Romania – Non-Hazardous Refuse and Waste Treatment and Disposal Services – Delegare de Gestiune a Serviciului de Salubrizare Pentru Activitatea de Eliminarea, Prin Depozitare, a Deşeurilor Reziduale, a Deşeurilor Stradale, a Deşeurilor de Pământ ŞI Pietre Provenite de PE Căile Publice, a Reziduurilor Rezultate de la Instalaţiile de Tratare a Deşeurilor Municipale, Precum ŞI a Deşeurilor Care NU Po
Issued by ORASUL CERNAVODA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 8 Sept 2026, 23:59 UTC
- Reference
- 609173-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
A) „DELEGARE DE GESTIUNE A SERVICIULUI DE SALUBRIZARE PENTRU ACTIVITATEA DE ELIMINAREA, PRIN DEPOZITARE, A DEŞEURILOR REZIDUALE, A DEŞEURILOR STRADALE, A DEŞEURILOR DE PĂMÂNT ŞI PIETRE PROVENITE DE PE CĂILE PUBLICE, A REZIDUURILOR REZULTATE DE LA INSTALAŢIILE DE TRATARE A DEŞEURILOR MUNICIPALE, PRECUM ŞI A DEŞEURILOR CARE NU POT FI VALORIFICATE PROVENITE DIN ACTIVITĂŢI DE REAMENAJARE ŞI REABILITARE INTERIOARĂ ŞI/SAU EXTERIOARĂ A LOCUINŢELOR LA DEPOZITELE DE DEŞEURI NEPERICULOASE ÎN ORAŞUL CERNAVODA” B) Valoare estimata serviciilor este de este de minim 10.000.722,60 lei fara TVA, respectiv 12.100.874,35 lei cu TVA si de maxium 11.279.376,00 lei fara TVA, respectiv 13.648.044,96 lei cu TVA pe o perioada de 5 ani pentru acordul cadru, iar valoarea contractelor subsecvente este de minim 2.000.144,52 lei, fara TVA, respectiv 2.420.174,87 lei cu TVA pentru 6171 tone pe 1 an, si maxim 2.255.875,20 lei fara TVA, respectiv 2.729.608,90 lei cu TVA pentru 6960 tone pe 1 an C) Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 15-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor conform OUG 107/2017 D) Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:18
Lots Lot 1 — Default lot: A) „DELEGARE DE GESTIUNE A SERVICIULUI DE SALUBRIZARE PENTRU ACTIVITATEA DE ELIMINAREA, PRIN DEPOZITARE, A DEŞEURILOR REZIDUALE, A DEŞEURILOR STRADALE, A DEŞEURILOR DE PĂMÂNT ŞI PIETRE PROVENITE DE PE CĂILE PUBLICE, A REZIDUURILOR REZULTATE DE LA INSTALAŢIILE DE TRATARE A DEŞEURILOR MUNICIPALE, PRECUM ŞI A DEŞEURILOR CARE NU POT FI VALORIFICATE PROVENITE DIN ACTIVITĂŢI DE REAMENAJARE ŞI REABILITARE INTERIOARĂ ŞI/SAU EXTERIOARĂ A LOCUINŢELOR LA DEPOZITELE DE DEŞEURI NEPERICULOASE ÎN ORAŞUL CERNAVODA” B) Valoare estimata serviciilor este de minim 4.000.000,00 lei fara TVA si maxim 4.384.080,00 lei fara TVA pentru intreaga durata a acordului cadru si 2.000.000,00 lei fara TVA si maxim 2.192.040,00 lei lei fara TVA pe an pentru contractul subsecvent anual C) Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 15-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor conform OUG 107/2017 D) Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:18
Buyer: ORASUL CERNAVODA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 90513000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from ORASUL CERNAVODA, going back to September 2026 — 1 of them still open. There are 28 open Water & Environment tenders in Romania. This one closes in 3 days.
Similar Water & Environment tenders
- Romania – Refuse and waste related services – Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare din Comuna Chiajna, judetul Ilfov, colectarea separata si transportul deseurilor comunale si a altor fluxuri (deseuri municipale voluminoase si deseuri din constructii si demolari), salubrizare stradala si deszapezire· closes 8 Oct
- Romania – Snow-clearing services – „Servicii de deszăpezire” pentru Direcția Județeană de Transport, Administrarea Drumurilor Județene și Control Trafic Giurgiu – perioada 2026· closes 15 Sept
- Romania – Refuse and Waste Related Services – Delegarea Prin Concesiune a Gestiunii Activității de Operare a Centrului de Colectare Prin Aport Voluntar a Deșeurilor de la Persoanele Fizice DIN Comuna Giroc, Județul Timiș· closes 22 Sept
- Romania – Collection, transport and disposal of hospital waste – SERVICII DE COLECTARE, TRANSPORT ȘI ELIMINARE FINALĂ PRIN INCINERARE A DEȘEURILOR MEDICALE· closes 16 Sept
- Romania – Collection, transport and disposal of hospital waste – SERVICII DE COLECTARE, TRANSPORT ȘI ELIMINARE FINALĂ A DEȘEURILOR MEDICALE· closes 16 Sept
Documents
- TED-official-notice-609173-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- GPN - Inclusive and Integrated sanitation & Hygiene Project in 10 priority Towns in BangladeshIslamic Development Bank (IsDB) · Bangladesh
- Municipal Infrastructure for Recovery and Resilience Project - GPNIslamic Development Bank (IsDB) · Türkiye
- Construction of Diyarbakır Ergani Wastewater Treatment Plant (Design and Build)Islamic Development Bank (IsDB) · Türkiye
- Procurement of Metallic Waste Bins for Civic Centre OfficesBlantyre City Council · Malawi
- External Water Reticulation and Connection – Rehabilitation Works at Queen Elizabeth Central HospitalQueen Elizabeth Central Hospital · Malawi
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →