Romania – Teaching equipment – ‘Furnizare, montare și punere în funcțiune echipamente și dotări în cadrul proiectului„„Reabilitarea, modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul profesional și tehnic la Colegiul Tehnic Samuil Isopescu și adaptarea sistemului de educație la evoluția tehnologică”, cod SMIS 311917’
Issued by MUNICIPIUL SUCEAVA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 3,38,057.29
- Reference
- 606869-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Municipiul Suceava a obtinut finantarea nerambursabila pentru proiectului „„Reabilitarea, modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul profesional și tehnic la Colegiul Tehnic Samuil Isopescu și adaptarea sistemului de educație la evoluția tehnologică”, cod SMIS 311917’’,, finantat în cadrul Prioritatea 6 – Nord-Est – O regiune educată, Programul Regional Nord-Est 2021-2027. Scopul principal al proiectului îl reprezintă creșterea calității și a atractivității procesului de educație în cadrul Colegiului Tehnic "Samoil Isopescu" prin dotarea laboratoarelor din cadrul acestuia cu mobilier și materiale didactice specifice, precum și cu echipamente IT, în vederea dobândirii de competențe și învățare relevante pentru piața forței de muncă. În conformitate cu art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabilește un singur termen limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare, în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificări depuse până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Echipamente IT (estimated 338057.29): Scopul principal al proiectului îl reprezintă creșterea calității și a atractivității procesului de educație în cadrul Colegiului Tehnic "Samoil Isopescu" prin dotarea laboratoarelor din cadrul acestuia cu mobilier și materiale didactice specifice, precum și cu echipamente IT, în vederea dobândirii de competențe și învățare relevante pentru piața forței de muncă. Lot 2 — Materiale didactice (estimated 1928150): Scopul principal al proiectului îl reprezintă creșterea calității și a atractivității procesului de educație în cadrul Colegiului Tehnic "Samoil Isopescu" prin dotarea unor laboratoare din cadrul acestuia cu mobilier și echipamente didactice specifice, precum și cu echipamente IT, în vederea dobândirii de competențe și învățare relevante pentru piața forței de muncă.
Buyer: MUNICIPIUL SUCEAVA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 39162100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from MUNICIPIUL SUCEAVA, going back to September 2026 — 2 of them still open. There are 55 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 31 days.
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Parts of gas compressors – Piese pentru compresor de gaze naturale cu asistenta tehnica la montaj· closes 8 Oct
- Romania – Gate valves – Componente de vid: Vane de tip sertar pentru ultravid; Diverse elemente de vid, adaptate pe flanșe de tip Conflat; Joje de presiune; Vane pentru vid ultraînalt; Elemente pentru condiționare instalații pentru vid ultraînalt / bakeout· closes 7 Oct
- Romania – Garden furniture – Foisoare din lemn, pergole din lemn si cosuri de gunoi metalice, cilindrice, pe picior pentru zonele verzi, spatiile de joaca, zonele de agrement, institutii de invatamant prescolar si scolar in municipiul Cluj-Napoca· closes 13 Oct
- Romania – Machining centre – Achiziție Masina CNC 5 axe în cadrul proiectului “Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice – Ro-HydroHub” Cod SMIS· closes 9 Oct
- Romania – Cleaning compounds – Funizare materiale de curatenie - Lot 16 - rola hartie igienica si prosop· closes 9 Oct
Documents
- TED-official-notice-606869-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Italy – Chairs – Procedura aperta n. 30/2026 - Fornitura e posa in opera di arredi per gli Uffici della Città di Torino - 3 lotti - CUP C19I26000430007Città di Torino - Divisione Contratti e Appalti - Appalti di Servizi e Forniture · Italy
- Czechia – Excavating machinery – Společný nákup kráčivých rypadel (rok 2026)Povodí Vltavy, státní podnik · Czechia
- Germany – Microscopes – Supply of a Scanning Electrochemical MicroscopeEuropean Commission, DG JRC - Joint Research Centre · Germany
- France – Police Uniforms – Acquisition de Vetements de Travail et de Petits Materiels Techniques pour les Agents de la Police MunicipaleMAIRIE AULNAY SOUS BOIS · France
- Latvia – Electrical machinery, apparatus, equipment and consumables; lighting – Skaņas, gaismas un skatuves aprīkojuma noma un uzstādīšanaJelgavas valstspilsētas pašvaldība · Latvia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →