Romania – Construction, foundation and surface works for highways, roads – Proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări pentru obiectivul de investiţii ,Modernizare DJ 653, lim. jud. Olt – Crângeni, km 66+120 – 73+845"
Issued by JUDETUL TELEORMAN · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 16 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,15,57,335.32
- Reference
- 609866-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări pentru obiectivul de investiţii ,,Modernizare DJ 653, lim. jud. Olt – Crângeni, km 66+120 – 73+845, conform caietului de sarcini si DALI anexat. Operatorii economici interesați pot solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, într-un termen care nu poate depăși 18 zile înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor, iar autoritatea contractanta va publica un singur răspuns consolidat la toate solicitările de clarificări sau informații suplimentare, în cadrul secțiunii dedicate din SEAP, în a 11-a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor, conform prevederilor art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 31557335.32): Se vor proiecta şi executa lucrări la obiectivul de investiţii ,,Modernizare DJ 653, lim. jud. Olt – Crângeni, km 66+120 – 73+845”, conform caietului de sarcini si DALI anexat. Valoarea totală estimată a achiziţiei publice este de 31.557.335,32 lei, fără TVA, din care: - proiectare = 410.000,00 lei, fără TVA; - execuţie lucrări (C+M) = 31.102.335,32 lei, fără TVA, din care; • 1.2 – Amenajarea terenului: 25.000,00 lei fără TVA; • 1.3 – Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială: 25.000,00 lei fără TVA; • 1.4 - Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților: 50.000 lei, fără TVA. • 2 - cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului: 0 lei fără TVA; • 4.1 – Construcții și instalații: 30.962.335,32 lei fără TVA; • 4.2 – Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 0 lei fără TVA; • 5.1.1 – Lucrări de construcții și instalații aferente organizare de șantier – : 40.000,00 lei fără TVA; - asistenţă tehnică din partea proiectantului pe perioada execuţiei lucrărilor = 45.000,00 lei, fără TVA. Valoarea cheltuielilor diverse şi neprevăzute este 947.767,06 lei, fără TVA, reprezentând cheltuieli incluse în structura devizului general al obiectivului de investitii, iar utilizarea sumelor aferente acestora se realizează, în funcție de necesități şi nu este inclusă în valoarea estimată a achiziţiei publice.
Buyer: JUDETUL TELEORMAN
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45233000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 121 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 11 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Construction Supervision Services – Acord Cadru de Servicii de Supervizare a Execuției Lucrărilor SAU de Supervizare a Execuției Lucrărilor ȘI a Proiectării, Inclusiv Servicii de Dirigenție de Șantier ȘI Coordonare SSM CU Cinci Contracte Subsecvente· closes 26 Sept
- Romania – Gas supply mains construction work – Proiectare si executie lucrari pentru OBIECTIVUL DE INVESTIȚII: ÎNFIINȚARE RETEA INTELIGENTA DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN UAT-URILE PARTENERE ( UAT BOTENI, UAT HARTIESTI, UAT VULTURENI SI UAT DAVIDESTI)· closes 19 Sept
- Romania – Structures construction work – Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizare platforme portuare, modernizarea liniilor de cale ferata din incinta Romcim, instalare cantar CF, realizarea a doua pasaje la nivel cu calea ferata, construirea unui racord CF nou din linia 2 dana 67, modernizare si extindere cale de rulare pod incarcator fila dinspre uscat· closes 16 Sept
- Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare si de asistența tehnică pentru investiția ”Spații de învățământ și cercetare pentru Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației”· closes 18 Sept
- Romania – Restoration work – Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitie „Restaurarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al Municipiului Făgăraș - Ansamblul Arhitectural Cetatea Făgărașului - Castel și Corp Gardă Nord - Corp Gardă Sud și Turn intrare Poartă”· closes 18 Sept
Documents
- TED-official-notice-609866-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Rushon – Varshez Road Reconstruction Project Phase I: Dashtishipad – Pastkhuf section - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Tajikistan
- Reconstruction of the Karabakh Irrigation Canal Project - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Azerbaijan
- Establishment of Regional Oncology Centers in Arua and Mbale - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Uganda
- Joint IsDB/ GPE Smart-ED Project for Improving Access and Quality of Inclusive Learning Opportunities for all Children in the Kyrgyz Republic - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Kyrgyzstan
- Reconstruction of 4R40 Dashtabad – Zaamin – Bakhmal – Gallaral Road Project (24-182 km) - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Uzbekistan
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →