Greece – Public road transport services – Ανοικτός Δημόσιος Διαγωνισμός για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό
Issued by ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 1 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 3,22,50,000
- Reference
- 599524-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Transport & Logistics
- Type
- services
Details
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η εκτέλεση και αποκλειστική εκμετάλλευση δημόσιων τακτικών υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών, -καθώς και συνοδευόμενων δεμάτων άνω των 10 κιλών ή ασυνόδευτων δεμάτων- με λεωφορεία στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ειδικότερα στο δίκτυο που αποτυπώνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV της παρούσας Διακήρυξης μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4974/2022 και ιδίως, του κεφαλαίου Ε΄, καθώς και του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης υποδιαιρείται σε δύο (2) Τμήματα ως εξής: ΤΜΗΜΑ 1: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Μύκονο της Π.Ε. Μυκόνου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου», εκτιμώμενης αξίας 21.500.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 2.150.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] και ΤΜΗΜΑ 2: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Ρόδο της Π.Ε. Ρόδου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου», εκτιμώμενης αξίας 60.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 6.000.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης, ανέρχεται συνολικά στο ποσό των 81.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 92.095.000,00). Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 122.250.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 138.142.250,00). Ημερομηνία αποσφράγισης: 01/10/2026 15:00:00 (τοπική)
Lots Lot 1 — ΤΜΗΜΑ 1 «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Μύκονο της Π.Ε. Μυκόνου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου» (estimated 32250000): Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Μύκονο της Π.Ε. Μυκόνου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου Lot 2 — ΤΜΗΜΑ 2 "Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Ρόδο της Π.Ε. Ρόδου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου" (estimated 90000000): Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στη νήσο Ρόδο της Π.Ε. Ρόδου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου
Buyer: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ
Buyer country: GRC
Procedure: oth-single
CPV code: 60112000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 15 open Transport & Logistics tenders in Greece. This one closes in 28 days.
Similar Transport & Logistics tenders
- Greece – Specialist vehicles – Προμήθεια Συστημάτων Κέντρου Ελέγχου, Ασύρματης Επικοινωνίας, Drones και Κινητού Επιχειρησιακού Κέντρου στο πλαίσιο της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Θήρας· closes 6 Oct
- Greece – Hire of trucks with driver – Δ8422· closes 22 Sept
- Greece – Police patrol boats – Προμήθεια πλωτών μέσων για το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη· closes 7 Oct
- Greece – Ambulances – Προμήθεια ασθενοφόρων οχημάτων για το ΕΚΑΒ Αλεξανδρούπολης και το ΕΚΑΒ Καβάλας· closes 7 Oct
- Greece – Special-purpose road passenger-transport services – 3/2026 ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ· closes 29 Sept
Documents
- TED-official-notice-599524-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Transport & Logistics tenders
- Request for Quotation for the Supply of Vehicle for U.S. Embassy Phnom PenhSTATE, DEPARTMENT OF · STATE, DEPARTMENT OF · U.S. EMBASSY PHNOM PENH · Cambodia
- Cabin Pressure Indicator (CPI) Repairs - 18 MXG AFREPDEPT OF DEFENSE · DEPT OF THE AIR FORCE · PACIFIC AIR FORCES · FA5270 18 CONS PK · Japan
- Emergency Lighting and Siren Systems — Optoelectrical Devices/Assoc HardwaDEPT OF DEFENSE · DEPT OF THE NAVY · USMC · MARCORP I&L · MARINE CORPS INSTALLATIONS COMMAND · MCIPAC · COMMANDING OFFICER · Japan
- Semiconductor Devic — Semiconductor Devices and Associated HardwareDEPT OF DEFENSE · DEPT OF THE NAVY · NAVSUP · NAVSUP WEAPON SYSTEMS SUPPORT · NAVSUP WSS MECHANICSBURG · NAVSUP WEAPON SYSTEMS SUPPORT MECH · United States
- Ejector Assembly — Power and Hand PumpsDEPT OF DEFENSE · DEPT OF THE NAVY · NAVSUP · NAVSUP WEAPON SYSTEMS SUPPORT · NAVSUP WSS MECHANICSBURG · NAVSUP WEAPON SYSTEMS SUPPORT MECH · United States
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →