FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Police uniforms – Articole de echipament din compunerea uniformei de serviciu: Lot 1 - Fes, Lot 2 - Ciorapi, Lot 3 - Ecuson Nominal

Issued by INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI DE FRONTIERA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
2 Sept 2026
Closes
17 Sept 2026, 23:59 UTC
Value
RON 10,80,000
Reference
596032-2026
Location
Romania
Sector
Defence & Security
Type
goods

Details

Autoritatea contractantă intenționează să încheie câte un acord-cadru pentru achiziționarea de Fes, Ciorapi și Ecuson nominal din compunerea uniformei personalului din cadrul Poliției de Frontieră, pentru o perioadă de 48 luni, astfel: lot 1: Fes: minim 250 și maxim 9.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini; lot 2: Ciorapi: minim 250 și maxim 75.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini; lot 3: Ecuson nominal: minim 250 și maxim 26.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini; Acordurile-cadru vor fi încheiate cu un singur operator economic, fără reluarea competiției. Cantitatea estimată care va face obiectul contractului subsecvent: lot 1: Fes: minim 250 și maxim 3.000 bucăți; lot 2: Ciorapi: minim 250 și maxim 18.000 bucății; lot 3: Ecuson nominal: minim 250 și maxim 6.000 bucăți; Termenul de livrare al produselor pentru toate loturile este de 4 luni de la data semnării contractului subsecvent de către ultima parte, cu excepția contractelor subsecvente încheiate pentru o cantitate maximă de 500 bucăți din fiecare articol, care vor avea un termen de livrare de 2 luni. Solicitările de clarificare în legatură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate „Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurare. Autoritatea contractantă va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECȚIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea „Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă!

Lots Lot 1 — Fes (estimated 1080000): Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeaze pentru lotul 1, următoarele: Fes: minim 250 și maxim 9.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini. Cantitatea estimată care va face obiectul contractului subsecvent: lot 1: Fes: minim 250 și maxim 3.000 bucăți. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de: • 360.000 lei fără TVA pentru Lotul nr. 1. Lot 2 — Ciorapi (estimated 3750000): Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeaze pentru lotul 2, următoarele: Ciorapi: minim 250 și maxim 75.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini. Cantitatea estimată care va face obiectul contractului subsecvent: lot 2: Ciorapi: minim 250 și maxim 18.000 bucăți. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de: • 900.000 lei fără TVA pentru Lotul nr. 2 Lot 3 — Ecuson nominal (estimated 1300000): Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeaze pentru lotul 3, următoarele: Ecuson nominal : minim 250 și maxim 26.000 bucăți, conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini. Cantitatea estimată care va face obiectul contractului subsecvent: lot 3: Ecuson nominal: minim 250 și maxim 6.000 bucăți. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de: • 300.000 lei fără TVA pentru Lotul nr. 3.

Buyer: INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI DE FRONTIERA

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 35811200

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 7 open Defence & Security tenders in Romania. This one closes in 16 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this defence & security opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Defence & Security tenders

All Defence & Security tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →