FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Animal feedstuffs – Acord-cadru furnizare „Hrană pentru animale din cadrul Administratia Gradinii Zoologice Și a Platoului Cornești”

Issued by Administratia Gradinii Zoologice Si a Platoului Cornesti · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
3 Sept 2026
Closes
28 Sept 2026, 23:59 UTC
Value
RON 21,87,203.4
Reference
598007-2026
Location
Romania
Sector
Agriculture & Food
Type
goods

Details

Prin demararea procedurii de achizitie se urmărește încheierea unor acorduri-cadru pentru o perioadă de 3 ani pentru furnizarea de hrană pentru animalele din cadrul grădinii zoologice. Animalele au nevoie de o hrană sănătoasă care să fie proaspătă, variată, bogată în substanţe vitale, cu multe vitamine, săruri minerale, oligoelemente, aminoacizi, diferite substanţe de origine animală care să poată fi obţinute din consumul tainului şi care să asigure necesarul zilnic de nutrienţi. Efectuarea achiziţiei este importantă pentru a menţine o stare de sănătate corespunzătoare a animalelor şi pentru a asigura acestora cantitatea necesară de nutrienţi pentru o cât mai bună desfăşurare a proceselor fiziologice şi o cât mai bună exprimare a comportamentului. De asemenea, pentru diferite animale exotice trebuie asigurat un anumit procent de hrană specific zonei de provenienţă a animalului respectiv.

Lots Lot 1 — FURAJE USCATE (estimated 2187203.4): Prin demararea procedurii de achizitie se urmărește încheierea unor acorduri-cadru pentru o perioadă de 3 ani pentru furnizarea de hrană pentru animalele din cadrul grădinii zoologice. Animalele au nevoie de o hrană sănătoasă care să fie proaspătă, variată, bogată în substanţe vitale, cu multe vitamine, săruri minerale, oligoelemente, aminoacizi, diferite substanţe de origine animală care să poată fi obţinute din consumul tainului şi care să asigure necesarul zilnic de nutrienţi. Efectuarea achiziţiei este importantă pentru a menţine o stare de sănătate corespunzătoare a animalelor şi pentru a asigura acestora cantitatea necesară de nutrienţi pentru o cât mai bună desfăşurare a proceselor fiziologice şi o cât mai bună exprimare a comportamentului. De asemenea, pentru diferite animale exotice trebuie asigurat un anumit procent de hrană specific zonei de provenienţă a animalului respectiv. Cantitate minima acord cadru (kg)/cantitate maxima acord cadru(kg) /cantitate minima contract subsecvent(kg) /cantitate maxima contract subsevcent(kg) 1. Fan 41.400 1.490.400 41.400 496.800 2. Lucerna 575 20.700 575 6.900 3. Senaj 575 16.560 575 5.520 4. Paie 2.300 82.800 2.300 27.600 Lot 2 — CEREALE (estimated 332650.08): Prin demararea procedurii de achizitie se urmărește încheierea unor acorduri-cadru pentru o perioadă de 3 ani pentru furnizarea de hrană pentru animalele din cadrul grădinii zoologice. Animalele au nevoie de o hrană sănătoasă care să fie proaspătă, variată, bogată în substanţe vitale, cu multe vitamine, săruri minerale, oligoelemente, aminoacizi, diferite substanţe de origine animală care să poată fi obţinute din consumul tainului şi care să asigure necesarul zilnic de nutrienţi. Efectuarea achiziţiei este importantă pentru a menţine o stare de sănătate corespunzătoare a animalelor şi pentru a asigura acestora cantitatea necesară de nutrienţi pentru o cât mai bună desfăşurare a proceselor fiziologice şi o cât mai bună exprimare a comportamentului. De asemenea, pentru diferite animale exotice trebuie asigurat un anumit procent de hrană specific zonei de provenienţă a animalului respectiv. Cantitate minima acord cadru (kg)/cantitate maxima acord cadru(kg) /cantitate minima contract subsecvent(kg) /cantitate maxima contract subsevcent(kg) 1. Porumb 2.070 74.520 2.070 24.840 2. Grau 2.070 74.520 2.070 24.840 3. Ovaz 460 16.560 460 5.520 4. Mei 69 2.484 69 828 5.Floarea soarelui 144 5.184 144 1.728 Lot 3 — NUTREȚI COMBINAȚI (estimated 1586246.38): Cantitate minima acord cadru (kg)/cantitate maxima acord cadru(kg) /cantitate minima contract subsecvent(kg) /cantitate maxima contract subsevcent(kg) 1.Lucerna granule 2.070 74.520 2.070 24.840 2.Buscuiti elefanti 92 3.312 92 1.104 3.N.C. granule elefanți 144 5.148 144 1.716 4.N.C. granule ovine 575 20.700 575 6.900 5.N.C. granule cai 460 16.560 460 5.520 6.N.C. granule girafe 92 3.312 92 1.104 7.N.C. granule struti 230 8.280 230 2.760 8.N.C. granule cerbi 690 24.840 690 8.280 9.N.C. granule bovine 460 16.560 460 5.520 10.N.C. granule pasari 92 3.312 92 1.104 11.N.C. granule maimuțe 173 6.228 173 2.076 12.N.C. granule iepuri 58 2.088 58 696 13.N.C. flamingo floating 155 5.580 155 1.860 14.N.C. flamingo maintenance pellets 155 5.580 155 1.860 15.N.C. granule papagali 155 5.580 155 1.860 16.Dafnie mancare pesti 2 72 2 24 17.Colorant Flamingo 4 144 4 48 18.Bloc sare 46 1.656 46 552 19.N.C. granule Turaco 17 612 17 204 20.N.C. granule Ibis 172 6192 172 2064 21.JBL raci pentru flamingo 7 252 7 84 22.Bloc sare mineral 46 1656 46 552 Lot 4 — LEGUME SI FRUCTE PROASPETE (estimated 315420.48): Prin demararea procedurii de achizitie se urmărește încheierea unor acorduri-cadru pentru o perioadă de 3 ani pentru furnizarea de hrană pentru animalele din cadrul grădinii zoologice. Animalele au nevoie de o hrană sănătoasă care să fie proaspătă, variată, bogată în substanţe vitale, cu multe vitamine, săruri minerale, oligoelemente, aminoacizi, diferite substanţe de origine animală care să poată fi obţinute din consumul tainului şi care să asigure necesarul zilnic de nutrienţi. Efectuarea achiziţiei este importantă pentru a menţine o stare de sănătate corespunzătoare a animalelor şi pentru a asigura acestora cantitatea necesară de nutrienţi pentru o cât mai bună desfăşurare a proceselor fiziologice şi o cât mai bună exprimare a comportamentului. De asemenea, pentru diferite animale exotice trebuie asigurat un anumit procent de hrană specific zonei de provenienţă a animalului respectiv Cantitate minima acord cadru (kg)/cantitate maxima acord cadru(kg) /cantitate minima contract subsecvent(kg) /cantitate maxima contract subsevcent(kg) 1. Mere 518 18648 518 6216 2. Banane 288 10368 288 3456 3. Morvoc 518 18648 518 6216

Buyer: Administratia Gradinii Zoologice Si a Platoului Cornesti

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 15700000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 26 open Agriculture & Food tenders in Romania. This one closes in 26 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this agriculture & food opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Agriculture & Food tenders

All Agriculture & Food tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →