Romania – Miscellaneous software development services and computer systems – Servicii de dezvoltare de software și sisteme informatice în cadrul proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”
Issued by Comuna Joseni · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 1 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 20,32,000
- Reference
- 597548-2026
- Location
- Romania
- Sector
- IT & Telecom
- Type
- services
Details
Obiectul contractului reprezintă implementarea activităților aferente proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”, Cod SMIS: 335803, finanțat în cadrul PROGRAMULUI "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Comuna Joseni și Comuna Suseni, în cadrul contractului, intenționează să implementeze în parteneriat, patru soluții digitale inovatoare pentru a îmbunătăți eficiența administrativă și a facilita accesul cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice. Aceste soluții vor servi la creșterea eficienței administrative, la simplificarea accesului la serviciile publice, și vor sprijini, de asemenea administrația în gestionarea eficientă a bunurilor publice, în optimizarea lucrărilor de întreținere și a intervențiilor tehnice și vor permite o planificare strategică pe termen lung. Totodată, aceste soluții digitale vor facilita monitorizarea și controlul de la distanță al infrastructurii de apă și apă uzată, asigurând o gestionare eficientă și sigură a resurselor, contribuind astfel la un management sustenabil și optimizat al resurselor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, conform art. 44 din Legea nr. 98/2016. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale ce urmează a fi implementate, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, conform acordului de parteneriat și documentației de atribuire. Având în vedere prevederilor OUG nr. 98/2017, cu respectarea termenului prevăzut la art. 8 alin. (2) din Normele Metodologice din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 98/2017, aprobate prin Hotărârea nr. 419/2018 si Notificarea ANAP cu privire la modalitatea de punere în aplicare a dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, transmisă la data de 30.07.2018, numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Conform prevederilor art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va transmite răspunsurile la solicitările de clarificări cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 2032000): Obiectul achiziției îl constituie prestarea serviciilor de dezvoltare software și a sistemelor informatice în cadrul proiectului „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, județul Harghita”, Cod SMIS 335803, finanțat în cadrul PROGRAMUL "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Serviciile vizează implementarea a patru soluții digitale inovatoare, în scopul îmbunătățirii eficienței administrative și al facilitării accesului cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice: - Integrarea platformei ghiseul.ro și a platformei e-guvernare.ro. pe paginile web ale celor două comune; - Implementarea și punerea în funcțiune a unei platforme de informații tehnice cu module de gestionare a obiectelor și de cartografiere; - Implementarea și punerea în funcțiune a unei aplicații software de tip chatbot, bazată pe inteligență artificială, pe site-urile celor două comune; - Dezvoltarea și punerea în funcțiune a unei platforme comunale SCADA pentru monitorizarea și controlul de la distanță al obiectelor de apă și apă uzată și măsurarea consumului de energie electrică în spațiile deschise și închise proprii și un modul de raportare a defecțiunilor pentru înregistrarea, monitorizarea și gestionarea defecțiunilor tehnice. În cadrul contractului se vor furniza echipamente și dotări necesare implementării proiectului. Valoarea contractului va include de asemenea prestarea serviciilor de instruire a utilizatorilor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, în conformitate cu prevederile art. 44 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale care urmează a fi implementată, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii de atribuire, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, în conformitate cu prevederile acordului de parteneriat și ale documentației de atribuire. Valoarea estimată totală a achiziției, aferentă serviciilor și furnizărilor de echipamente/dotări/active corporale, este de 2.032.000,00 lei fără TVA, din care: - valoarea estimată a contractului care urmează să fie încheiat cu UAT Comuna Joseni – liderul parteneriatului: 1.113.300,00 lei fără TVA; - valoarea estimată a contractului care urmează să fie încheiat cu UAT Comuna Suseni – partener: 918.700,00 lei fără TVA.
Buyer: Comuna Joseni
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 72212900
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 31 open IT & Telecom tenders in Romania. This one closes in 29 days.
Similar IT & Telecom tenders
- Romania – Miscellaneous software development services and computer systems – Servicii de dezvoltare a Sistemului Informatic Integrat în cadrul proiectului ”Sistem Informatic pentru Gestionarea Fondului Forestier Administrat de Romsilva" Cod SMIS· closes 29 Sept
- Romania – IT software development services – 2026_PAP_BF-CHAIN_02 Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager· closes 3 Oct
- Romania – Software package and information systems – Achizitie platforma inovativa RINO pe baza rezultatelor cercetarii pentru punere in productie la scara larga si aplicatie ride hailing pentru sofer si rider (Lot 1) si Modul accesibilitate persoane cu dizabilitati (Lot 2)· closes 8 Sept
- Romania – Desktop computer – Contract de achiziţie publică de furnizare şi instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului ”Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică -Ginecologie Cuza Vodă Iași”, cod SMIS 327873, Echipamente IT· closes 2 Oct
- Romania – Software-related services – “Servicii de suport tehnic pentru produse software Oracle” CR· closes 20 Oct
Documents
- TED-official-notice-597548-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this it & telecom opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More IT & Telecom tenders
- Ireland – Parts of sound and video equipment – The Supply, Delivery, Installation and Commissioning of a Creative Media Video Centre to the Cork College of FETCork Education and Training Board · Ireland
- Germany – Installation services (except software) – Herstellen eines 2. Serverraums - ZKA ChemnitzEntsorgungsbetrieb der Stadt Chemnitz · Germany
- Germany – Courier services – Vertrag über die Durchführung regelmäßiger und bedarfsbezogener Kurier- und Transportfahrtenhkk Krankenkasse · Germany
- Poland – Servers – dostawa serwera plików klasy enterprise (NAS) na potrzeby CTB - KC-DE-zp.25.380.2026Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie · Poland
- Germany – Mainframe hardware – Hardware SicherheitsmoduleBundesdruckerei GmbH · Germany
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →