Romania – Construction work for buildings relating to health – Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul Centrul rezidential de recuperare din adictii "Noi orizonturi"
Issued by DIRECTIA DE ASISTENTA SOCIALA SI MEDICALA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 14 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 12,75,68,538.94
- Reference
- 597315-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Contractul are ca obiect proiectarea, autorizarea, verificarea tehnică, execuția, echiparea, testarea, punerea în funcțiune și predarea completă a obiectivului „Centrul rezidențial de recuperare din adicții «Noi Orizonturi»”, amplasat în municipiul Cluj-Napoca, zona Valea Gârbăului–Est. Investiția cuprinde realizarea corpurilor de clădire, a instalațiilor, amenajărilor și rețelelor exterioare, a dotărilor integrate, sistemului SMART/BMS și obținerea certificării finale BREEAM Outstanding. Durata maximă de realizare este de 28 de luni, din care maximum 4 luni pentru proiectare și maximum 24 de luni pentru execuție. Valoarea estimată totală este de 127.568.538,94 lei fără TVA, din care 3.972.000,00 lei pentru proiectare și asistență tehnică și 123.596.538,94 lei pentru execuție. Solicitările de clarificări pot fi transmise cel târziu cu 20 de zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor, iar autoritatea contractantă va publica răspunsul consolidat cel târziu cu 12 zile înainte de această dată.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 127568538.94): Obiectul contractului îl constituie proiectarea și execuția completă a investiției «Centrul rezidențial de recuperare din adicții Noi Orizonturi», în municipiul Cluj-Napoca, zona Valea Gârbăului - est, pe terenul din domeniul public al Municipiului Cluj-Napoca, identificat prin CF/nr. cadastral 353371, în suprafață de 10.504 mp. Titularul investiției și proprietarul terenului este Municipiul Cluj-Napoca, iar beneficiarul și autoritatea contractantă este Direcția de Asistență Socială și Medicală Cluj-Napoca. Investiția urmărește realizarea unui centru rezidențial specializat pentru recuperarea din adicții, destinat adulților, adolescenților și copiilor, cu funcțiuni integrate de cazare, evaluare, consiliere, tratament, recuperare, activități terapeutice, educaționale, sportive, sociale și de reintegrare. Rezultatul contractual este un ansamblu complet, autorizat, executat, echipat, testat, pus în funcțiune, recepționat, documentat și predat pentru exploatare. Componentele fizice principale ale investiției Corp 1 - sală de sport, cu teren de baschet acoperit, vestiare, grupuri sanitare, dușuri și spații tehnice și de suport. Corp 2 - garaj acoperit pentru 10 autoturisme, integrat în sistematizarea terenului. Corp 3 - centru rezidențial pentru adulți, cu spații de cazare, consiliere, terapie, tratament, socializare, cabinet medical, spații pentru personal, spații tehnice și adăpost de apărare civilă. Corp 4 - centru rezidențial pentru adolescenți/copii, cu spații de cazare, consiliere, recreere, alimentație, cabinet medical, spații pentru personal, capelă și funcțiuni tehnice. Corp 5 - casa portarului și punctul operațional de control al accesului. Corp 6 - lucrări exterioare, accese și platforme, sistematizare verticală, rețele și racorduri, drenaje, amenajări peisagistice și împrejmuire. Contractantul răspunde integrat pentru preluarea și verificarea documentelor de intrare; investigațiile și măsurătorile necesare; proiectarea la fazele aplicabile; obținerea avizelor, acordurilor și autorizațiilor; verificarea tehnică; execuția tuturor lucrărilor și instalațiilor; furnizarea și montajul echipamentelor și dotărilor; probele, reglajele și verificarea funcțională integrată; recepția, documentațiile as-built și cartea tehnică; instruirea personalului; predarea operațională și asistența tehnică. Amplasamentul este în pantă, încadrat în categoria geotehnică 2, cu risc geotehnic moderat. Proiectarea și execuția vor trata ca activități critice terasamentele, săpăturile, sprijinirile și incintele de piloți forați, fundațiile, stabilitatea versantului, drenajele, colectarea apelor și sistematizarea verticală. Soluția finală se dezvoltă, verifică și autorizează de contractant fără diminuarea funcțiunilor și indicatorilor aprobați. Contractul include obligația de rezultat privind obținerea certificării finale BREEAM Outstanding (Excelent), în schema aplicabilă, precum și proiectarea, integrarea, configurarea și predarea sistemelor SMART/BMS, cu interoperabilitate, acces la date, licențe, parole, configurații și copii de siguranță, evitând blocarea beneficiarului într-un singur furnizor. Durata maximă este de 28 luni de la Ordinul de începere a proiectării: maximum 4 luni pentru proiectare, avizare/autorizare și verificare tehnică și maximum 24 luni pentru execuție. Durata execuției poate fi redusă prin angajamentul punctat F7.2. Perioada minimă de garanție tehnică este de 36 luni. Structura valorii estimate, fără TVA: Amenajarea terenului: 310.000,00 lei; asigurarea utilităților: 233.720,25 lei. Proiectare, verificare tehnică și asistență: 3.972.000,00 lei. Investiția de bază - construcții, instalații, montaj, utilaje și dotări: 120.732.894,91 lei. Organizarea de șantier: 2.263.567,07 lei; pregătirea personalului de exploatare: 56.356,71 lei. Total componentă de execuție: 123.596.538,94 lei; valoarea totală estimată a procedurii: 127.568.538,94 lei. Cheltuielile diverse și neprevăzute, în cuantum de 11.271.341,41 lei fără TVA, nu sunt incluse în valoarea estimată publicată și nu se ofertează distinct. Fondurile publice aprobate sunt maximale; ofertele se verifică prin raportare la valoarea estimată comunicată și la regulile legale aplicabile. Solicitările de clarificări se transmit exclusiv prin SEAP cel târziu cu 20 de zile înainte de data-limită de depunere. Autoritatea publică răspunsul consolidat, clar și complet, cel târziu cu 12 zile înainte de data-limită, pentru solicitările primite în termen.
Buyer: DIRECTIA DE ASISTENTA SOCIALA SI MEDICALA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45215100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 78 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 42 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Lucrări de reparații curente la pavilionul K din cazarma 1369 Constanța· closes 7 Oct
- Romania – Technical analysis or consultancy services – Servicii de evaluare tehnică, analiză și testare a comportării în timp a construcțiilor cu funcție de securitate nucleară/ safety-related structures ale CNE Cernavodă”- CR#44078· closes 16 Oct
- Romania – Cabins – Cofrete de tip post reglare/post reglare-masurare din metal și material compozit, echipate și fără echipament de reglare ; piese de schimb aferente cofretelor din material compozit.· closes 15 Oct
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
- Romania – Technical assistance services – Servicii de consultanţă şi asistenţă tehnică pe perioada de evaluare a cererii de finanțare și de implementare a proiectului SISTEM DE MANAGEMENT INTEGRAT AL DEŞEURILOR ÎN JUDEŢUL BRAŞOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-597315-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Estonia – Works for complete or part construction and civil engineering work – CCS moodulhoonete ehitustööd (Tapa)-Narva lõigulAS Eesti Raudtee · Estonia
- Germany – Installation services (except software) – Herstellen eines 2. Serverraums - ZKA ChemnitzEntsorgungsbetrieb der Stadt Chemnitz · Germany
- Czechia – Construction work for bridges – Most ev. č. 302-005 MeziměstíKrálovéhradecký kraj · Czechia
- Belgium – Modular and portable buildings – Aankoop modulaire unitsHulpverleningszone Oost, Vlaams-Brabant · Belgium
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →