Romania – Hydro-electric plant construction work – ,,Execuție lucrări pentru reabilitarea și modernizarea microhidrocentralei cu puterea instalată de 9,9 MW de la SE Turceni, inclusiv elaborare documentație tehnică și furnizare de echipamente/instalații’’
Issued by Societatea COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA SA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 21 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 6,94,50,000
- Reference
- 607879-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
,,Execuție lucrări pentru reabilitarea și modernizarea microhidrocentralei cu puterea instalată de 9,9 MW de la SE Turceni, inclusiv elaborare documentație tehnică și furnizare de echipamente/instalații’’, conform cerintelor tehnice din caietul de sarcini nr. 1014/DSD/17.06.2026. Nota: În masura în care solicitarile de clarificari/informatii suplimentare vor fi adresate cu 18 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, entitatea contractanta va raspunde tuturor acestor solicitari de clarificari/informatii suplimentare, de doua ori : prima data cu 30 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, iar a doua oara cu 11 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor (conf art. 172 si art. 173 din Legea nr. 99/2016).
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 69450000): ,,Execuție lucrări pentru reabilitarea și modernizarea microhidrocentralei cu puterea instalată de 9,9 MW de la SE Turceni, inclusiv elaborare documentație tehnică și furnizare de echipamente/instalații’’, conform cerintelor tehnice din caietul de sarcini nr. 1014/DSD/17.06.2026.
Buyer: Societatea COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA SA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45251120
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 106 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 47 days.
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Gas cylinders – Butelii de înaltă presiune și regulatoare de presiune (inclusiv stații/rampe de reducere a presiunii) în cadrul proiectului “Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice – Ro-HydroHub” Cod SMIS· closes 25 Sept
- Romania – Hospital facilities construction work – Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni”· closes 22 Sept
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – "Servicii de proiectare fazele: documentație tehnică pentru obținerea Autorizației de construire, Documentație tehnică pentru organizarea execuției lucrărilor, proiect tehnic de execuție și Asistență tehnică din partea proiectantului la obiectivul “Variantă ocolitoare pentru creșterea accesibilității în zona urbană a municipiului Mo· closes 14 Oct
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021· closes 6 Oct
- Romania – General construction work for pipelines – ATM-CL-06: “Extindere și reabilitare rețele de apă și de canalizare, conducte de aducțiune și gospodării de apă în orașul Copșa Mică și comunele Târnava, Valea Viilor, Axente Sever și Șeica Mare, județul Sibiu”· closes 24 Sept
Documents
- TED-official-notice-607879-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Poland – Environmental engineering consultancy services – Opracowanie raportów na potrzeby przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko, dla Przedsięwzięcia pn. Budowa i eksploatacja pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gminy ChoczewoPolskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. · Poland
- Poland – Cycle path construction work – Rozwój mobilności miejskiej na terenie powiatu nowodworskiego: Budowa ścieżki rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Gminy NasielskGMINA NASIELSK · Poland
- Sweden – Architectural, construction, engineering and inspection services – Ramavtal besiktning elnätsanläggningarC4 Elnät AB · Sweden
- Germany – Carpentry installation work – BAU - VOB - LV27 Schreinerarbeiten Mobile Trennwand - Schule HUMBBS Bau- und Betriebsservice GmbH · Germany
- Germany – Building-cleaning services – Unterhalts- und GrundreinigungsleistungenStadt Lübben (Spreewald)/Lubin (Blota) · Germany
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →