Romania – Restoration work – Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitie „Restaurarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al Municipiului Făgăraș - Ansamblul Arhitectural Cetatea Făgărașului - Castel și Corp Gardă Nord - Corp Gardă Sud și Turn intrare Poartă”
Issued by PRIMARIA MUNICIPIULUI FAGARAS · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 17 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 2,62,71,653.78
- Reference
- 610603-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Prezenta achiziție publică are ca obiect execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Restaurarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al Municipiului Făgăraș - Ansamblul Arhitectural Cetatea Făgărașului - Castel și Corp Gardă Nord - Corp Gardă Sud și Turn intrare Poartă”. Ansamblul Cetății Făgăraș, înregistrat pe lista monumentelor istorice din judeţul Brașov la poziţia 616 cu indicativul BV-II-m-A-11687, este situat în centrul municipiului Făgăraș, strada Mihai Viteazul, nr. 40. Investiția vizează realizarea unor intervenții de restaurare, consolidare, reabilitare și punere în valoare asupra unui ansamblu clasat ca monument istoric de importanță națională, în scopul conservării patrimoniului cultural construit, al îmbunătățirii stării tehnice și funcționale a construcțiilor, precum și al creșterii atractivității turistice și culturale a Municipiului Făgăraș, în conformitate cu prevederile Contractului de finanțare nr. 831/30.06.2026. În vederea executării lucrărilor, Contractantul va utiliza toate documentele și informațiile puse la dispoziție de Autoritatea Contractantă prin documentația de atribuire și documentația tehnico-economică aprobată. Datele de intrare utilizate de Contractant includ, fără a se limita la: • documentația tehnico-economică aprobată; • proiectul tehnic și detaliile de execuție; • memorii tehnice pe specialități; • caiete de sarcini pe specialități; • breviare de calcul; • liste de cantități; • centralizatoare financiare; • graficul general de realizare a investiției; • planuri și planșe de arhitectură; • planuri și planșe de structură; • planuri și planșe de instalații; • detalii de execuție; • relevee și documentații specifice monumentului istoric; • avize, acorduri, autorizații și acte administrative emise pentru investiție; • expertize tehnice, studii și documentații suport elaborate pentru investiție; • documente și instrucțiuni transmise de Autoritatea Contractantă, dirigintele de șantier, proiectant sau alte persoane implicate în implementarea contractului. Contractantul are obligația de a analiza integral documentația pusă la dispoziție și de a verifica corelarea informațiilor necesare pentru execuția lucrărilor. În cazul identificării unor necorelări, neconcordanțe sau lipsuri în documentația tehnică, Contractantul are obligația de a notifica Autoritatea Contractantă și proiectantul înainte de executarea lucrărilor respective. Valoare Estimată a contractului este 26,271,653.78 lei fara TVA. 1.3 Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială - 113,583.70 lei fara TVA TOTAL CAPITOLUL 1 - 113,583.70 lei 4.1. Construcţii şi instalaţii - 25,365,554.02 lei 4.2. Montaj utilaj tehnologic - 85,737.04 lei 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale cu montaj (procurare) - 517,052.18 lei 4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de transport - 20,580.00 lei TOTAL CAPITOLUL 4 - 25,988,923.24 lei 5.1 Organizare de șantier - 169,146.84 lei 5.1.1 Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de santier - 99,146.84 lei 5.1.2 Cheltuieli conexe organizării de santier - 70,000.00 lei TOTAL CAPITOLUL 5 - 169,146.84 lei TOTAL CAPITOLUL 6 - 0,00 lei Valoare cheltuieli diverse și neprevăzute: 1,045,047.84 lei fără TVA (sumă care nu va fi supusă procedurii de achiziție, aceasta urmând a fi utilizată numai în condiții prevăzute de art.221 din Legea nr.98/2016). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare cu 11 zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 26271653.78): Prezenta achiziție publică are ca obiect execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Restaurarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al Municipiului Făgăraș - Ansamblul Arhitectural Cetatea Făgărașului - Castel și Corp Gardă Nord - Corp Gardă Sud și Turn intrare Poartă”. Investiția vizează realizarea unor intervenții de restaurare, consolidare, reabilitare și punere în valoare asupra unui ansamblu clasat ca monument istoric de importanță națională, în scopul conservării patrimoniului cultural construit, al îmbunătățirii stării tehnice și funcționale a construcțiilor, precum și al creșterii atractivității turistice și culturale a Municipiului Făgăraș, în conformitate cu prevederile Contractului de finanțare nr. 831/30.06.2026. Lucrările ce fac obiectul contractului se vor executa în conformitate cu documentația tehnico-economică aprobată, cu avizele și acordurile emise pentru investiție, precum și cu reglementările tehnice și legislative aplicabile în domeniul construcțiilor și al protejării monumentelor istorice. Având în vedere specificul investiției și complexitatea intervențiilor asupra construcțiilor existente, executarea lucrărilor impune o organizare corespunzătoare a activităților, utilizarea unui personal de specialitate calificat și respectarea cerințelor privind conservarea și protejarea elementelor de patrimoniu.
Buyer: PRIMARIA MUNICIPIULUI FAGARAS
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45454100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 121 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 12 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Construction Supervision Services – Acord Cadru de Servicii de Supervizare a Execuției Lucrărilor SAU de Supervizare a Execuției Lucrărilor ȘI a Proiectării, Inclusiv Servicii de Dirigenție de Șantier ȘI Coordonare SSM CU Cinci Contracte Subsecvente· closes 26 Sept
- Romania – Gas supply mains construction work – Proiectare si executie lucrari pentru OBIECTIVUL DE INVESTIȚII: ÎNFIINȚARE RETEA INTELIGENTA DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN UAT-URILE PARTENERE ( UAT BOTENI, UAT HARTIESTI, UAT VULTURENI SI UAT DAVIDESTI)· closes 19 Sept
- Romania – Cadastral surveying services – Servicii de înregistrare sistematică a imobilelor în Sistemul Integrat de Cadastru și Carte Funciară pe raza unității administrativ-teritoriale Sudiți, județul Ialomița, și implementarea unei platforme informatice GIS· closes 24 Sept
- Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare si de asistența tehnică pentru investiția ”Spații de învățământ și cercetare pentru Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației”· closes 18 Sept
- Romania – Structures construction work – Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizare platforme portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta Romcim, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare si extindere cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat· closes 16 Sept
Documents
- TED-official-notice-610603-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Construction of Community Toilet Nearby Circus MaidanUDD Secretary · UDD Chairperson eProc Cell · India
- توريد طفايات حريق وكشافات انذار وادوات سلامة لفرع الإدارة الهندسية بالشرقيةقوات الدفاع الجوي · Saudi Arabia
- Supply & repair work of Mitsubishi Pajero jeep D M-Gha-11-3445, Mitsubishi Microbus D M-Cha-51-8445, Mitsubishi Pajero jeep D M-Gha-15-3489, Nissan Sunny Car D M-Kha-11-8949, Mitsubishi Pickup D M-Tha-13-6138, Hyundai TUCSON-25 D M-Gha-16-6786,Mitsubishi Pajero jeep D M-Gha-11-2865, Mitsubishi Pajero jeep D M-Gha-11-0343, Mitsubishi Pajero jeep D M-Gha-13-0749, Nissan Pickup D M-Tha-11-3998, MitsuMinistry of Road Transport and Bridges, Road Transport and Highways Division, Roads & Highways Department (RHD), Workshop Division, Tejgaon, Dhaka · Bangladesh
- Installation of electrical euipment for capacity Project.Ministry of Housing and Public Works, Urban Development Directorate, Project Director Capacity Development Project · Bangladesh
- Annual Dead Line Checking Work of the Transmission Lines of Rajendrapur, Bhaluka, Sreepur, and Joydebpur Grid Substations under GMD, Dhaka (North), Power Grid.Ministry of Energy, Power and Mineral Resources, Power Division, Power Grid Bangladesh PLC, Grid Maintenance Division, Dhaka North · Bangladesh
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →