Romania – Angiography supplies – MATERIALE ENDOVASCULARE PENTRU NEURORADIOLOGIA INTERVENTIONALA
Issued by SPITAL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA BIHOR · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 12 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 1,11,98,000
- Reference
- 612535-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Healthcare & Pharma
- Type
- goods
Details
MATERIALE ENDOVASCULARE PENTRU NEURORADIOLOGIA INTERVENTIONALA - 2026 (12 LOTURI) - conform specificatiilor din caietul de sarcini care face parte integranta din documentatia de atribuire si constituie ansamblul cerintelor pe baza carora se elaboreaza de catre fiecare ofertant propunerea tehnica. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Data limita de transmitere a raspunsului la solicitarile de clarificari: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor specificata in anuntul de participare. (Conform art.160 alin.2 si art.161 din Legea 98/2016 modificate prin OUG 107/2017). Pentru mai multe detalii se va consulta caietul de sarcini atasat in cadrul documentelor de atribuire. Aplicarea Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2025/1197 al Comisiei: În cadrul prezentei proceduri de achiziție publică se aplică prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2025/1197 al Comisiei din 19 iunie 2025 de impunere a unei măsuri din cadrul Instrumentului de achiziții publice internaționale care restricționează accesul operatorilor economici și al dispozitivelor medicale originare din Republica Populară Chineză la piața de achiziții publice a Uniunii Europene pentru dispozitive medicale, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2022/1031 al Parlamentului European și al Consiliului. În măsura în care obiectul prezentei proceduri intră în domeniul de aplicare al măsurii instituite prin Regulamentul (UE) 2025/1197, accesul operatorilor economici și/sau al dispozitivelor medicale originare din Republica Populară Chineză la procedura de achiziție este supus restricțiilor prevăzute de regulamentul menționat. Ofertanții au obligația de a declara și de a furniza, la solicitarea autorității contractante, informațiile și documentele necesare pentru verificarea aplicabilității măsurii IPI, inclusiv informații privind originea operatorului economic și originea dispozitivelor medicale ofertate, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2025/1197 și ale Regulamentului (UE) 2022/1031. În cazul în care, în urma verificărilor efectuate, se constată că oferta este supusă unei restricții de acces instituite prin Regulamentul (UE) 2025/1197, aceasta va fi tratată în conformitate cu dispozițiile regulamentului european aplicabil și cu legislația națională în materia achizițiilor publice. Art. 8 din Regulamentul (UE) 2022/1031 impune, pentru contractele de furnizare, ca bunurile originare din țara terță vizată de măsura IPI să nu reprezinte mai mult de 50% din valoarea totală a contractului. Regula se aplică indiferent dacă produsele sunt furnizate direct de ofertant sau prin subcontractant. In acest sens, operatorii economici vor completa si formularul DECLARAȚIE PRIVIND ORIGINEA OPERATORULUI ECONOMIC ȘI A PRODUSELOR OFERTATE – INSTRUMENTUL DE ACHIZIȚII PUBLICE INTERNAȚIONALE (IPI).
Lots Lot 1 — Materiale endovasculare trombectomii proximale (estimated 11198000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 2 — Materiale tratament anevrisme cu morfologie complexa (estimated 8133080): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 3 — Materiale tratament anevrisme asociate cu tromboza arteriala (estimated 5550000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 4 — Materiale trombectomie pe fond de stenoza arteriala intracerebrala (estimated 9457000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 5 — Materiale embolizare anevrisme cu localizare atipica (estimated 820500): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 6 — Materiale trombaspiratie pentru ocluzii proximal (estimated 2656500): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 7 — Materiale tratament olcuzii intracerebrale cu stenoze cervicale asociate (estimated 6946200): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 8 — Dispozitive trombectomie cu varf inchis (estimated 1560000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 9 — Materiale embolizare MAV complexe (estimated 1005000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 10 — Materiale tratament stenoze intracraniene complicate cu ocluzia vasului (estimated 747500): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 11 — Materiale endovasculare trombectomii complicate (estimated 1546950): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6. Lot 12 — Materiale tromboaspiratii intracerebrale distale (estimated 3562000): Cant min si max a acordului cadru pentru 48 de luni si Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent (3 luni) sunt specificate in caietul de sarcini al prezentei documentatii la pag. 1-6.
Buyer: SPITAL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA BIHOR
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 33111710
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 7 notices from SPITAL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA BIHOR, going back to August 2026 — 6 of them still open. There are 102 open Healthcare & Pharma tenders in Romania. This one closes in 37 days.
More from this buyer
- Romania – Skin-care products – BURETI MEDICALI (2026)· closes 14 Oct
- Romania – Diagnostic agents – Reactivi si consumabile pentru Teste de tip IGRA (interferon gamma release assay)· closes 10 Oct
- Romania – Surgical instruments – Furnizare, instalare, punere in functiune, instruire personal si service in perioada de garantie – Instrumentar specific Politrauma· closes 3 Oct
- Romania – Surgical implants – MATERIALE SANITARE 1 (2026)· closes 6 Oct
- Romania – Medical equipments – Furnizare, instalare, punere in functiune, instruire personal si service in perioada de garantie in cadrul obiectivului: Unitate hibrida de tratament cardiovascular avansat· closes 17 Sept
Similar Healthcare & Pharma tenders
- Romania – Orthopaedic prostheses – IMPLANTURI CHIRURGICALE PROTEZE ORTOPEDICE· closes 8 Oct
- Romania – Skin-care products – BURETI MEDICALI (2026)· closes 14 Oct
- Romania – Medical consumables – Kit elastic urgente· closes 14 Oct
- Romania – Medical consumables – LICITATIE MATERIALE SANITARE DIABET· closes 10 Oct
- Romania – Dental implant – Implanturi și consumabile dentare· closes 6 Oct
Documents
- TED-official-notice-612535-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this healthcare & pharma opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Healthcare & Pharma tenders
- Poland – Medical consumables – DOSTAWA PROTEZ NACZYNIOWYCHWojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu · Poland
- Spain – Repair and maintenance services of medical and precision equipment – 2026-0-18 SERVICIO DE MANTENIMIENTO INTEGRAL DE EQUIPOS DE ALTA TECNOLOGÍA MARCA GENERAL ELECTRIC PARA EL HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRESERVICIO MADRILEÑO DE SALUD-HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRE · Spain
- Poland – Surgical sutures – Cykliczne dostawy materiałów szewnych dla potrzeb Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli · Poland
- Bulgaria – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – „Доставка на антитела за обезпечаване на проект USMOT, ФНИ ННП Вихрен - 2024"МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ-ВАРНА "ПРОФ. Д-Р ПАРАСКЕВ ИВ.СТОЯНОВ" · Bulgaria
- Latvia – Operating tables – Operāciju galdu piegāde SIA "RĒZEKNES SLIMNĪCA" vajadzībāmSabiedrība ar ierobežotu atbildību "RĒZEKNES SLIMNĪCA" · Latvia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →