FreeTender
Accepting bidsitbGreece

Greece – Cardiac valve – ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΒΙΟΠΡΟΣΘΕΤΙΚΩΝ ΑΟΡΤΙΚΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

Issued by ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ" · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
2 Sept 2026
Closes
12 Oct 2026, 23:59 UTC
Reference
594697-2026
Location
Greece
Sector
Healthcare & Pharma
Type
goods

Details

ΒΙΟΠΡΟΣΘΕΤΙΚΕΣ ΑΟΡΤΙΚΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ

Lots Lot 1 — Διακαθετηριακή αυτοεκπτυσσόμενη αορτική βαλβίδα.: Διακαθετηριακή αορτική βαλβίδα η οποία (1) να είναι κατασκευασμένη από ακτινοσκιερό σκελετό εκπτυσσόμενο με μπαλόνι, από κράμα κοβαλτίου νικελίου χρωμίου (MP35N), με τρίπτυχη βαλβίδα από βόειο περικαρδιακό ιστό και ο δακτύλιος εσωτερικά και εξωτερικά να είναι κατασκευασμένος από τερεφθαλικό πολυαιθυλένιο (PET), και (2) να μπορεί να καλύπτει μεγάλο εύρος αορτικών δακτυλίων με διάμετρο 18.5-32.7 mm, και να είναι δυνατή η προσπέλαση όλων των μεγεθών της βαλβίδας με θηκάρι 14 Fr. Lot 2 — Διακαθετηριακή αυτοεκπτυσσόμενη αορτική βαλβίδα να είναι κατασκευασμένη από ακτινοσκιερό σκελετό: Διακαθετηριακή αορτική βαλβίδα η οποία (1) να είναι κατασκευασμένη από ακτινοσκιερό σκελετό εκπτυσσόμενο με μπαλόνι, από κράμα κοβαλτίου νικελίου χρωμίου (MP35N), με τρίπτυχη βαλβίδα από βόειο περικαρδιακό ιστό και ο δακτύλιος εσωτερικά και εξωτερικά να είναι κατασκευασμένος από τερεφθαλικό πολυαιθυλένιο (PET), και (2) να μπορεί να καλύπτει μεγάλο εύρος αορτικών δακτυλίων με διάμετρο 18.5-32.7 mm, και να είναι δυνατή η προσπέλαση όλων των μεγεθών της βαλβίδας με θηκάρι 14 Fr. Lot 3 — Διακαθετηριακή αορτική βαλβίδα η οποία (1) να περιέχει γλωχίνες από βόειο περικάρδιο: Διακαθετηριακή αορτική βαλβίδα η οποία (1) να περιέχει γλωχίνες από βόειο περικάρδιο για τοποθέτηση εντός του δακτυλίου που παρέχουν έγκαιρη λειτουργία και αιμοδυναμική σταθερότητα πριν από την τελική έκπτυξη της βαλβίδας, (2) να εκπτύσσεται με το άκρο του δακτυλίου πρώτα, από το περιφερικό άκρο του συστήματος τοποθέτησης, (3) εάν χρειάζεται, να μπορεί να επανεισαχθεί στο θηκάρι και να επανατοποθετηθεί, με την προϋπόθεση η βαλβίδα να μην έχει εκπτυχθεί πλήρως, και (4) να μπορεί να καλύπτει μεγάλο εύρος αορτικών δακτυλίων με διάμετρο 19-30 mm. Lot 4 — Σύστημα διακαθετηριακής αορτικής βαλβίδας δεύτερης γενιάς.: Σύστημα διακαθετηριακής αορτικής βαλβίδας δεύτερης γενιάς, το οποίο (1) συνδυάζει αυτοεκπτυσσόμενη βαλβίδα με βιοπροσθετικές γλωχίνες βόειου περικαρδίου και ενισχυμένο διπλό PET-skirt για αποτελεσματική μείωση της παραβαλβιδικής διαφυγής, (2) περιλαμβάνει σχεδίαση της βαλβίδας ώστε να προσφέρει υψηλή εγκάρσια στήριξη, ενώ εξασφαλίζει σταθερή αιμοδυναμική απόδοση σε ασθενείς με σοβαρή στένωση ή δυσλειτουργία της αορτικής βαλβίδας, (3) συνοδεύεται από ηλεκτροκίνητο, ανακτήσιμο delivery system, που επιτρέπει ελεγχόμενη, σταδιακή απελευθέρωση και δυνατότητα πλήρους επανατοποθέτησης πριν την οριστική έκπτυξη, (4) περιλαμβάνει διπλή ενισχυμένη σπειροειδή δομή του καθετήρα για να προσφέρει αυξημένη ευκαμψία και ακρίβεια πλοήγησης σε απαιτητική ή πολύπλοκη ανατομία, και (5) να μπορεί να καλύπτει μεγάλο εύρος αορτικών δακτυλίων με διάμετρο τουλάχιστον 19-28 mm. Lot 5 — Διακαθετηριακή αυτοεκπτυσσόμενη αορτική βαλβίδα από ενιαίο βόειο περικάρδιο: Διακαθετηριακή αυτοεκπτυσσόμενη αορτική βαλβίδα η οποία (1) να είναι κατασκευασμένη από ενιαίο βόειο περικάρδιο, (2) να είναι επικαθήμενη άνωθεν του φυσιολογικού αορτικού δακτυλίου (supra-annular), (3) να διαθέτει ακτινοσκιερούς δείκτες στον σκελετό της βαλβίδας με δυνατότητα επανασύλληψης (recapture) και μεγάλα κελιά (≥15F) για άνετη μελλοντική πρόσβαση στα στεφανιαία, (4) να έχει σύστημα προώθησης συμβατό με οδηγό σύρμα 0,035’’, με ενσωματωμένο θηκάρι 14Fr και ειδικά σχεδιασμένο για την προσπέλαση ελικοειδούς ανατομίας, και (5) να καλύπτει αορτικό δακτύλιο 17-27 mm.

Buyer: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ"

Buyer country: GRC

Procedure: open

CPV code: 33182220

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 21 open Healthcare & Pharma tenders in Greece. This one closes in 41 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this healthcare & pharma opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Healthcare & Pharma tenders

All Healthcare & Pharma tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →