Greece – Urban solid-refuse collection services – ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ- ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ
Issued by ΔΗΜΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ - ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 1 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 31,53,444.33
- Reference
- 592287-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Η παρούσα μελέτη αφορά στις ανάγκες για την υποστήριξη του Δήμου Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων για την παροχή συμπληρωματικών υπηρεσιών αποκομιδής απορριμμάτων, ανακυκλώσιμων υλικών και πλύσης κάδων από τους οικισμούς του Δήμου Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων από όλα τα σημεία που έχουν τοποθετηθεί ή θα τοποθετηθούν κάδοι απορριμμάτων. Σκοπός των υπηρεσιών αυτών είναι η αποτελεσματική προσφορά υπηρεσιών καθαριότητας και υγιεινής προς τους μόνιμους και εποχιακούς κατοίκους αλλά και τους επισκέπτες της περιοχής, η φροντίδα για την δημόσια υγεία και η βελτίωση της αισθητικής εικόνας του Δήμου, διότι οι μεγάλες ποσότητες των απορριμμάτων που εναποθέτονται (στους κάδους απορριμμάτων) σε κεντρικά σημεία, έχουν ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται εστίες μόλυνσης και κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία και να εκφράζονται αρνητικά σχόλια για τον Δήμο. Οι παραπάνω υπηρεσίες, θα παρασχεθούν στον Δήμο Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων όπως αυτός συνίσταται σύμφωνα με τον Ν.3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης» ως ισχύει. Οι υπολογισμοί για την εκτέλεση των παραπάνω υπηρεσιών θα γίνουν σε συμφωνία με την ΚΥΑ 114218/1997 «Κατάρτιση πλαισίου προδιαγραφών και γενικών προγραμμάτων διαχείρισης στερεών αποβλήτων».
Lots Lot 1 — ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ- ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ (estimated 3153444.33): Η παρούσα μελέτη αφορά στις ανάγκες για την υποστήριξη του Δήμου Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων για την παροχή συμπληρωματικών υπηρεσιών αποκομιδής απορριμμάτων, ανακυκλώσιμων υλικών και πλύσης κάδων από τους οικισμούς του Δήμου Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων από όλα τα σημεία που έχουν τοποθετηθεί ή θα τοποθετηθούν κάδοι απορριμμάτων. Σκοπός των υπηρεσιών αυτών είναι η αποτελεσματική προσφορά υπηρεσιών καθαριότητας και υγιεινής προς τους μόνιμους και εποχιακούς κατοίκους αλλά και τους επισκέπτες της περιοχής, η φροντίδα για την δημόσια υγεία και η βελτίωση της αισθητικής εικόνας του Δήμου, διότι οι μεγάλες ποσότητες των απορριμμάτων που εναποθέτονται (στους κάδους απορριμμάτων) σε κεντρικά σημεία, έχουν ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται εστίες μόλυνσης και κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία και να εκφράζονται αρνητικά σχόλια για τον Δήμο. Οι παραπάνω υπηρεσίες, θα παρασχεθούν στον Δήμο Λουτρακίου- Περαχώρας- Αγίων Θεοδώρων όπως αυτός συνίσταται σύμφωνα με τον Ν.3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης» ως ισχύει. Οι υπολογισμοί για την εκτέλεση των παραπάνω υπηρεσιών θα γίνουν σε συμφωνία με την ΚΥΑ 114218/1997 «Κατάρτιση πλαισίου προδιαγραφών και γενικών προγραμμάτων διαχείρισης στερεών αποβλήτων».
Buyer: ΔΗΜΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ - ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ
Buyer country: GRC
Procedure: open
CPV code: 90511100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 8 open Water & Environment tenders in Greece. This one closes in 30 days.
Similar Water & Environment tenders
- Greece – Snow-clearing services – ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2026-2027 ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΠΕΜΣ· closes 7 Oct
- Greece – Cleaning services – ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ.:202604172 / 24-08-2026 ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ· closes 3 Oct
- Greece – Cleaning services – Διακήρυξη· closes 29 Sept
- Greece – Building-cleaning services· closes 1 Oct
- Greece – Cleaning services – Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας των χώρων του κτιρίου επί της οδού Μέρλιν 5 που στεγάζεται η ΕΥΔ των Προγραμμάτων «Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή» και «Πολιτική Προστασία», η ΕΥΔ του Προγράμματος «Μεταφορές», η Διαχειριστική Αρχή Προγράμματος «Δίκαιη Αναπτυξιακή Μετάβαση» και η Διεύθυνση Στρατηγικού Σχεδιασμού και Συντονισμού Χρηματοδότησης της Ειδικής Υπηρεσίας Δίκαιης Α· closes 3 Sept
Documents
- TED-official-notice-592287-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- Germany – Snow-clearing services – HL - Winterdienst - 2026-ff_AM Scharbeutz_Los 1 + 2Die Autobahn GmbH des Bundes - NL Nord · Germany
- Germany – Building-cleaning services – Gebäudereinigung in der Grundschule Furtweg, Furtweg 56, 22523 Hamburg ab demBVC Behörde für Finanzen und Bezirke · Germany
- Finland – Refuse transport services – Upphandling av avfallstransporter under periodenFinströms kommun · Finland
- Germany – Sewage, refuse, cleaning and environmental services – Überwachung kommunaler Kläranlagen von 2027 bis 2030 in den Amtsbezirken der Wasserwirtschaftsämtern Ansbach, Bad Kissingen, Hof, Ingolstadt, Kempten, Landshut, Rosenheim, WeidenFreistaat Bayern, vertreten durch die im Vertrag genannte Behörde, vertreten durch das LfU · Germany
- Provision of services for the implementation of the Cape Town Mayor s ChalUNDP · South Africa
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →