FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Survey design services – Servicii de amenajare a pădurilor - dssv

Issued by DIRECTIA SILVICA SUCEAVA, Bd. 1 Mai, Nr. 6 · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
5 Sept 2026
Closes
9 Oct 2026, 23:59 UTC
Value
RON 28,45,740
Reference
606944-2026
Location
Romania
Sector
Financial & Professional Services
Type
services

Details

Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru fiecare dintre cele 3 loturi. Suprafața cumulată aferentă celor 3 loturi este de 21.064,24 ha, din care: Lotul nr. 1 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Broșteni – 20.854,24 ha, amenajament silvic, faza teren 2027; Lotul nr. 2 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Falcău – 150,00 ha, amenajament silvic, faza teren 2026; Lotul nr. 3 – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Putna – 60,00 ha, studiu adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, faza teren 2026. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic și, după caz, a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, un produs al activității de amenajare cu conținut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producție, în scopul aducerii și, ulterior, al menținerii caracteristicilor structurale ale arboretelor și ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim, definit în concordanță cu obiectivele de natură ecologică, socială și economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.

Lots Lot 1 — OS Brosteni (estimated 2845740): Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Broșteni, faza teren 2027, pentru suprafața de 20.854,24 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic. Lot 2 — OS Falcau (estimated 170712): Servicii de elaborare a amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Falcău, faza teren 2026, pentru suprafața de 150,00 ha. Serviciile includ lucrările pregătitoare, culegerea datelor de teren, prelucrarea datelor și redactarea amenajamentului silvic, elaborarea și dezvoltarea bazei de date GIS și a hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a amenajamentului silvic. Lot 3 — OS Putna (estimated 125680): Servicii de elaborare a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic pentru fondul forestier proprietate publică a statului administrat de Direcția Silvică Suceava – Ocolul Silvic Putna, faza teren 2026, pentru suprafața de 60,00 ha. Serviciile includ lucrările necesare elaborării studiului adițional, dezvoltarea bazei de date GIS și actualizarea hărților amenajistice, întocmirea documentațiilor de mediu necesare, obținerea actului de reglementare emis de autoritatea competentă pentru protecția mediului, susținerea documentației în cadrul Comisiei Tehnice de Avizare pentru Silvicultură (CTAS) și obținerea ordinului de aprobare a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic.

Buyer: DIRECTIA SILVICA SUCEAVA, Bd. 1 Mai, Nr. 6

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 79311100

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 26 open Financial & Professional Services tenders in Romania. This one closes in 35 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this financial & professional services opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Financial & Professional Services tenders

All Financial & Professional Services tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →