisiei de neutroni, acest nou ansamblu fiind denumit în continuare „ELIGANT-TN 2.0”. Obiectul prezentei proceduri de achiziție acoperă astfel furnizarea, instalarea și testarea acestei structuri suport în Aria Experimentală E9 a Clădirii Experimentale ELI-NP, folosind detectoarele de neutroni de tip 3^He aflate deja în posesia departamentului. Achiziția vizează astfel o componentă critică a infrastructurii ELI-NP, facilitând nu doar comisionarea Sistemului Fascicul Gamma (GBS) în primă instanță, dar și obținerea unei calități superioare a datelor experimentale înregistrate și o flexibilitate operațională sporită pentru aplicațiile de fizică nucleară ce urmează a fi desfășurate ulterior în cadrul facilității. În temeiul prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, operatorii economici interesați vor solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu până la 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici, în a 12-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din H.G. nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare.

Lots Lot 1 — Default lot (estimated 492388): Scopul acestei proceduri de atribuire este achizitia unei structuri pentru suportul unui număr de 74 detectoare de neutroni de tip 3^He în configurația optimă de detecție a emisiei de neutroni, acest nou ansamblu fiind denumit în continuare „ELIGANT-TN 2.0”. Obiectul prezentei proceduri de achiziție acoperă astfel furnizarea, instalarea și testarea acestei structuri suport în Aria Experimentală E9 a Clădirii Experimentale ELI-NP, folosind detectoarele de neutroni de tip 3He aflate deja în posesia departamentului.

Buyer: Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei"

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 19520000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

We hold 4 notices from Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei", going back to August 20264 of them still open. They buy mostly in Manufacturing & Supply and IT & Telecom. There are 40 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 27 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Manufacturing & Supply tenders

All Manufacturing & Supply tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →