Romania – Structures construction work – Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizare platforme portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta Romcim, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare si extindere cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat
Issued by ROMCIM · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 15 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 4,24,04,787.12
- Reference
- 612265-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizare platforme portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta Romcim, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare si extindere cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat” Durata contractului este de 78 de luni, dintre care 18 luni este durata de execuție a lucrărilor, iar minim 60 de luni garanție, pentru lucrările executate privind dana 67, și minim 36 de luni, pentru garanția lucrărilor, altele decât cele menționate anterior, după terminarea acestora. Menționăm că în prezent proiectul este aprobat de Autoritatea de Management – AM PT, fiind semnat contractul de finanțare. Prin urmare, potrivit art. 21 alin. (1) din H.G. nr. 395/2016, ”Autoritatea contractanta poate iniția aplicarea procedurii de atribuire numai după ce au fost elaborate și aprobate documentația de atribuire și documentele suport”. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 12 luni de la data transmiterii comunicării privind rezultatul procedurii, astfel încât, în cazul în care condiția semnării contractului de finanțare nu va fi îndeplinită, ori autoritatea contractantă nu va identifica alte fonduri din care să asigure finanțarea investiției, procedura de atribuire se va anula automat. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data, tuturor solicitarilor de clarificari, in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor (conf. Art. 161, alin. (1) din Legea 98.2016).
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 42404787.12): Obiectul achizitiei consta in Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizare platforme portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta Romcim, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare si extindere cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat”. Scopul prezentei achizitii il reprezinta urmatoarelor lucrari: modernizarea platformelor portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta ROMCIM, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat, lucrari de reconversie instalatii export clinker in instalatii import materii prime, modernizare instalatii de descarcare /incarcare ciment, reactivare linii CF de la danele 67-68, si aplicare brand pe siloz beton. Investitia cuprinde urmatoarele componente: • Lucrări de betoane pentru realizarea platformei; • Lucrări privind realizarea rețelelor de canalizare; • Lucrări privind realizarea rețelelor de apă din PHD; • Lucrări de anrocamemte; • Lucrări instalații electrice; • Lucrări privind reparatii la elementele din beton armat ale grinzii de coronament de la danele 67-68; • Lucrări de îmbrăcăminți rutiere din beton de ciment la platforme portuare; • Lucrări de fundații la platforme portuare: piatră spartă, geogrile biaxiale, geotextil; • Lucrări hidrotehnice de dragaje; • Lucrări privind constituirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67 și modernizarea liniilor de cale ferată din incinta ROMCIM; • Lucrări de instalare cântar feroviar. Obiectivul general al investitiei publice in infrastructura (inclusiv modernizarea platformei portuare – aproximativ 10.630+6000 mp) este acela ca ROMCIM sa transforme terminalul intr-un hub logistic care sa permita in continuare exportul de marfuri specifice industriei de ciment si nu numai, precum si importul de materii prime si transferul acestora, urmand a avea posibilitatea utilizarii tuturor cailor de transport (auto/linii de cale ferata/apa) catre fabricile de ciment din tara. In acest context, investitia presupune realizarea de platforme portuare betonate cu o suprafata totala de 16.630 mp si lucrari de cale ferata. Menționăm că în prezent proiectul este aprobat de Autoritatea de Management – AM PT, fiind semnat contractul de finanțare. Prin urmare, potrivit art. 21 alin. (1) din H.G. nr. 395/2016, ”Autoritatea contractanta poate iniția aplicarea procedurii de atribuire numai după ce au fost elaborate și aprobate documentația de atribuire și documentele suport”.
Buyer: ROMCIM
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45223000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 121 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 10 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Gas supply mains construction work – Proiectare si executie lucrari pentru OBIECTIVUL DE INVESTIȚII: ÎNFIINȚARE RETEA INTELIGENTA DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN UAT-URILE PARTENERE ( UAT BOTENI, UAT HARTIESTI, UAT VULTURENI SI UAT DAVIDESTI)· closes 19 Sept
- Romania – Construction supervision services – Servicii de supraveghere a lucrărilor de construcții pentru obiectivul de investiții ” SPITAL CLINIC DE URGENȚĂ PENTRU COPII CLUJ – NAPOCA”· closes 15 Sept
- Romania – Restoration work – Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitie „Restaurarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al Municipiului Făgăraș - Ansamblul Arhitectural Cetatea Făgărașului - Castel și Corp Gardă Nord - Corp Gardă Sud și Turn intrare Poartă”· closes 18 Sept
- Romania – Construction Supervision Services – Acord Cadru de Servicii de Supervizare a Execuției Lucrărilor SAU de Supervizare a Execuției Lucrărilor ȘI a Proiectării, Inclusiv Servicii de Dirigenție de Șantier ȘI Coordonare SSM CU Cinci Contracte Subsecvente· closes 26 Sept
- Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare si de asistența tehnică pentru investiția ”Spații de învățământ și cercetare pentru Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației”· closes 18 Sept
Documents
- TED-official-notice-612265-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Upgrading of Musoma - Makojo - Busekela Regional Road (R186) 92 Km to Bitumen Standard ;Lot 1: Musoma - Kusenyi (40.0Km)TANZANIA NATIONAL ROADS AGENCY · Tanzania
- Construction of Sakalilo Bridge (80m) and Approach Roads (1.0 km).TANZANIA NATIONAL ROADS AGENCY · Tanzania
- Consultancy Services for Develop the National Roads Network Master PlanTANZANIA NATIONAL ROADS AGENCY · Tanzania
- Provision of Consultancy Service for Design Review and supervision of Construction of Confrence Hall at Bariadi TCBARIADI TOWN COUNCIL · Tanzania
- Proposed Construction of LATRA HQ Office Building (Services and Mechanical Subcontractors)LAND TRANSPORT REGULATORY AUTHORITY · Tanzania
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →