Romania – Survey design services – Servicii de amenajarea padurilor - OS Oravita - DS Caras-Severin
Issued by REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 16,65,838.12
- Reference
- 610409-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Financial & Professional Services
- Type
- services
Details
Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2027 prin incheierea unui contract. Suprafața propusa este 14.664,14 ha. Suprafața fiecărui lot este precizată în descrierea loturilor. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde in mod clar solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. NOTA: Autoritatea contractanta nu este obligata sa raspunda solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare care nu au fost adresate in termenul stabilit.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 1665838.12): Servicii de amenajarea padurilor pe o suprafata de 14.664,14 ha
Buyer: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 79311100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 19 notices from REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA, going back to August 2026 — 18 of them still open. They buy mostly in Agriculture & Food, Financial & Professional Services and Water & Environment. There are 31 open Financial & Professional Services tenders in Romania. This one closes in 30 days.
More from this buyer
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a pădurilor - OS Stejaru 2026 - DS Tulcea· closes 6 Oct
- Romania – Repair and maintenance services of motor vehicles and associated equipment – Servicii de reparare, piese si accesorii pentru autoturisme - DS Timis· closes 8 Oct
- Romania – Forestry services – SERVICII DE PREGATIRE A TERENULUI SI SOLULUI – II- DS CONSTANTA· closes 6 Oct
- Romania – Tractors – Furnizare tractor cu remorcă și încărcător, servicii de leasing financiar și asigurări CASCO și RCA aferente - DS Timis· closes 8 Oct
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajarea pădurilor la Ocolul Silvic Săcueni și Ocolul Silvic Tinca - DS Bihor· closes 6 Oct
Similar Financial & Professional Services tenders
- Romania – Banking services – Servicii de acceptare a plăților cu carduri prin intermediul echipamentelor POS, instalate la un număr maxim de 840 puncte de vânzare produse loto, pentru o perioadă de 24 luni· closes 7 Oct
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a pădurilor - OS Stejaru 2026 - DS Tulcea· closes 6 Oct
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajarea pădurilor la Ocolul Silvic Săcueni și Ocolul Silvic Tinca - DS Bihor· closes 6 Oct
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor Ocolul Silvic Viseu Directia Silvica Maramures· closes 13 Oct
- Romania – Archiving services – Servicii de arhivare manipulare, transport, depozitare si extragere documente· closes 23 Sept
Documents
- TED-official-notice-610409-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this financial & professional services opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Financial & Professional Services tenders
- EOI (Expression of Interest) for Outsourcing the Operation and Maintenance of BSNL Chandigarh BA CSCsBSNL — Punjab · India
- Post-Construction Environmental Compliance Monitoring Services in support of MT FLAP BOR 2980(1) Sun River Bridge ReplacementTRANSPORTATION, DEPARTMENT OF · FEDERAL HIGHWAY ADMINISTRATION · 690567 WESTERN FEDERAL LANDS DIV · United States
- Scale Calibrations — Maint/Repair/Rebuild of Equipment- Measuring ToolsDEPT OF DEFENSE · DEFENSE LOGISTICS AGENCY · DLA DISTRIBUTION · DLA DISTRIBUTION · United States
- Blanket Purchase Agreement for Base Linen and Dry-Cleaning Services at Wright Patterson Air Force Base (WPAFB)DEPT OF DEFENSE · DEPT OF THE AIR FORCE · AIR FORCE MATERIEL COMMAND · AIR FORCE LIFE CYCLE MANAGEMENT CENTER · FA8601 AFLCMC PZIO · United States
- Packagecare — Maint-Rep of Maint Repair Shop EQHOMELAND SECURITY, DEPARTMENT OF · U.S. COAST GUARD · AVIATION LOGISTICS CENTER (ALC)(00038) · United States
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →