Greece – Snow-clearing services – ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ Π.Ε. ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2026
Issued by ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - Π.Ε. ΓΡΕΒΕΝΩΝ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 28 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 3,22,580.65
- Reference
- 595485-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Αντικείμενο της σύμβασης είναι παροχή υπηρεσιών αποχιονισμού και αντιμετώπισης παγετού για την περίοδο 2026-2027 στο Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών αρμοδιότητας συντήρησης της Δ.Τ.Υ. Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Το πρόγραμμα αποχιονισμού περιλαμβάνει εργασίες αποχιονισμού, αλατοδιανομής, ελκυσμού εγκλωβισμένων οχημάτων, άρση καταπτώσεων που προκαλούνται από χιονοπτώσεις και άλλες που κρίνονται απαραίτητες για την καλύτερη αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκύπτουν στο παραπάνω οδικό τμήμα από τις χιονοπτώσεις, κατόπιν εντολή της Υπηρεσίας. .
Lots Lot 1 — Παροχή υπηρεσιών αποχιονισμού επαρχιακού οδικού δικτύου Π.Ε. Γρεβενών περιόδου 2026-2027 Τμήματος Ι (estimated 322580.65): Οδικό δίκτυο αποχιονισμού τμήματος Ι 1. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΚΗΠΟΥΡΕΙΟ – ΚΡΑΝΙΑ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ (ΣΑΡΑ) 2. ΚΡΑΝΙΑ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ. 3. ΚΗΠΟΥΡΕΙΟ – ΣΙΤΑΡΑΣ. 4. ΓΕΦΥΡΑ ΠΗΓΑΔΙΤΣΑΣ – ΔΕΣΠΟΤΗΣ. 5. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΜΑΥΡΑΝΑΙΟΙ – ΑΝΑΒΡΥΤΑ – ΠΟΛΥΝΕΡΙ- ΑΕΤΙΑ – ΦΙΛΙΠΠΑΙΟΙ ΣΑΜΑΡΙΝΑ - ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΦΟΥΡΚΑ - ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΔΙΣΤΡΑΤΟ. 6. ΓΡΕΒΕΝΑ-ΜΑΥΡΑΝΑΙΟΙ-ΖΙΑΚΑΣ-ΠΕΡΙΒΟΛΙ-ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΒΩΒΟΥΣΑ. 7. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΕΛΑΤΟΣ – ΚΑΛΗΡΑΧΗ – ΔΟΤΣΙΚΟ - ΜΕΧΡΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑ (ΚΑΛΥΒΙΑ ΝΤΕΤΣΙΟΥ). 8. ΚΑΛΗΡΑΧΗ - ΑΝΑΒΡΥΤΑ. 9. ΑΓ. ΘΕΟΔΩΡΟΙ – ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΣ Lot 2 — Παροχή υπηρεσιών αποχιονισμού επαρχιακού οδικού δικτύου Π.Ε. Γρεβενών περιόδου 2026-2027 Τμήματος ΙI (estimated 120967.74): Οδικό δίκτυο αποχιονισμού τμήματος ΙI 1. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΟΡΟΠΕΔΙΟ – ΛΕΙΨΙ - ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ – ΑΓ. ΚΟΣΜΑΣ – ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ – ΚΑΛΛΟΝΗ– ΔΑΣΥΛΛΙΟ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΔΙΛΟΦΟ. 2. ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ-ΚΥΔΩΝΙΕΣ- ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ - ΠΡΟΣ ΚΟΡΥΦΗ. 3. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΣΥΔΕΝΔΡΟ – ΡΟΔΙΑ – ΛΕΙΨΙ. 4. ΡΟΔΙΑ – ΘΕΣΗ ΚΟΥΤΣΟΡΑΧΟΣ – ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΚΙΒΩΤΟΣ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗ. 5. ΚΙΒΩΤΟΣ – ΜΗΛΙΑ – ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ. 6. ΓΡΕΒΕΝΑ – ΠΟΡΟΣ – ΚΝΙΔΗ – ΠΥΛΩΡΟΙ – ΠΟΝΤΙΝΗ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΝΕΟΧΩΡΙ – ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΥΛΩΡΟΙ – ΒΑΡΗ – ΕΞΑΡΧΟΣ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΔΑΦΝΕΡΟ ΚΟΖΑΝΗΣ. 7. ΒΑΡΗ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΧΡΩΜΙΟ. 8. ΠΟΝΤΙΝΗ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΧΡΩΜΙΟ. 9. ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΣΑΡΑΚΗΝΑ Lot 3 — Παροχή υπηρεσιών αποχιονισμού επαρχιακού οδικού δικτύου Π.Ε. Γρεβενών περιόδου 2026-2027 Τμήματος ΙIΙ (estimated 120967.74): Οδικό δίκτυο αποχιονισμού τμήματος ΙIΙ 1. ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ Ε.Ο. ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ ΘΕΣΗ (ΜΟΥΣΤΑΦΑ) – ΔΕΣΚΑΤΗ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΑΡΙΣΑ. 2. ΠΑΛΙΟΥΡΙΑ – ΟΡΙΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΟΣ ΕΛΑΤΗ.
Buyer: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - Π.Ε. ΓΡΕΒΕΝΩΝ
Buyer country: GRC
Procedure: open
CPV code: 90620000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 10 open Water & Environment tenders in Greece. This one closes in 27 days.
Similar Water & Environment tenders
- Greece – Cleaning services – Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού κτιριακών χώρων· closes 29 Sept
- Greece – Snow-clearing services – ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2026-2027 ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΠΕΜΣ· closes 7 Oct
- Greece – Urban solid-refuse collection services – ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ- ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ· closes 2 Oct
- Greece – Building-cleaning services· closes 1 Oct
- Greece – Cleaning services – Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας των χώρων του κτιρίου επί της οδού Μέρλιν 5 που στεγάζεται η ΕΥΔ των Προγραμμάτων «Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή» και «Πολιτική Προστασία», η ΕΥΔ του Προγράμματος «Μεταφορές», η Διαχειριστική Αρχή Προγράμματος «Δίκαιη Αναπτυξιακή Μετάβαση» και η Διεύθυνση Στρατηγικού Σχεδιασμού και Συντονισμού Χρηματοδότησης της Ειδικής Υπηρεσίας Δίκαιης Α· closes 3 Sept
Documents
- TED-official-notice-595485-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- Repairing works and supply fitting fixing of different electrical, sanitary items at Flight Safety division, Admin Building, level-3, Biman, HSIA, Dhaka.(Re-Tender)Ministry of Civil Aviation & Tourism, Biman Bangladesh Airlines Limited, Civil Works - 2 · Bangladesh
- Environmental Emergency ResponseVIA EAST MIDLANDS LIMITED · United Kingdom
- Merchant (materials supply) and Waste Management ServicesMAGENTA LIVING · United Kingdom
- Works including garbage collection and segregation from household and commercial establishments, road and drain cleaning and cleaning of community sanitary complex at Revenue Villages devasar of Gram Panchayat kansar Panchayat Samiti NoharPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO- HANUMANGARH · BDO-NOHAR · India
- Rate Contract for Works including garbage collection and segregation from household and commercial establishments, road and drain cleaning and cleaning of community sanitary complex at Revenue Villages of Gram Panchayat punakkalaPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO- JALORE · BDO-JASWANTPURA · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →