Romania – General construction work for pipelines – ATM-CL-06: “Extindere și reabilitare rețele de apă și de canalizare, conducte de aducțiune și gospodării de apă în orașul Copșa Mică și comunele Târnava, Valea Viilor, Axente Sever și Șeica Mare, județul Sibiu”
Issued by APA TARNAVEI MARI SA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 23 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 21,21,19,478.24
- Reference
- 607693-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Contractul de lucrari „Extindere și reabilitare rețele de apă și de canalizare, conducte de aducțiune și gospodării de apă în orașul Copșa Mică și comunele Târnava, Valea Viilor, Axente Sever și Șeica Mare, județul Sibiu” cuprinde: in SECTORUL DE APA Sistem de aductiuni Medias – Copsa Mica - Agarbiciu - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in Orasul Copsa Mica; - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in loc. Axente Sever (com. Axente Sever); - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in loc. Agarbiciu (com. Axente Sever); - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in loc. Tarnava (com. Tarnava); - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in loc. Valea Viilor (com. Valea Viilor); - Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apă in loc. Motis (com. Valea Viilor); - Extindere conducta de aductiune pe traseul Agarbiciu – Seica Mare – Buia; - Extinderea sistemului de alimentare cu apă in loc. Seica Mare (com. Seica Mare); - Extinderea sistemului de alimentare cu apă in loc. Buia (com. Seica Mare); - Echipare cu camine debitmetru la rezervoarele de apa existente din Municipiul Medias SECTORUL DE CANALIZARE -Reabilitarea, extinderea si integrare in sistem retea de canalizare menajera in Orasul Copsa Mica -Reabilitarea, extinderea si integrare in sistem retea de canalizare menajera in loc. Axente Sever (com. Axente Sever); -Reabilitarea, extinderea si integrare in sistem retea de canalizare menajera in loc. Tarnava (com. Tarnava); -Reabilitarea sistemului de canalizare din loc. Seica Mare (com. Seica Mare). Lucrarile se refera la: a) Lucrari de constructie b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice c) Testare si punere in functiune d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar; e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de minim 36 luni, respectiv 1095 zile; f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel: - cu 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 29 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 212119478.24): Principalii indicatori tehnici cuprinsi in prezenta investitie sunt: SECTORUL DE APA 1. Conducte de aductiuni noi: L= 53.363,0 m, din care: Lungime tronsoane cu Dn = 90 mm: PEID PE100 RC cu strat polimer 18.365,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 110 mm: 2.990,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 125 mm: 4.480,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 160 mm: 7.015,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 200 mm: 4.435,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 250 mm: 1.000,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 315 mm: 1.315,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 355 mm: 13.763,0 m 2. Conducte de aductiuni existente: L= 1.400,0 m, integrare in sistem. 3. Statii de pompare apa potabila montate pe conductele de aductiuni: 4 buc; 4. Gospodarii de apa noi: 7 buc; 5. Rezervoare de inmagazinare apa potabila: 10 buc, din care: 1 buc cu V= 150 mc; 1 buc cu V= 200 mc; 3 buc cu V= 300 mc; 3 buc cu V= 500 mc; 2 buc cu V= 700 mc. 6. Statii de clorinare: 8 buc; 7. Retele de distributie apa potabila: L= 53.940,0 m, din care: Lungime tronsoane cu Dn = 63 mm: PEID PE100 RC cu strat polimer 12.390,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 90 mm: 5.160,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 110 mm: 20.220,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 125 mm: 3.491,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 140 mm: 2.601,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 160 mm: 4.238,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 180 mm: 960,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 200 mm: 2.940,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 280 mm: 1.380,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 315 mm: 560,0 m 8. Statii de pompare apa potabila montate pe reteaua de distributie: 1 buc. 9. Echipare cu camine debitmetru la rezervoarele de apa existente din Municipiul Medias: 3 buc. SECTORUL DE CANALIZARE 1. Colectoare de canalizare menajera: L= 23.028,5 m, din care: Lungime tronsoane cu Dn = 250 mm: PP SN10 15.447,9 m Lungime tronsoane cu Dn = 300 mm: 4.008,2 m Lungime tronsoane cu Dn = 400 mm: Ceramica vitrificata 9,4 m Lungime tronsoane cu Dn = 300 mm: Polimer beton 1.796,5 m Relining colector existent Dn = 250 mm: relining 1.624,1 m Relining colector existent Dn = 315 mm: 142,4 m 2. Colectoare de canalizare menajera existente: L= 17.760,0 m (integrare in sistem); 3. Statii de pompare apa uzata menajera: 29 buc; 4. Camere gratar: 30 buc; 5. Conducte de refulare apa uzata menajera: L= 13.000,0 m, din care: Lungime tronsoane cu Dn = 90 mm: PEID PE100 RC 2.665,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 140 mm: 700,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 180 mm: 1.200,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 250 mm: 360,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 280 mm: 4.700,0 m Lungime tronsoane cu Dn = 315 mm: 3.375,0 m 6. Colectoare de refulare apa uzata existente: L= 2.216,0 m (integrare in sistem). Obiectivul prezentei investitii constă în lucrari specifice in sectorul de alimentare cu apa si canalizare menajera in cadrul localitatilor: Municipiul Medias, Tarnava (com. Tarnava); Orasul Copsa Mica, Axente Sever si Agarbiciu (com. Axente Sever), Valea Viilor si Motis (com. Valea Viilor), Seica Mare si Buia (com. Seica Mare). Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel: - cu 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 29 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
Buyer: APA TARNAVEI MARI SA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45231100
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from APA TARNAVEI MARI SA, going back to September 2026 — 2 of them still open. There are 106 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 19 days.
More from this buyer
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Gas cylinders – Butelii de înaltă presiune și regulatoare de presiune (inclusiv stații/rampe de reducere a presiunii) în cadrul proiectului “Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice – Ro-HydroHub” Cod SMIS· closes 25 Sept
- Romania – Hospital facilities construction work – Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni”· closes 22 Sept
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – "Servicii de proiectare fazele: documentație tehnică pentru obținerea Autorizației de construire, Documentație tehnică pentru organizarea execuției lucrărilor, proiect tehnic de execuție și Asistență tehnică din partea proiectantului la obiectivul “Variantă ocolitoare pentru creșterea accesibilității în zona urbană a municipiului Mo· closes 14 Oct
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ” Creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe nr. 1 și nr. 5, Strada Calea Romanilor, Oraș Geoagiu, Județul Hunedoara, COD SMIS 2021· closes 6 Oct
- Romania – Hydro-electric plant construction work – ,,Execuție lucrări pentru reabilitarea și modernizarea microhidrocentralei cu puterea instalată de 9,9 MW de la SE Turceni, inclusiv elaborare documentație tehnică și furnizare de echipamente/instalații’’· closes 22 Oct
Documents
- TED-official-notice-607693-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- Poland – Environmental engineering consultancy services – Opracowanie raportów na potrzeby przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko, dla Przedsięwzięcia pn. Budowa i eksploatacja pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gminy ChoczewoPolskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. · Poland
- Poland – Cycle path construction work – Rozwój mobilności miejskiej na terenie powiatu nowodworskiego: Budowa ścieżki rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Gminy NasielskGMINA NASIELSK · Poland
- Sweden – Architectural, construction, engineering and inspection services – Ramavtal besiktning elnätsanläggningarC4 Elnät AB · Sweden
- Germany – Carpentry installation work – BAU - VOB - LV27 Schreinerarbeiten Mobile Trennwand - Schule HUMBBS Bau- und Betriebsservice GmbH · Germany
- Germany – Building-cleaning services – Unterhalts- und GrundreinigungsleistungenStadt Lübben (Spreewald)/Lubin (Blota) · Germany
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →