Romania – Snow-clearing services – „Servicii de deszăpezire” pentru Direcția Județeană de Transport, Administrarea Drumurilor Județene și Control Trafic Giurgiu – perioada 2026
Issued by Directia Judeteana de Transport, Administrarea Drumurilor Judetene si Control Trafic Giurgiu · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 7 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 17,60,469.24
- Reference
- 593490-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Servicii de deszăpezire pentru prevenire si combatere multianuala (2026–2028) a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 – 15.03.2027 si 15.11.2027 – 15.03.2028, conform Hotărârea Consiliului Județean Giurgiu nr. 232/30.10.2025. Serviciile constau, în principal, în îndepărtarea zăpezii de pe partea carosabilă și împrăștierea materialului antiderapant (nisip/sare/clorură de calciu) pentru combaterea poleiului/alunecușului, în conformitate cu «Normativul privind prevenirea și combaterea înzăpezirii drumurilor publice» – indicativ AND nr. 525-2013, in cantitatile prevazute in caietul de sarcini. NOTA : Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste 1 termen - limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de data limită de depunere a ofertelor
Lots Lot 1 — Prevenire si combatere a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 - 15.03.2027 si 15.11.2027 - 15.03.2028, pentru lotul 1 in lungime totala de 94,151 km. (estimated 1760469.24): „Servicii de deszapezire” pe drumurile județene aferente lotului 1, conform caietului de sarcini Lot 2 — Prevenire si combatere a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 - 15.03.2027 si 15.11.2027 - 15.03.2028, pentru lotul 2 in lungime totala de 40,690 km. (estimated 1146074.04): „Servicii de deszapezire” pe drumurile județene aferente lotului 2, conform caietului de sarcini Lot 3 — Prevenire si combatere a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 - 15.03.2027 si 15.11.2027 - 15.03.2028, pentru lotul 3 in lungime totala de 53,317 km. (estimated 1146074.04): „Servicii de deszapezire” pe drumurile județene aferente lotului 3, conform caietului de sarcini Lot 4 — Prevenire si combatere a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 - 15.03.2027 si 15.11.2027 - 15.03.2028, pentru lotul 4 in lungime totala de 88,205 km. (estimated 1760469.24): „Servicii de deszapezire” pe drumurile județene aferente lotului 4, conform caietului de sarcini Lot 5 — Prevenire si combatere a inzapezirii pe drumurile judetene – intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor judetene din judetul Giurgiu in perioada 15.11.2026 - 15.03.2027 si 15.11.2027 - 15.03.2028, pentru lotul 5 in lungime totala de 47,131 km. (estimated 1146074.04): „Servicii de deszapezire” pe drumurile județene aferente lotului 5, conform caietului de sarcini
Buyer: Directia Judeteana de Transport, Administrarea Drumurilor Judetene si Control Trafic Giurgiu
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 90620000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 16 open Water & Environment tenders in Romania. This one closes in 6 days.
Similar Water & Environment tenders
- Romania – Cleaning services – Sevicii de curățenie la sediul Ocolului Silvic Ciucurova 2026 - DS Tulcea· closes 29 Sept
- Romania – Refuse and waste related services – Contractului de delegare (colectare și transport) prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare al unităților administrativ teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitara ADI ECOMANAGEMENT SALUBRIS Călărași din Zona 2 a județului Călărasi· closes 17 Sept
- Romania – Street-cleaning services – Delegarea serviciului public de salubrizare pentru activ. de măturat, spălat, stropire și întreținerea căilor publice, și colect. cadavrelor animalelor de pe domeniul public și predarea acestora către unit de ecarisaj sau către inst. de neutralizare și pentru activ. de curăţarea şi trans. zăpezii de pe căile publice din loc. şi menţinerea în funcţiune a acestor· closes 22 Sept
- Romania – Refuse and waste related services – Delegare prin concesiune a gestiunii unor activități ale serviciului de salubrizare în Sectorul 2 al Municipiului București· closes 15 Sept
- Romania – Refuse collection services – Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad· closes 18 Sept
Documents
- TED-official-notice-593490-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- Germany – Snow-clearing services – HL - Winterdienst - 2026-ff_AM Scharbeutz_Los 1 + 2Die Autobahn GmbH des Bundes - NL Nord · Germany
- Germany – Building-cleaning services – Gebäudereinigung in der Grundschule Furtweg, Furtweg 56, 22523 Hamburg ab demBVC Behörde für Finanzen und Bezirke · Germany
- Finland – Refuse transport services – Upphandling av avfallstransporter under periodenFinströms kommun · Finland
- Germany – Sewage, refuse, cleaning and environmental services – Überwachung kommunaler Kläranlagen von 2027 bis 2030 in den Amtsbezirken der Wasserwirtschaftsämtern Ansbach, Bad Kissingen, Hof, Ingolstadt, Kempten, Landshut, Rosenheim, WeidenFreistaat Bayern, vertreten durch die im Vertrag genannte Behörde, vertreten durch das LfU · Germany
- Provision of services for the implementation of the Cape Town Mayor s ChalUNDP · South Africa
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →