Romania – Vaccines – Achiziția publică de vaccin combinat difteric – tetanic - pertussis acelular, polio inactivat, H. influenzae tip b, hepatitic B (DTPa – VPI – HiB - HB) - hexavalent
Issued by Ministerul Sanatatii · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 16 Sept 2026, 23:59 UTC
- Reference
- 600344-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Healthcare & Pharma
- Type
- goods
Details
Valoarea minima estimata fara TVA: 266.032.000,00 lei Valoarea maxima estimata fara TVA: 368.352.000,00 lei Frecvența atribuirii contractelor subsecvente în funcție de necesitățile autorității contractante și de disponibilitatea fondurilor necesare achiziției. Cantitatea care face obiectul acordului cadru este de minim 1.300.000 doze de vaccin combinat difteric – tetanic - pertussis acelular, polio inactivat, H. influenzae tip b, hepatitic B (DTPa – VPI – HiB - HB) - hexavalent, respectiv maxim 1.800.000 doze de de vaccin combinat difteric – tetanic - pertussis acelular, polio inactivat, H. influenzae tip b, hepatitic B (DTPa – VPI – HiB - HB) - hexavalent. Cantitatea care ar putea face obiectul unui contract subsecvent este de minim 325.000 doze, iar cantitatea maxină este de 450.000 doze. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 92.088.000,00 lei fără TVA
Lots Lot 1 — Default lot: Valoarea minima estimata fara TVA: 266.032.000,00 lei Valoarea maxima estimata fara TVA: 368.352.000,00 lei Frecvența atribuirii contractelor subsecvente este semestrial și în funcție de necesitățile autorității contractante și de disponibilitatea fondurilor necesare achiziției. Cantitatea care face obiectul acordului cadru este de minim 1.300.000 doze de vaccin combinat difteric – tetanic - pertussis acelular, polio inactivat, H. influenzae tip b, hepatitic B (DTPa – VPI – HiB - HB) - hexavalent, respectiv maxim 1.800.000 doze de de vaccin combinat difteric – tetanic - pertussis acelular, polio inactivat, H. influenzae tip b, hepatitic B (DTPa – VPI – HiB - HB) - hexavalent. Cantitatea care ar putea face obiectul unui contract subsecvent este de minim 325.000 doze, iar cantitatea maxină este de 450.000 doze. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 92.088.000,00 lei fără TVA Termen de raspuns al autoritatii la solicitarile de clarificare / informatii suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18
Buyer: Ministerul Sanatatii
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 33651600
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 81 open Healthcare & Pharma tenders in Romania. This one closes in 13 days.
Similar Healthcare & Pharma tenders
- Romania – Laboratory reagents – acord cadru furnizare reactivi de laborator si consumabile pentru analizorul ABL 800 FLEX SI reactivi laborator Anatomie patologica· closes 7 Oct
- Romania – Disposable non-chemical medical consumables and haematological consumables – Materiale sanitare Neurochirurgie -11 loturi (CUI 34)· closes 3 Oct
- Romania – Various medicinal products – Achizitie Medicamente Spital· closes 6 Oct
- Romania – Laboratory reagents – Furnizare reactivi de laborator· closes 9 Oct
- Romania – Medical consumables – Materiale sanitare si consumabile medicale - 13· closes 6 Oct
Documents
- TED-official-notice-600344-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this healthcare & pharma opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Healthcare & Pharma tenders
- Pre-Employment Screening Services (Nationwide) — Evaluation and ScreeningJUSTICE, DEPARTMENT OF · FEDERAL PRISON SYSTEM / BUREAU OF PRISONS · FAO · United States
- Bio Hood Certifications and Inspections — Equipment and Materials Testing- Instruments and Laboratory EquipmentUnited States
- Supply and installation of X-Ray Machine (Fluoroscopy)MGM Medical College Jamshedpur · MGM Medical College Hospital · India
- Fully Automated Chemistry Analyser on Reagent Rental basis for (3 years plus 1 year extendable upon mutual agreement) with the list of consumablesTata Memorial Centre · Homi Bhabha Cancer Hosp and Research Centre Vizag · India
- Poland – Medical equipments – Zakup sprzętu medycznego w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Poprawa dostępności oraz jakości lecznictwa onkologicznego w woj. podkarpackim przez rozbudowę, modernizację i doposażenie Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego – zadanie nr 2 Doposażenie Radioterapii oraz Apteki Szpitalnej wraz z modernizacją systemów wentylacjSzpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im.Ks. B.Markiewicza · Poland
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →