FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Guard services – Servicii de paza

Issued by R.A. AEROPORTUL IASI · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
2 Sept 2026
Closes
8 Oct 2026, 23:59 UTC
Reference
594169-2026
Location
Romania
Sector
Financial & Professional Services
Type
services

Details

Se vor achizitiona servicii de pază, control acces, protecția aeronavelor, supraveghere și patrulare a perimetrului și a zonelor de securitate ale Aeroportului IASI. Prestarea serviciilor de paza va fi realizată in conformitate cu Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protecția persoanelor, a Normelor metodologice de aplicare a acesteia aprobate prin Hotărârea nr.301/2012, cu Planul de paza si Programul de Securitate al Aeroportului IASI, conform Caietului de sarcini atasat. Valoarea estimata totala este cuprinsa intre : minim 3.576.317 lei fara TVA si maxim 7.152.634 lei fara TVA. Valoarea celui mai mare Contract Subsecvent 3.874.344 lei fara TVA Frecvența și valoarea contractelor subsecvente care urmează șă fie atribuite: se vor incheia mai multe contracte subsecvente cu durate cupprinse intre min. 2 luni -596.052,83 lei fara TVA si 13 luni- 3.874.344 lei fara TVA Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Durata contractului : 25 luni si cuprinde durata prestarii serviciilor 24 luni și 1 luna constituire/restituire garantie de buna executie și plata ultimei facturi. Durata prestarii serviciilor 24 luni.

Lots Lot 1 — Default lot: Se vor achizitiona servicii de pază, control acces, protecția aeronavelor, supraveghere și patrulare a perimetrului și a zonelor de securitate ale Aeroportului IASI. Prestarea serviciilor de paza va fi realizată in conformitate cu Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protecția persoanelor, a Normelor metodologice de aplicare a acesteia aprobate prin Hotărârea nr.301/2012, cu Planul de paza si Programul de Securitate al Aeroportului IASI, conform Caietului de sarcini atasat. Valoarea estimata totala este cuprinsa intre : minim 3.576.317 lei fara TVA si maxim 7.152.634 lei fara TVA. Valoarea celui mai mare Contract Subsecvent 3.874.344 lei fara TVA Frecvența și valoarea contractelor subsecvente care urmează șă fie atribuite: se vor incheia mai multe contracte subsecvente cu durate cupprinse intre min. 2 luni -596.052,83 lei fara TVA si 13 luni- 3.874.344 lei fara TVA Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Durata contractului : 25 luni si cuprinde durata prestarii serviciilor 24 luni și 1 luna constituire/restituire garantie de buna executie și plata ultimei facturi.

Buyer: R.A. AEROPORTUL IASI

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 79713000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 15 open Financial & Professional Services tenders in Romania. This one closes in 37 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this financial & professional services opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Financial & Professional Services tenders

All Financial & Professional Services tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →