Moldova – Pharmaceutical products – Achiziționarea medicamentului Emicizumabum, necesar IMSP Institutul Mamei și Copilului, pentru anul
Issued by Centrul pentru Achiziții Publice Centralizate în Sănătate · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 28 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- MDL 31,54,666.66
- Reference
- 604430-2026
- Location
- Moldova
- Sector
- Healthcare & Pharma
- Type
- goods
Details
Licitație deschisă pentru achiziționarea medicamentului Emicizumabum necesar IMSP Institutul Mamei și Copilului pentru anul 2027. Procedura cuprinde 4 loturi. Ofertele alternative nu se admit. Livrarea se efectuează DDP - Franco Destinație Vămuit, Incoterms 2020, cu transportul furnizorului, în cel mult 20 de zile calendaristice de la solicitarea scrisă a beneficiarului. Evaluarea se efectuează per lot la prețul cel mai scăzut fără TVA, cu corespunderea tuturor cerințelor. Se utilizează licitație electronică în 3 runde, cu pasul minim conform SIA RSAP.
Lots Lot 1 — Emicizumabum 60 mg/0,4 ml (estimated 3154666.66): Nr. lot: 1 Denumire: Emicizumabum 60 mg/0,4 ml Specificație tehnică: ATC B02BX06. Forma farmaceutică: soluție injectabilă. Mod de administrare: subcutanat. Unitatea de măsură: flacon. Se acceptă: 1) medicamente autorizate în Republica Moldova la momentul deschiderii ofertelor; sau 2) medicamente autorizate la momentul deschiderii ofertelor în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor, conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM. Unitatea de măsură: flacon Cantitatea: 182 Valoarea estimată fără TVA: 3154666.66 MDL Livrare: Incoterms 2020 DDP - Franco Destinație Vămuit, cu transportul furnizorului, în cel mult 20 de zile calendaristice de la transmiterea solicitării scrise a beneficiarului. Locul livrării: IMSP Institutul Mamei și Copilului. Lot 2 — Emicizumabum 105 mg/0,7 ml (estimated 5490333.33): Nr. lot: 2 Denumire: Emicizumabum 105 mg/0,7 ml Specificație tehnică: ATC B02BX06. Forma farmaceutică: soluție injectabilă. Mod de administrare: subcutanat. Unitatea de măsură: flacon. Se acceptă: 1) medicamente autorizate în Republica Moldova la momentul deschiderii ofertelor; sau 2) medicamente autorizate la momentul deschiderii ofertelor în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor, conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM. Unitatea de măsură: flacon Cantitatea: 181 Valoarea estimată fără TVA: 5490333.33 MDL Livrare: Incoterms 2020 DDP - Franco Destinație Vămuit, cu transportul furnizorului, în cel mult 20 de zile calendaristice de la transmiterea solicitării scrise a beneficiarului. Locul livrării: IMSP Institutul Mamei și Copilului. Lot 3 — Emicizumabum 30 mg/ml (estimated 1083333.33): Nr. lot: 3 Denumire: Emicizumabum 30 mg/ml Specificație tehnică: ATC B02BX06. Forma farmaceutică: soluție injectabilă. Mod de administrare: subcutanat. Unitatea de măsură: flacon. Se acceptă: 1) medicamente autorizate în Republica Moldova la momentul deschiderii ofertelor; sau 2) medicamente autorizate la momentul deschiderii ofertelor în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor, conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM. Unitatea de măsură: flacon Cantitatea: 125 Valoarea estimată fără TVA: 1083333.33 MDL Livrare: Incoterms 2020 DDP - Franco Destinație Vămuit, cu transportul furnizorului, în cel mult 20 de zile calendaristice de la transmiterea solicitării scrise a beneficiarului. Locul livrării: IMSP Institutul Mamei și Copilului. Lot 4 — Emicizumabum 150 mg/ml (estimated 7749094.47): Nr. lot: 4 Denumire: Emicizumabum 150 mg/ml Specificație tehnică: ATC B02BX06. Forma farmaceutică: soluție injectabilă. Mod de administrare: subcutanat. Unitatea de măsură: flacon. Se acceptă: 1) medicamente autorizate în Republica Moldova la momentul deschiderii ofertelor; sau 2) medicamente autorizate la momentul deschiderii ofertelor în cadrul Comisiei medicamentului din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM), incluse în Registrul produselor medicamentoase avizate pozitiv în rezultatul expertizei și testării de către Laboratorul de Control al Calității Medicamentelor, conform informației publicate pe pagina oficială a AMDM. Unitatea de măsură: flacon Cantitatea: 188 Valoarea estimată fără TVA: 7749094.47 MDL Livrare: Incoterms 2020 DDP - Franco Destinație Vămuit, cu transportul furnizorului, în cel mult 20 de zile calendaristice de la transmiterea solicitării scrise a beneficiarului. Locul livrării: IMSP Institutul Mamei și Copilului.
Buyer: Centrul pentru Achiziții Publice Centralizate în Sănătate
Buyer country: MDA
Procedure: open
CPV code: 33600000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There is 1 open Healthcare & Pharma tender in Moldova. This one closes in 24 days.
Documents
- TED-official-notice-604430-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this healthcare & pharma opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Healthcare & Pharma tenders
- RFP - Selection of an Agency for Microsoft 365 licenses and implementation and supportJhpiego · India
- Ward No 19 Mohalla Nakhasa mein Riyaz Bhai ke makan se Noor Medical Store tak marg ka premix ke sath naveenikaran ka karya.Directorate of Local Bodies UP · Nagar Palika Parishad Sambhal Sambhal · India
- Purchase of Tranquilizer Medicines for wildlifeMP Forest Department · Panna Tiger Reserve Panna · DD Panna Tiger Reserve · India
- Supply and installation of new main Pannel with Fire supression system to main building and eye hospital at DHH khordha Buildings.EIC-CIVIL · SERNB-CIRCLE-KHURDA · EERNB DIVN KHURDA · India
- Scanning av gamle Narvik sykehusNordland fylkeskommune · Norway
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →