Romania – Construction work for highways, roads – Proiectare si Executie Nod Rutier A1 (km 326+155) – DJ 704 (Cugir)
Issued by COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 14 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 14,91,12,769.48
- Reference
- 597953-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia Nodului Rutier situat pe Autostrada A1 (km 326+155) – DJ 704 (Cugir), in conformitate cu prevederile contractului de lucrari. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 149112769.48): Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia Nodului Rutier situat pe Autostrada A1 (km 326+155) – DJ 704 (Cugir), in conformitate cu prevederile contractului de lucrari. In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr.1/2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: 1. Modificari ale partilor contractante, inclusiv inlocuirea contractantului cu un nou contractant in conditiile prevazute la art. 221 alin. (1) lit. d), punctul (ii); 2. Schimbarea denumirii si/sau a formei societatii, schimbari care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 3. Modificari care rezulta din adaptarea Proiectului Tehnic de Execuție la realitatea din teren, inclusiv schimbări de soluții tehnice punctuale; 4. Modificari care rezulta din modificări/adaptări ale cotelor, pozițiilor și/ sau dimensiunilor unor lucrari ca urmare a situatiei din teren; 5. Modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; 6. Modificari care rezulta din necesitatea mutarii/stramutarii unor obiecte aflate pe/in sol/subsol; 7. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti/ furnizori/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici si/sau generate de inlocuirea subcontractantilor/ furnizorilor/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici initiali, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului; 8. Modificari generate de schimbarea personalului cheie/alt personal, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului; 9. Modificari ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; 10. Modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state; 11. Modificari legislative sau de norme tehnice/ stasuri/ normative/ standarde, pe parcursul derularii contractului, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului, cu respectarea prevederilor art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare; 12. Prelungirea Duratei de Executie in baza mecanismului contractual prevazut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Conditiile Generale fara a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalitatile si/sau sanctiunile prevazute in contract; 13. Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc.). 14. Modificari care rezulta din descarcarea de sarcini arheologice. 15. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elaborarii Proiectului Tehnic de Execuție; Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Prelungirea Duratei de Executie se va realiza in conformitate cu prevederile Clauzei 35 [Prelungirea Duratei de Executie] din Conditiile Generale. Mai multe informatii se regasesc in Contract.
Buyer: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45233100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 9 notices from COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., going back to August 2026 — 6 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure, Transport & Logistics and IT & Telecom. There are 78 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 12 days.
More from this buyer
- Romania – Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment – Servicii de intretinere, constatare/diagnosticare, reglari si reparatii, inclusiv furnizare de piese de schimb si materiale de exploatare pentru autovehiculele tip UNIMOG· closes 3 Oct
- Romania – Construction supervision services – Servicii de Supervizare ,,Proiectare și execuție Autostrada Târgu Mureș – Târgu Neamț: Secțiunea II: Miercurea Nirajului – Leghin, km 22+000 – km 181+195: Lot 1b: Miercurea Nirajului – Sărățeni”· closes 8 Sept
- Romania – Construction supervision services – Servicii de supervizare "Proiectare și execuție Autostrada Târgu Mureș-Târgu Neamț Secțiunea II: Miercurea Nirajului-Leghin, Lot 2C: Pipirig-Vânători Neamț (Leghin)"· closes 18 Sept
- Romania – Pick-ups – AUTOUTILITARA PICKUP, full hybrid (N1)· closes 1 Oct
- Romania – Construction supervision services – Servicii de Supervizare “Modernizare DN71 Baldana – Targoviste – Sinaia, km 0+000 – km 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km 51+041 – km 109+905 drum la doua benzi, Sector 1: Baldana – Targoviste km 0+000 – km 44+130 largire la 4 benzi de circulatie”· closes 8 Sept
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Lucrări de reparații curente la pavilionul K din cazarma 1369 Constanța· closes 7 Oct
- Romania – Technical analysis or consultancy services – Servicii de evaluare tehnică, analiză și testare a comportării în timp a construcțiilor cu funcție de securitate nucleară/ safety-related structures ale CNE Cernavodă”- CR#44078· closes 16 Oct
- Romania – Cabins – Cofrete de tip post reglare/post reglare-masurare din metal și material compozit, echipate și fără echipament de reglare ; piese de schimb aferente cofretelor din material compozit.· closes 15 Oct
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
- Romania – Technical assistance services – Servicii de consultanţă şi asistenţă tehnică pe perioada de evaluare a cererii de finanțare și de implementare a proiectului SISTEM DE MANAGEMENT INTEGRAT AL DEŞEURILOR ÎN JUDEŢUL BRAŞOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-597953-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Estonia – Works for complete or part construction and civil engineering work – CCS moodulhoonete ehitustööd (Tapa)-Narva lõigulAS Eesti Raudtee · Estonia
- Germany – Installation services (except software) – Herstellen eines 2. Serverraums - ZKA ChemnitzEntsorgungsbetrieb der Stadt Chemnitz · Germany
- Czechia – Construction work for bridges – Most ev. č. 302-005 MeziměstíKrálovéhradecký kraj · Czechia
- Belgium – Modular and portable buildings – Aankoop modulaire unitsHulpverleningszone Oost, Vlaams-Brabant · Belgium
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →