Greece – Specialist vehicles – Προμήθεια εξοπλισμού Πολιτικής Προστασίας τοπικής κλίμακας στο Δήμο Αγίου Ευστρατίου
Issued by Δήμος Αγίου Ευστρατίου · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 5 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 1,37,096.78
- Reference
- 596039-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Transport & Logistics
- Type
- goods
Details
Η παρούσα Προκήρυξη αφορά την προμήθεια των εξής ακόλουθων δύο (2) οχημάτων και ενός (1) μηχανήματος έργου: (α) ενός καινούργιου υδροφόρου πυροσβεστικού οχήματος, (β) ενός καινούργιου φορτηγού οχήματος με ανατροπή Μ.Β. έως 3,5 τόνων και (γ) ενός καινούργιου ελαστοχοφόρου φορτωτή, για τις ανάγκες της υπηρεσίας Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αγίου Ευστρατίου. Τα υπό προμήθεια οχήματα και όλος ο συνοδευτικός εξοπλισμός τους θα είναι καινούργια, θα παραδοθούν πλήρως συναρμολογημένα και έτοιμα για λειτουργία, μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα και πιστοποιητικά για την έκδοση κρατικών πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του Δήμου Αγίου Ευστρατίου. Φορέας υλοποίησης της Πράξης είναι ο Δήμος Δυτικής Λέσβου και ωφελούμενος είναι ο Δήμος Αγίου Ευστρατίου, σύμφωνα με την Προγραμματική Σύμβαση διαδημοτικής συνεργασίας ανάμεσα στους δύο φορείς (ΑΔΑ: ΨΕ9Α46ΜΓΘ5-ΦΛΗ).
Lots Lot 1 — Τμήμα 1: Υδροφόρο πυροσβεστικό όχημα (estimated 137096.78): Προμήθεια ενός καινούργιου υδροφόρου πυροσβεστικού οχήματος μικτού βάρους τουλάχιστον 9 tn, χωρητικότητας 4.000 lt νερού περίπου, με το σύνολο του απαραίτητου πυροσβεστικού εξοπλισμού. Τα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και οι προδιαγραφές του υπό προμήθεια είδους περιγράφονται αναλυτικά στα έγγραφα της σύμβασης (Διακήρυξη και Τεχνική Έκθεση) τα οποία είναι ελεύθερα, πλήρως και άμεσα προσβάσιμα. Lot 2 — Τμήμα 2: Ανατρεπόμενο φορτηγό όχημα Μ.Β. έως 3,5tn (estimated 56451.61): Προμήθεια ενός καινούργιου φορτηγού οχήματος με ανατροπή μικτού βάρους έως 3,5 τόνων. Τα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και οι προδιαγραφές του υπό προμήθεια είδους περιγράφονται αναλυτικά στα έγγραφα της σύμβασης (Διακήρυξη και Τεχνική Έκθεση) τα οποία είναι ελεύθερα, πλήρως και άμεσα προσβάσιμα. Lot 3 — Τμήμα 3: Ελαστιχοφόρος φορτωτής (estimated 56451.61): Προμήθεια ενός καινούργιου ελαστιχοφόρου φορτωτή με βάρος λειτουργίας τουλάχιστον 3.100 kg. Τα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και οι προδιαγραφές του υπό προμήθεια είδους περιγράφονται αναλυτικά στα έγγραφα της σύμβασης (Διακήρυξη και Τεχνική Έκθεση) τα οποία είναι ελεύθερα, πλήρως και άμεσα προσβάσιμα.
Buyer: Δήμος Αγίου Ευστρατίου
Buyer country: GRC
Procedure: open
CPV code: 34114000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 10 open Transport & Logistics tenders in Greece. This one closes in 34 days.
Similar Transport & Logistics tenders
- Greece – Refuse-compaction vehicles – «Προμήθεια ενός (1) απορριμματοφόρου οχήματος τύπου πρέσας χωρητικότητας 16κμ με γερανό οροφής υπόγειων κάδων»· closes 6 Oct
- Greece – Crane and dumper trucks – ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ για την «Προμήθεια ενός (1) καινούριου τριαξονικού οχήματος με ανατροπή, γερανό και αρπάγη»· closes 9 Oct
- Greece – Special-purpose motor vehicles – ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΚΑΔΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ 6.000 LT ΚΑΙ ΔΥΟ ΗΜΙΦΟΡΤΗΓΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ PICK-UP 4X4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ, ΕΚΧΙΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΡΥΘΜΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ· closes 1 Oct
- Greece – Specialised boats – Διακήρυξη Διαγωνισμού προμήθειας ενος (1) σκάφους για το σταθμό NATO FORACS· closes 10 Oct
- Greece – Specialist vehicles – Προμήθεια ειδικών οχημάτων – εργαλείων – εξοπλισμού και εκπαίδευσης Εθελοντικών Ομάδων Πολιτικής Προστασίας σε θέματα ενίσχυσης της επιχειρησιακής ικανότητας του διασυνοριακού δικτύου VOLUnteer για την αντιμετώπιση καταστροφών από πλημμύρες (VOLUnteer ΙΙ)· closes 3 Oct
Documents
- TED-official-notice-596039-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this transport & logistics opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Transport & Logistics tenders
- Passenger Transport - Dynamic Purchasing SystemDorset Council · United Kingdom
- Small Vehicle Passenger Transport SV5 DPSLeicestershire County Council · United Kingdom
- Mobile Diagnostic and Treatment Units Dynamic Purchasing SystemCountess of Chester Hospital NHS Foundation Trust · United Kingdom
- Personal Protective EquipmentRegional Business Services Organisation, Procurement and Logistics Service · United Kingdom
- Home to School Transport and Adult Social Care Transport Dynamic Purchasing System (DPS)Wigan Council · United Kingdom
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →