Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS Dumbraveni 2026 DS Sibiu
Issued by REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA - Directia Silvica Sibiu · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 30 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 13,25,304
- Reference
- 595795-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Financial & Professional Services
- Type
- services
Details
Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 (faza teren 2027) prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru Ocolul Silvic Dumbraveni. Suprafața supusa amenajarii a Ocolului Silvic Dumbraveni este de 8236.88 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 1325304): Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Sibiu– Ocolul Silvic Dumbraveni, faza teren 2027, pentru suprafața de 8236.88 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic.
Buyer: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA - Directia Silvica Sibiu
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 79311100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 15 open Financial & Professional Services tenders in Romania. This one closes in 29 days.
Similar Financial & Professional Services tenders
- Romania – Accounting services – Servicii financiar-contabile si de raportare· closes 12 Sept
- Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a padurilor-OS Medias 2026 DS Sibiu· closes 1 Oct
- Romania – Motor vehicle insurance services – Servicii de asigurare facultativa a autovehiculelor CASCO· closes 22 Sept
- Romania – Guard services – Servicii de paza· closes 9 Oct
- Romania – Miscellaneous business and business-related services – Servicii complete de plată a staţionărilor pe domeniul public din Municipiul Timişoara, pentru utilizatorii sistemului de parcare SPAPP–Timpark în condiţiile utilizării taxării prin telefonia mobilă prin cele trei forme de plată: vouchere (plata în avans), microplăti (SMS) şi card bancar Acord Cadru 24 luni· closes 24 Sept
Documents
- TED-official-notice-595795-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this financial & professional services opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Financial & Professional Services tenders
- Feasibility Study for Local Production of Ready-to-Use Therapeutic Food (RUTF) and Supplementary Food (RUSF) in AfghanistanUNICEF · Afghanistan
- RECRUTEMENT D'UN CABINET D'ETUDES OU D'UN CENTRE DE RECHERCHE UNIVERSITAIRE POUR LA REALISATION D'UNE ETUDE SUR LES EFFETS DU PROGRAMME CASH PLUS CARE / FAABAUNICEF · Benin
- IC LTA for Investment Officer for Asia and the Pacific (Up to 10 positions)UNCDF · Thailand
- Manifestation d’intérêt pour la fourniture de services d’hôtellerie et de conférence au Sénégal (Dakar et Saly – Petite Côte)UN Secretariat · Senegal
- Manifestation d’intérêt pour la fourniture de services d’hôtellerie et de conférence en Cote d'Ivoire (Abidjan et Grand Bassam)UN Secretariat · Côte d'Ivoire
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →