FreeTender
Accepting bidsitbGreece

Greece – Tramway Passenger Coaches – Ανοικτος Διεθνης Ηλεκτρονικος Διαγωνισμος ΓΙΑ ΤΗΝ Αναβαθμιση Συρμων ΚΑΙ Εγκατασταση Κλιματιστικων ΣΕ Συρμους ΠΟΥ Εξυπηρετουν ΤΙΣ Γραμμες 2 & 3 ΤΟΥ Μετρο Αθηνας

Issued by ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
6 Sept 2026
Closes
19 Oct 2026, 23:59 UTC
Value
EUR 10,90,00,000
Reference
610029-2026
Location
Greece
Sector
Transport & Logistics
Type
goods

Details

Η δημοπρατούμενη σύμβαση, για λόγους επίτευξης καλύτερου λειτουργικού αποτελέσματος, είναι και δημοπρατείται ως σύμβαση «με το κλειδί στο χέρι» (turn-key project), υπό την έννοια ότι ο Ανάδοχος αναλαμβάνει στο πλαίσιο των αναλυτικών προδιαγραφών και λειτουργικών απαιτήσεων της παρούσας να παραδώσει κάθε έναν από τους δώδεκα (12) συρμούς έξι (6) οχημάτων της σειράς Ι, δηλαδή συνολικά εβδομήντα δύο (72) οχήματα, πλήρως αναβαθμισμένα, με διάρκεια ζωής (service life) 25 χρόνια από την ολοκλήρωση της σύμβασης. Συνοπτικά το αντικείμενο περιλαμβάνει σύμφωνα με τους όρους του συνόλου των συμβατικών τευχών: Α1) Την εκπόνηση της Μελέτης. Α2) Την αναβάθμιση, δοκιμή και θέση σε λειτουργία δώδεκα (12) συρμών, των έξι (6) οχημάτων εκάστου με ονομαστική τάση λειτουργίας 750Vdc. Α3) Την προμήθεια των ειδικών εργαλείων, του διαγνωστικού εξοπλισμού δοκιμών και ομοιώματος, όπως αυτά ορίζονται στη Σύμβαση. Α4) Την τριετή εγγύηση καλής λειτουργίας των συρμών και την προμήθεια των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου θέσης σε λειτουργία, καθώς και των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου εγγύησης που απαιτούνται για τις περιόδους αυτές. Α5) Την σύνταξη και υποβολή των τευχών τεκμηρίωσης, των εγχειριδίων συντήρησης και λειτουργίας και των εικονογραφημένων καταλόγων ανταλλακτικών. Α6) Την εκπαίδευση του προσωπικού της ΣΤΑΣΥ. B) Την προμήθεια των ανταλλακτικών αρχικής υποστήριξης, όπως αναλυτικά περιλαμβάνονται στο συνημμένο στο έντυπο οικονομικής προσφοράς «Πίνακας Ανταλλακτικών Αρχικής Υποστήριξης». Οι ως άνω απαιτούμενες προμήθειες και υπηρεσίες, καθώς και οι αναλυτικές τους τεχνικές προδιαγραφές περιγράφονται στο τεύχος των Τεχνικών Προδιαγραφών (εφεξής ΤΠ). Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου για τις Δημόσιες Συμβάσεις (CPV) : • 34622100-4 Επιβατικά βαγόνια αστικού σιδηροδρόμου. • 34630000-2 Μέρη σιδηροδρομικών ή τροχιοδρομικών μηχανών έλξης ή τροχαίου υλικού· εξοπλισμός ελέγχου της κυκλοφορίας για σιδηροδρόμους. • 50222000-7 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης τροχαίου εξοπλισμού. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των εκατόν εννέα εκατομμυρίων ευρώ (109.000.000 €) μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Ο προϋπολογισμός αναλύεται ως εξής: Α) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Α1 έως Α6, ποσό εκατόν έξι εκατομμύρια πεντακόσιες χιλιάδες Ευρώ (106.500.000€) χωρίς ΦΠΑ. Β) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Β, ποσό δύο εκατομμυρίων και πεντακοσίων χιλιάδων Ευρώ (2.500.000) χωρίς ΦΠΑ Επισημαίνεται ότι οι οικονομικές προσφορές που θα δοθούν δεν θα υπερβαίνουν το συνολικό προϋπολογισμό, αλλά ούτε και τους επιμέρους προϋπολογισμούς των ανωτέρω πεδίων (Α) και (Β).

Lots Lot 1 — ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΥΡΜΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΣΥΡΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ 2 & 3 ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ (estimated 109000000): Η δημοπρατούμενη σύμβαση, για λόγους επίτευξης καλύτερου λειτουργικού αποτελέσματος, είναι και δημοπρατείται ως σύμβαση «με το κλειδί στο χέρι» (turn-key project), υπό την έννοια ότι ο Ανάδοχος αναλαμβάνει στο πλαίσιο των αναλυτικών προδιαγραφών και λειτουργικών απαιτήσεων της παρούσας να παραδώσει κάθε έναν από τους δώδεκα (12) συρμούς έξι (6) οχημάτων της σειράς Ι, δηλαδή συνολικά εβδομήντα δύο (72) οχήματα, πλήρως αναβαθμισμένα, με διάρκεια ζωής (service life) 25 χρόνια από την ολοκλήρωση της σύμβασης. Συνοπτικά το αντικείμενο περιλαμβάνει σύμφωνα με τους όρους του συνόλου των συμβατικών τευχών: Α1) Την εκπόνηση της Μελέτης. Α2) Την αναβάθμιση, δοκιμή και θέση σε λειτουργία δώδεκα (12) συρμών, των έξι (6) οχημάτων εκάστου με ονομαστική τάση λειτουργίας 750Vdc. Α3) Την προμήθεια των ειδικών εργαλείων, του διαγνωστικού εξοπλισμού δοκιμών και ομοιώματος, όπως αυτά ορίζονται στη Σύμβαση. Α4) Την τριετή εγγύηση καλής λειτουργίας των συρμών και την προμήθεια των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου θέσης σε λειτουργία, καθώς και των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου εγγύησης που απαιτούνται για τις περιόδους αυτές. Α5) Την σύνταξη και υποβολή των τευχών τεκμηρίωσης, των εγχειριδίων συντήρησης και λειτουργίας και των εικονογραφημένων καταλόγων ανταλλακτικών. Α6) Την εκπαίδευση του προσωπικού της ΣΤΑΣΥ. B) Την προμήθεια των ανταλλακτικών αρχικής υποστήριξης, όπως αναλυτικά περιλαμβάνονται στο συνημμένο στο έντυπο οικονομικής προσφοράς «Πίνακας Ανταλλακτικών Αρχικής Υποστήριξης». Οι ως άνω απαιτούμενες προμήθειες και υπηρεσίες, καθώς και οι αναλυτικές τους τεχνικές προδιαγραφές περιγράφονται στο τεύχος των Τεχνικών Προδιαγραφών (εφεξής ΤΠ). Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου για τις Δημόσιες Συμβάσεις (CPV) : • 34622100-4 Επιβατικά βαγόνια αστικού σιδηροδρόμου. • 34630000-2 Μέρη σιδηροδρομικών ή τροχιοδρομικών μηχανών έλξης ή τροχαίου υλικού· εξοπλισμός ελέγχου της κυκλοφορίας για σιδηροδρόμους. • 50222000-7 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης τροχαίου εξοπλισμού. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των εκατόν εννέα εκατομμυρίων ευρώ (109.000.000 €) μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Ο προϋπολογισμός αναλύεται ως εξής: Α) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Α1 έως Α6, ποσό εκατόν έξι εκατομμύρια πεντακόσιες χιλιάδες Ευρώ (106.500.000€) χωρίς ΦΠΑ. Β) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Β, ποσό δύο εκατομμυρίων και πεντακοσίων χιλιάδων Ευρώ (2.500.000) χωρίς ΦΠΑ Επισημαίνεται ότι οι οικονομικές προσφορές που θα δοθούν δεν θα υπερβαίνουν το συνολικό προϋπολογισμό, αλλά ούτε και τους επιμέρους προϋπολογισμούς των ανωτέρω πεδίων (Α) και (Β).

Buyer: ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Buyer country: GRC

Procedure: open

CPV code: 34622100

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

We hold 3 notices from ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, going back to August 20262 of them still open. They buy mostly in Transport & Logistics and Energy & Power. There are 20 open Transport & Logistics tenders in Greece. This one closes in 44 days.

Similar Transport & Logistics tenders

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Transport & Logistics tenders

All Transport & Logistics tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →