Greece – Urban solid-refuse disposal services – ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΧΩΡΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ (ΧΥΤΑ) 2ΗΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΝΟΜΟΥ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΓΙΑ 2 ΕΤΗ
Issued by ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ Δ/ΝΣΗΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ 2ΗΣ Δ.Ε. ΝΟΜΟΥ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 9 Oct 2026, 23:59 UTC
- Reference
- 601265-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών λειτουργίας - συντήρησης για 2 έτη (40.000 tn/έτος) σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και την ισχύουσα ΑΕΠΟ του έργου κατά την εκτέλεση της Σύμβασης και οι εργασίες επαύξησης της χωρητικότητας των υφιστάμενων κυττάρων του Χώρου Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) της 2ης Γεωγραφικής Ενότητας Νομού Αιτωλοακαρνανίας, όπως αναλυτικά περιγράφεται στα Παραρτήματα της παρούσης. Οι παρεχόμενες υπηρεσίες κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 90513200-8 - Υπηρεσίες διάθεσης στερεών αστικών απορριμμάτων. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 2.752.800,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 3.413.472,00). Προβλέπεται δικαίωμα προαίρεσης για ένα επιπλέον έτος ως προς το αντικείμενο υπηρεσιών λειτουργίας και συντήρησης. Η εκτιμώμενη αξία της ανέρχεται στο ποσό των 1.085.600,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 1.346.144,00). Η συνολική αξία της σύμβασης με το δικαίωμα προαίρεσης ανέρχεται στο ποσό των 3.838.400,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 4.759.616,00). Η σύμβαση δεν υποδιαιρείται σε τμήματα και θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς βάσει τιμής.
Lots Lot 1 — ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΧΩΡΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ (ΧΥΤΑ) 2ΗΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΝΟΜΟΥ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΓΙΑ 2 ΕΤΗ: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών λειτουργίας - συντήρησης για 2 έτη (40.000 tn/έτος) σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και την ισχύουσα ΑΕΠΟ του έργου κατά την εκτέλεση της Σύμβασης και οι εργασίες επαύξησης της χωρητικότητας των υφιστάμενων κυττάρων του Χώρου Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) της 2ης Γεωγραφικής Ενότητας Νομού Αιτωλοακαρνανίας, όπως αναλυτικά περιγράφεται στα Παραρτήματα της παρούσης. Οι παρεχόμενες υπηρεσίες κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 90513200-8 - Υπηρεσίες διάθεσης στερεών αστικών απορριμμάτων. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 2.752.800,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 3.413.472,00). Προβλέπεται δικαίωμα προαίρεσης για ένα επιπλέον έτος ως προς το αντικείμενο υπηρεσιών λειτουργίας και συντήρησης. Η εκτιμώμενη αξία της ανέρχεται στο ποσό των 1.085.600,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 1.346.144,00). Η συνολική αξία της σύμβασης με το δικαίωμα προαίρεσης ανέρχεται στο ποσό των 3.838.400,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 4.759.616,00).
Buyer: ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ Δ/ΝΣΗΣ ΣΤΕΡΕΩΝ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ 2ΗΣ Δ.Ε. ΝΟΜΟΥ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ
Buyer country: GRC
Procedure: open
CPV code: 90513200
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 12 open Water & Environment tenders in Greece. This one closes in 36 days.
Similar Water & Environment tenders
- Greece – Building-cleaning services – Παροχή Υπηρεσιών Καθαρισμού Κτιρίων, Συντήρησης Πρασίνου και Απεντόμωσης - Μυοκτονίας· closes 6 Oct
- Greece – Cleaning services – ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΡΕΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (2026-2028)· closes 3 Oct
- Greece – Urban solid-refuse collection services – ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ- ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ· closes 2 Oct
- Greece – Snow-clearing services – ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2026-2027 ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΠΕΜΣ· closes 7 Oct
- Greece – Snow-clearing services – ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ Π.Ε. ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2026· closes 29 Sept
Documents
- TED-official-notice-601265-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- Unit, Environmental — Air Conditioning EquipmentDEPT OF DEFENSE · DEFENSE LOGISTICS AGENCY · DLA MARITIME · DLA MARITIME MECHANICSBURG · SPRMM1 DLA MECHANICSBURG · United States
- ANNUAL RATE CONTRACT FOR CONSTRUCTION AND COMMISSIONING OF 125 MM DIA. HANDPUMP AND SINGLE PHASE POWER PUMP BOREWELL WITH 2 YEAR DEFECT LIABILITY IN DIVISION SOJATPHED - C.E. (Project),Jodhpur · ACE Region ,Jodhpur · SE Cr.Pali · EE, Dn.Pali · India
- Door to Door Garbage and Waste Collection and Segration, Road and Nali Safai and Samudayik Parisar ki Saf Safai Work all revenue village of Gram Panchayat SINDHASAWA HARNIYANPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO-BADMER · BDO-GUDHAMALANI · India
- ANNUAL RATE CONTRACT FOR CONSTRUCTION AND COMMISSIONING OF 125 MM DIA. HANDPUMP AND SINGLE PHASE POWER PUMP BOREWELL WITH 2 YEAR DEFECT LIABILITY IN DIVISION FALNAPHED - C.E. (Project),Jodhpur · ACE Region ,Jodhpur · SE Cr.Pali · EE, Dn.Pali · India
- Supply of Manpower towards privatization of sanitation in all wards of Bhanjanagar MunicipalityMunicipal Bodies · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →