Romania – Rolling stock – Achiziționarea a 14 tram-trenuri electrice destinate conectării MUNICIPIULUI ORADEA de ZONA METROPOLITANĂ și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații necesare funcționării respectivelor tram-trenuri
Issued by JUDETUL BIHOR · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 24 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 46,19,68,200
- Reference
- 611248-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Transport & Logistics
- Type
- goods
Details
Beneficiul major care justifică implementarea unei rețele de tren metropolitan îl reprezintă faptul că acest tip de transport îmbină avantajele esențiale ale transportului urban (în cazul de față cu tramvaiul și autobuzul) cu cele ale trenului regional în zonele suburbane, contribuind semnificativ la reducerea numărului de autoturisme, ajutând astfel la diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de sectorul transporturilor. Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit constă în furnizarea a 14 tram-trenuri electrice (3 VEHICULE 25KV C.A./ 0,6 KV C.C./autonomie + 11 VEHICULE 0,6 KV C.C./autonomie), conform celor menționate în cuprinsul Caietului de sarcini. Durata contractului de achiziție: 84 luni (24 de luni livrarea produselor și 60 de luni perioada de garanție tehnică necondiționată), începând cu data semnării acestuia de către ambele părți contractante. În conf cu prev art. 160 alin.(1) din Lg nr. 98/2016, termenul limita pana la care orice op ec are dreptul de a solicita clarificari sau informatii in legatura cu doc de atrib este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.In conf cu prev art. 160 alin. (2) din Lg 98/2016. Termenul limită până la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor va fi: în a 11 a zi înainte de data limită de depunere a oferelor. Valoarea estimată a contractului de achiziție publică este 461,968,200 lei fără TVA din care: - 455,810,145.00 lei fără TVA furnizare 14 tram-trenuri electrice - 6,158,055.00 lei fără TVA servicii mentenanță și reparații;
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 461968200): Beneficiul major care justifică implementarea unei rețele de tren metropolitan îl reprezintă faptul că acest tip de transport îmbină avantajele esențiale ale transportului urban (în cazul de față cu tramvaiul și autobuzul) cu cele ale trenului regional în zonele suburbane, contribuind semnificativ la reducerea numărului de autoturisme, ajutând astfel la diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de sectorul transporturilor. Drept urmare se va achiziționa materialul rulant necesar precum și serviciile accesorii de mentenanță a acestora, pe parcursul perioadei de funcționare.
Buyer: JUDETUL BIHOR
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 34620000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 34 open Transport & Logistics tenders in Romania. This one closes in 19 days.
Similar Transport & Logistics tenders
- Romania – Hire of industrial vehicles with driver – „Închiriere de vehicule industriale cu şofer pentru servicii de deszăpezire pe drumuri judeţene, aflate în administrarea Regiei Autonome Judeţene de Drumuri Argeş RA iarna 2026-2027”· closes 8 Oct
- Romania – Miscellaneous spare parts – Furnizare de piese de schimb pentru recipientele ingropate si supraterane destinate colectarii deseurilor· closes 9 Oct
- Romania – Motor vehicles – Autoutilitare - 2 Loturi· closes 13 Oct
- Romania – Crane and dumper trucks – Achizitie: autospeciala dotata cu Hook-Lift, incarcare-descarcare containere 20 tone, echipare iarna-vara cu: lama zapada, sararita, istalatie spalat-stropit rezervor minim 6000 litri - 1 buc· closes 29 Sept
- Romania – Parts of locomotives or rolling stock – Piese pentru compresoarele elicoidale - împărțită în 3 loturi· closes 13 Oct
Documents
- TED-official-notice-611248-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Transport & Logistics tenders
- Providing Office Space on Lease Basis in Vadodara, Gujarat for National High Speed Rail Corporation Limited.National High Speed Rail Corporation Limited · CPM Vadodara · CPM - Vadodara · India
- Czechia – Water-tender vehicles – Cisternová zodolněná stříkačka CZS 40Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky · Czechia
- France – Road transport services – Appel d’offres en vue des prestations d’excursions à la journée et de séjours organisés pour les « Animations de Temps Libre (ATL)» et l’« Accueil Collectif de Mineurs Sans Hébergement (ACMSH) » de la Commune de CarqueiranneCommune de Carqueiranne (83) · France
- Germany – Police cars – Rahmenvereinbarungen über die Belieferung der Bayerischen Polizei mit Dienstfahrzeugen (Kauf und Leasing)Freistaat Bayern, vertreten durch das Logistikzentrum der Bayerischen Polizei (LZBP) · Germany
- France – Floating structures – Fourniture de barrage hauturier à un seul point de gonflage sur touret au profit du Centre d’Expertise de la sauvegarde maritime (CENTEX SAUVMAR).PFC Brest · France
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →