Romania – Repair and maintenance services of medical equipment – Contract servicii de reparare si intretinerea a echipamentului medical
Issued by SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA DROBETA TURNU SEVERIN · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 7 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 5,93,280
- Reference
- 594214-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Facility Management & Cleaning
- Type
- services
Details
Contract de achizitie publica de servicii de reparare si intretinere a echipamentului medical defalcate in 16 loturi, conform caietului de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari: in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor - 18 zile.
Lots Lot 1 — Aparatura medicala Spital Judetean (estimated 593280): Aparatura medicala Spital Judetean, conform caietului de sarcini Lot 2 — Aparat de radiologie mobil digital GM85 (estimated 9000): Aparat de radiologie mobil digital GM85 , conform caietului de sarcini Lot 3 — Aparat de radiologie fix ACESO (estimated 89552.4): Aparat de radiologie fix ACESO , conform caietului de sarcini Lot 4 — Aparatura medicala radiologica si developeze umede si uscate (estimated 104400): Aparatura medicala radiologica si developeze umede si uscate , conform caietului de sarcini Lot 5 — Aparate de radiologie (instalatie fixa Luminos FUSION, instalatie mobila Mobilett ELARA) (estimated 48300): Aparate de radiologie (instalatie fixa Luminos FUSION, instalatie mobila Mobilett ELARA), conform caietului de sarcini Lot 6 — Sterilizatoare si statie aer comprimat (estimated 65700): Sterilizatoare si statie aer comprimat , conform caietului de sarcini Lot 7 — Injectoare substanta contrast (estimated 22880): Injectoare substanta contrast , conform caietului de sarcini Lot 8 — Echipamente din dotarea ambulantelor SMURD (estimated 34745): Echipamente din dotarea ambulantelor SMURD , conform caietului de sarcini Lot 9 — Starilizatoare Bloc central sterilizare (estimated 34097.08): Starilizatoare Bloc central sterilizare , conform caietului de sarcini Lot 10 — Aparatura medicala Neonatologie/ATI-AP (estimated 289385): Aparatura medicala Neonatologie/ATI-AP , conform caietului de sarcini Lot 11 — Aparatura ATI-AP (estimated 152728): Aparatura ATI-AP , conform caietului de sarcini Lot 12 — Aparat de radiologie BRAT C ZEIHM (estimated 21475.8): Aparat de radiologie BRAT C ZEIHM , conform caietului de sarcini Lot 13 — Aparat de radiologie MERCURY (estimated 24000): Aparat de radiologie MERCURY , conform caietului de sarcini Lot 14 — Echipamente de IMAGISTICA MEDICALA (estimated 575064): Echipamente de IMAGISTICA MEDICALA , conform caietului de sarcini Lot 15 — Echipament Laborator BK (estimated 2350): Echipament Laborator BK , conform caietului de sarcini Lot 16 — Injector substanta contrast (estimated 5230): Injector substanta contrast , conform caietului de sarcini
Buyer: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA DROBETA TURNU SEVERIN
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 50421000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 10 open Facility Management & Cleaning tenders in Romania. This one closes in 6 days.
Similar Facility Management & Cleaning tenders
- Romania – Repair and maintenance services of surgical equipment – ACHIZITIONAREA DE SERVICII DE VERIFICARE ,INTRETINERE SI REPARATII APARATURA MEDICALA III ,82 de loturi conform caietului de sarcini.· closes 3 Oct
- Romania – Repair and maintenance services of cooler groups – Servicii de întreținere și reparații pentru instalațiile și echipamentele de climatizare/ventilație ( loturile 7,8 și 9)· closes 2 Oct
- Romania – Repair and maintenance services of measuring apparatus – Servicii de mentenanta preventiva si corectiva, de asigurare a stocului de piese de schimb, pentru monitoarele fixe de control al contaminarii - CR #· closes 8 Sept
- Romania – Repair and maintenance services of X-ray equipment – Servicii de întreţinere,verificare tehnicǎ si reparare echipamente de RADIOLOGIE· closes 1 Oct
- Romania – Repair and maintenance services of cooler groups – Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC și aparatele de aer condiționat din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii «Louis Țurcanu» Timișoara· closes 10 Sept
Documents
- TED-official-notice-594214-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this facility management & cleaning opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Facility Management & Cleaning tenders
- Cyber Security Services 3 Extension NoticeThe Minister for the Cabinet Office acting through Crown Commercial Service · United Kingdom
- Repairs and Maintenance DPSLHC Procurement Group for the Scottish Procurement Alliance (SPA) · United Kingdom
- Procurement of Pest Control Works for Siddhirganj 335MW CCPPMinistry of Energy, Power and Mineral Resources, Power Division, Electricity Generation Bangladesh PLC, Siddhirganj 335 MW Combined Cycle Power Plant · Bangladesh
- Estate Cleaning ServicesNorthamptonshire Partnership Homes · United Kingdom
- RFP for Cleaning, Guesthouse Housekeeping, Laundry/Linen, Pest Control and Related Services at ICTP Premises in Trieste, ItalyICTP · Italy
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →