Romania – Laboratory furniture – Mobilier pentru Facultățile de Medicină și Farmacie și Științe ale Educației din cadrul Universității ”Dunărea de Jos” din Galați
Issued by UNIVERSITATEA DUNAREA DE JOS · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 6 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 8,424
- Reference
- 604735-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Achizitia de ,,Mobilier pentru Facultățile de Medicină și Farmacie și Științe ale Educației din cadrul Universității ”Dunărea de Jos” din Galați” , conform specificatiilor din caietul de sarcini. Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor /candidaturilor: 20 zile. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare: a 11 a zi înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://www.e-licitatie.ro). Finalizarea procedurii de atribuire prin încheierea contractului de achiziție publică este supusă următoarei condiții suspensive, ce va opera pentru o perioada de maxim 3 luni de la data limită a depunerii ofertei: Încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de menținerea finanțării de venituri proprii, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respectă dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice, si cu respectarea dispozitiilor Hotararii nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achizitie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările şi completările ulterioare. În cazul în care, indiferent de motive, menținerea finanțării de venituri proprii nu se realizează, autoritatea contractantă va aplica prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza a II-a din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înteleg că Autoritatea Contractantă și/sau MEC nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractanta și/sau MEC au fost notificați asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Lots Lot 1 — Rafturi – Facultatea de Medicină și Farmacie (estimated 8424): Achizitia publică de ,,Rafturi – Facultatea de Medicină și Farmacie”, conform specificatiilor din caietul de sarcini. Lot 2 — Mese – Facultatea de Medicină și Farmacie (estimated 14048): Achizitia publică de ,,Mese – Facultatea de Medicină și Farmacie”, conform specificatiilor din caietul de sarcini. Lot 3 — Scaune – Facultatea de Medicină și Farmacie (estimated 2148): Achizitia publică de ,,Scaune – Facultatea de Medicină și Farmacie”, conform specificatiilor din caietul de sarcini. Lot 4 — Mobilier – Facultatea de Medicină și Farmacie (estimated 151519): Achizitia publică de ,,Mobilier – Facultatea de Medicină și Farmacie”, conform specificatiilor din caietul de sarcini. Lot 5 — Mobilier – Facultatea de Științe ale Educației (estimated 256895): Achizitia publică de ,,Mobilier – Facultatea de Științe ale Educației”, conform specificatiilor din caietul de sarcini.
Buyer: UNIVERSITATEA DUNAREA DE JOS
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 39180000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 51 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 32 days.
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Chromatographs – Cromatograf de lichide cuplat cu spectrometru de masă LC-MS/MS - linie completă· closes 8 Oct
- Romania – Machining centre – Achiziție Masina CNC 5 axe în cadrul proiectului “Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice – Ro-HydroHub” Cod SMIS· closes 9 Oct
- Romania – Gate valves – Componente de vid: Vane de tip sertar pentru ultravid; Diverse elemente de vid, adaptate pe flanșe de tip Conflat; Joje de presiune; Vane pentru vid ultraînalt; Elemente pentru condiționare instalații pentru vid ultraînalt / bakeout· closes 7 Oct
- Romania – Geographic information systems (GIS or equivalent) – Furnizarea unei soluții GIS Enterprise completă (software, hardware, dezvoltare aplicații dedicate, integrare) în cadrul Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon· closes 13 Oct
- Romania – Apparatus and equipment designed for demonstrational purposes – Achiziționarea unor echipamente didactice performante in cadrul proiectului UPGRADE UPT – UPGRADE - UPT – Modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale pentru îmbunătățirea accesului la educație în cadrul UPT, Facultatea de Construcții și Facultatea de Arhitectură și Urbanism· closes 30 Sept
Documents
- TED-official-notice-604735-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Comprehansive Annual Maintenance Contract Cum Service Support of 48 pieces 3 types of Bank Note Authenticator Mix Value Bundle Note Counting MachineCO-OPERATION DIRECTORATE (HEAD QUARTER) · CENTRAL ZONE · NADIA RANGE · NADIA DISTRICT CENTRAL COOPERATIVE BANK LTD · India
- Rewinding of 3.3kV, 235kW, 1485 rpm vertical motor at FACT Udyogamandal, as per tender conditions.The Fertilisers And Chemicals Travancore Ltd. · Head Office - FACT · Corporate materials - FACT · India
- UPoHA to Providing and Fixing stainless steel railing along the existing pathway and stone flooring in front of VR Room at Gaimukh Temple, Lonar, Dist. Buldhana.Archaeological Survey of India · O/o SA-ASI-Nagpur Circle-Nagpur · India
- Miscellaneous GoodsIHQ of MoD (Army)-(OSCC) · MGO BR-IHQ of MoD (Army)-(OSCC) · ARMY BASE WORKSHOPS-MGO BR-IHQ of MoD(Army)-(OSCC) · 507 ABW-IHQ of MoD (Army) · India
- Reparasjon av gulv/arealer epoxyOslo kommune v/ Vann- og avløpsetaten · Norway
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →